آرایش مو, حالت دهنده مو

موس مو چیست ؟ هرآنچه باید درباره موس مو بدانید

موس مو چیست

موس مو چیست ؟ کاربرد موس مو چیست؟ با عوارض موس مو آشنایی دارید ؟ در میان اقلام مختلفی که برچسب آرایشی و بهداشتی روی آن‌ها ثبت شده است، یکی از مهم‌ترین آن‌ها مواد حالت دهنده مو است. انواع حالت دهنده، باتوجه‌به میزان چسبی که دارند، می‌توانند حالتی که دلخواه شما بوده را بر روی موی شما ایجاد کنند. انواع ژل‌ها، اسپری‌های حالت دهنده و موس مو، در این دسته از اقلام قرار دارند. مزیتی که موس مو نسبت به سایر مواد حالت دهنده دارد، این است که بافت سبکی را بر روی موی شما ایجاد می‌کند و با استفاده از آن، می‌توانید مدل‌های سبک را با طبیعی‌ترین حالت ممکن، بر روی مو خود به وجود بیاورید. از دیگر مزایایی که به همراه موس مو است، این است که می‌تواند مو را براق و حجیم‌تر از چیزی که هست نشان دهد.

در ادامه، همراه ما باشید تا متوجه شوید موس مو چیست و چه فواید و خواصی دارد و همچنین، در مقابل چه عوارضی به همراه آن خواهد بود.

موس مو چیست

موس مو یکی از اقلام آرایشی است که کار اصلی آن، حالت دادن به مو و حجیم کردن آن است. موس مو، هم برای آقایان و هم برای بانوان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قلم آرایشی، در واقع فومی از کرم‌های مخصوص بوده و که برای مو، خاصیت براقی، مرطوب شدن و نرم شدن را به همراه دارد. در واقع، زمانی که قصد استفاده از انواع حالت دهنده مثل ژل، کتبی، آدامس مو و … را داشته باشید، می‌توانید از موس مو را جایگزین آن کنید. موس مو، در مقایسه با حالت دهنده‌های دیگر، این کار را خیلی طبیعی انجام می‌دهد. به این معنی که اگر از موس مو برای حالت دادن مو خود استفاده کنید، کمتر کسی متوجه می‌شود که شما از حالت دهنده استفاده کرده‌اید.

همچنین خواصی که همراه موس مو است، در سایر حالت دهنده‌ها نیست. چرا که سایر حالت دهنده‌ها صرفاً به دلیل وجود چسب، باعث می‌شود تا بتوانید موی خود را در حالتی که مد نظرتان است نگه دارید. اما موس مو، علاوه بر داشتن میزان چسب کم، دارای مواد مفیدی برای مو است که می‌‌تواند براقیت، لطافت و حجیم شدن مو را به همراه داشته باشد. به همین دلیل، برخی افراد که از موس برای حالت دادن استفاده می‌کنند، مقداری هم تافت بر روی آن حالت مو اسپری می‌کنند.

موس مو، انواع مختلفی دارد و برای انواع مو و انواع هدف‌ها برای مو ساخته و وارد بازار شده است. در قسمت بعدی، به شناخت انواع موس مو می‌پردازیم.

شناخت انواع موس مو

موس مو در انواع مختلفی تولید می‌شود. در اولین دسته بندی موس به دو دسته موس مو صاف کننده و موس مو حجم دهنده تقسیم می‌شود. در دسته بندی که به منظور قدرت موس مو به وجود آمده است، انواع موس مو به چهار دسته موس مو نگهدارنده نرمال normal hold ، موس مو نگهدارنده قوی extra strong hold  و موس مو نگهدارنده خیلی قوی  ultra strong hold و نگهدارنده و حجم دهندهhold and volume for fine hair  تقسیم می‌شود. در دسته بندی دیگری که به موس مو نسبت داده می‌شود، دسته بندی بر اساس آسیبی است که ممکن است برای مو به وجود آمده باشد. موس برای موهای آسیب دیده و موس برای موهای رنگ شده در این دسته بندی قرار می‌گیرد.

انواع موس مو

در نوع دیگری از دسته بندی که با توجه به نوع مو می‌توان برای خرید موس مو اقدام کرد، موس برای مو معمولی، موس برای مو موج دار و موس مو برای موهای فر است.

درصورتی‌که موی شما، در معرض آسیب قرار داشته باشد، باید از انواع موس برای موهای آسیب دیده استفاده نمایید. در غیر این صورت، با شناخت نوع مو خود، و همچنین نوع موسی که می‌خواهید، از جمله صاف کننده، حالت دهنده یا حجم  دهنده، می‌توانید از این موس‌های مو بهره‌مند شوید.

