نقش زایمان در زیبایی مادر

زایمان و زیبایی

نقش زایمان در زیبایی مادر

بارداری و زایمان یکی از حساس ترین و قشنگ ترین احساس هایی است که یک بانو می تواند تجربه کند. این حس زیبا با در آغوش گرفتن نوزاد کامل می شود. به طور کلی می توان گفت مادر شدن یکی از زیباترین نعمتی هایی است که خداوند به او عطا می کند. وقتی که شما مادر می شوید تمامی اولویت های زندگیتان تغییر می کند. گاهی اوقات چنان مادر غرق کودک خود می شود که خودش و زیبایی خودش را از یاد می برد. اما همیشه به یاد داشته باشید که بعد از زایمان هم شما باید مراقب خودتان و زیبایی تان باشید تا کودکتان از شما لذت ببرد. در واقع رابطه مادر و کودک رابطه ایی جدا نشدنی است. در این مقاله با عنوان نقش زایمان در زیبایی مادر  نکاتی را به شما می گوییم که به زیبایی شما و برگرداندن آن به شما کمک خواهد کرد.

 • نقش زایمان در زیبایی مادر و تناسب اندام پس از زایمان

۹ ماه نوزادی را در وجود خود پرورش داده اید و طبیعی است که چند کیلویی اضافه وزن داشته باشید. نباید انتظار داشته باشید که چند روز پس از تولد فرزند وزن به مقدار قبل بازگردد. اما اجازه ندهید که این حالت باقی بماند. همهٔ خانم ها در این دوران به یک اندازه اضافه وزن پیدا نمی کنند. ۱۱تا ۱۳ کیلوگرم اضافه وزن طبیعی است. برخی خانم های خیلی لاغر اغلب تا ۱۸کیلوگرم بیشتر چاق می شوند. و پس از تولد فرزند، به سرعت به وزن قبل باز می گردند. عدهٔ دیگر نیز ممکن است چندان افزایش وزن نداشته باشند اما به سختی لاغر می شوند.

به طور طبیعی بیشتر خانم ها بعد از زایمان در هفته های اول بین 3 تا 5 کیلو کم می کنند. که این مقدار مربوط به وزن جنین، مایعات رحمی و جفت می باشد. بعد از آن تا 6 ماه بعد زایمان 2-3 کیلو را از طریق ادرار و دفع مایعات ذخیره شده در بدن کم می کنند. بعد از آن با حذف تنقلات و شیرینی جات، داشتن برنامه غذایی سالم می توانید به صورت آهسته و مداوم به طوری که به کودکتان و بدنتان آسیبی نرسد وزن خود را کم کنید. این کاهش وزن فقط به صبر و پشتکاری خودتان بستگی دارد.

 •  مراقب افسردگی بعد از زایمان باشید

افسردگی پس از زایمان اغلب با تمایل به خوردن تنقلات در ساعات مختلف شبانه روز همراه است. برای جلوگیری از این اشتباهات، قبل از ظهر و عصر، میان وعده میل کنید. به عنوان مثال شیر و دو سه بیسکویت یا دو تکه شکلات سیاه و یک میوه نمونه ای از این میان وعده هاست. اگر به رغم رعایت این نکات، ۶ ماه پس از زایمان هنوز هم اضافه