برای شناخت برندهای خوب موس مو مقاله «بهترین موس مو» را مطالعه کنید.

فواید موس مو چیست

اما سؤالی که پیش می‌آید این است که فواید موس مو چیست؟ و به چه دلیل توصیه می‌شود موس مو را جایگزین سایر حالت دهنده‌های کنیم؟

فواید موس مو چیست

عوارض کم نسبت به انواع حالت دهنده

به نسبت انواع حالت دهنده‌های مو، موس مو عوارض بسیار کمی دارد. به این معنی که چسبندگی زیادی بر روی مو ایجاد نمی‌کند، ظاهر مو را مصنوعی نمی‌کند و باعث پوسته پوسته شدن و شوره زدن مو سر نمی‌شود.

مناسب برای انواع مو

موس مو، به روی انواع موی سر می‌نشیند. اگر مو فر داشته باشید، می‌توانید با موس مو، حالت‌های مختلفی را بر روی موی خود پیاده کنید. همچنین درصورتی‌که دارای موی صاف و معمولی باشید، با استفاده از موس مو، می‌توانید حالت‌های مختلفی را به مو بدهید. از طرف دیگر، زمانی که از موس استفاده کرده باشید، در هوای گرم، بافت موی شما از هم پاشیده نشده و باعث وز شدن موی شما نمی‌شود.

محافظت کننده در برابر حرارت

یکی از خواص موس مو که شاید خیلی‌های از آن بی‌خبر باشند، محافظت کننده بودن آن در برابر حرارت است. طبیعی است که استفاده از حالت دهنده‌های حرارتی مثل اتو یا سشوار، به مو آسیب می‌زنند. با استفاده از موس مو، می‌توانید از وارد شدن این آسیب، جلوگیری کنید.

خشک شدن سریع

مواد به کار رفته در موس مو، باعث می‌شود تا بلافاصله پس از استفاده از آن بر روی مو، این مواد بر روی مو خشک شده و دیگر زمانی را صرف خشک کردن این حالت دهنده نکنید؛ بنابراین، موس مو، بهترین گزینه برای زمانی است که قصد داشته باشید به سرعت به موی خود حالت دهید.

بافت سبک

بارها اتفاق افتاده که پس از استفاده از انواع حالت دهنده، سنگینی آن را بر روی سر خود حس بکنید. اما موس مو، ساختاری فومی دارد. به این معنی که بیشترین حجم تشکیل دهنده‌ی آن، هوا است و مانند دیگر حالت دهنده‌ها، محلول در ژل نیست. به همین دلیل، موس مو، بافتی سبک دارد و پس از استفاده آن، هیچ‌گونه سنگینی بر روی سر خود حس نخواهید کرد.

در مقاله «روتین مراقبت از مو» به معرفی روتین های مختلف مو پرداخته‌ایم که می‌توانید مطالعه نمایید.

کاربرد موس مو

حال که با انواع موس مو آشنا شدید، بهتر است وارد این حیطه بشوید که اصلاً کاربرد موس برای مو چیست؟ باتوجه‌به نوع موسی که تهیه می‌کنید، می‌توانید از خواص آن بهره‌مند شوید. اما در کل، کاربردهای موس مو، به شکل زیر است.

کاربرد موس مو
  • حالت دهندگی به مو : اصلی‌ترین کاربرد موس مو، حالت دادن به مو است. با کمک موس مو، می‌توانید موی خود را در حالتی که قرار دارد، ثابت کنید. همچنین درصورتی‌که قصد داشته باشید مدل موج دار به موی خود بدهید، به کمک موس می‌توانید این موج را ایجاد کرده و مو را در این حالت، نگه دارید.
  • رفع وزی : موس مو، تا حد زیادی می‌تواند از وز شدن مو جلوگیری کرده و ضخامت کمی را به مو اضافه کند.
  • حجم دهندگی مو : از خواص مهمی که به موس مو نسبت داده می‌شود، حجیم کردن مو است. در واقع موادی که در موس مو قرار داده می‌شود، باعث شده تا مو، پرپشت‌تر به نظر برسد. به همین دلیل، این قلم، برای افرادی که موی کم پشتی دارند، توصیه می‌شود.
  • براق کردن مو : درصورتی‌که طرفدار مو براق باشید، می‌توانید با استفاده از موس مو، درخشندگی را برای مو خود به همراه بیاورید. چرا که موادی که در موس وجود دارد، تا حد زیادی می‌تواند مو شما را براق کند.

محصول پیشنهادی : موس مو تافت پاور

آشنایی با عوارض موس مو

علاوه بر تمام کاربردها و فوایدی که به موس مو نسبت داده شد، طبیعی است که عوارضی هم به همراه این قلم آرایشی باشد. اما اصلی‌ترین عوارض موس مو چیست؟

  • مشکلات تنفسی : به دلیل مواد شیمیایی آروماتیکی که در موس مو استفاده می‌شود، درصورتی‌که به برخی از این مواد حساسیت داشته باشید، ممکن است در لحظه مشکلات تنفسی برای شما به وجود بیاید.
  • دوام و ماندگاری کم : این یک مزیت به حساب می‌آید که موس مو، سنگینی برای مو به همراه نداشته و خیلی مو را درگیر نمی‌کند. اما درصورتی‌که بخواهید حالت سختی را به مو بدهید، شاید موس مو دوامی که در نظر داشته باشید را برای شما به همراه نداشته باشد و به همین دلیل، مجبور به استفاده از سشوار و تافت هم بشوید. این موضوع از جدی‌ترین مضرات موس مو است.
  • آسیب زدن به ساقه مو : اول این که توصیه نمی‌شود که مواد شیمیایی موس مو را به ریشه مو برسانید. چرا که ممکن است باعث خشکی مو بشود. اما از طرف دیگر، درصورتی‌که زیاد از موس مو استفاده کنید و در مصرف آن، افراط داشته باشید، ممکن است در درازمدت، شاهد خشک شدن و شکننده شدن مو خود باشید. مخصوصاً اگر پس از استفاده از موس، هر بار از سشوار استفاده کنید.

باتوجه‌به مضرات موس مو، بهتر است پیش از استفاده از آن، با نکات مراقبت از مو آشنایی داشته باشید و نحوه مصرف آن را بلد باشید. همچنین بهتر است محتویات موسی که تهیه می‌کنید را بررسی کنید تا اگر به آن مواد شیمیایی حساسیت داشتید، از مصرف آن برای مو خودداری نمایید.

محصول پیشنهادی : موس موی نیوا

نحوه استفاده موس مو

نحوه استفاده از موس مو، پیچیدگی خاصی ندارد و تنها کافی است تا پس از این که موی خود را با شامپوی مخصوص و نرم کننده شستید، مو را در معرض یک قلم خشک کننده مثل حوله قرار داده و تاحدی‌که آب مو گرفته شود، مو را خشک کنید.

نحوه استفاده موس مو

پس از خشک شدن مو، در زمانی که همچنان مو نمدار است، مقداری از موس مو را بر روی کف دست خود ریخته و به‌خوبی آن را بر روی دو دست خود پخش کنید. سپس با دو دست، تمامی نواحی مو را به این موس، آغشته کنید. پس از آغشته شدن مو به موس، با یک سشوار، مو خود را خشک کرده و سپس، با استفاده از شانه و یا برس، حالت دلخواه را به موی خود بدهید.

البته باید توجه داشته باشید که نحوه استفاده از موس برای موی فر، کمی متفاوت با موی صاف و معمولی است. به همین دلیل، توصیه می‌شود درصورتی‌که دارای موی فر هستید، نحوه استفاده از آن برای مو فر را یاد بگیرید. برای یادگیری این کار به مقاله «طرز استفاده از موس مو برای موهای فر» مراجعه کنید.

سخن پایانی

با مطالعه این مقاله، به طور کامل متوجه شدیم که موس مو چیست و چه فواید و عوارضی به همراه آن است. بررسی کردیم که موس مو، یک حالت دهنده سبک برای مو است که در مقایسه با ژل و انواع حالت دهنده، مو را خشک و بد فرم نمی‌کند و در عوض، رطوبت و درخشندگی را برای مو به همراه داشته و حالت طبیعی آن را حفظ می‌کند. همچنین علاوه بر حالت دهندگی، خواص دیگری مثل حجم دادن به مو و براق شدن مو را می‌توان از آن انتظار داشت. اما در کنار این مزایا، باید مطلع باشید که موس، بر خلاف انواع چسب مو، مقاومت زیادی ندارد و با استفاده از آن، نمی‌توانید حالت‌های سختی را به موی خود تحمیل کنید. همچنین استفاده طولانی مدت از موس مو، می‌تواند باعث آسیب دیدن ریشه مو و خشک شدن آن را برای شما به همراه داشته باشد.

امیدواریم توانسته باشیم با این مقاله، پاسخ سؤال شما، در رابطه با این که موس مو چیست را داده باشیم و شما را با کاربرد موس برای مو آشنا کرده باشیم. همچنین درصورتی‌که سؤالی برای شما بدون پاسخ باقی مانده بود، در قسمت نظرها آن را برای ما به ثبت برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.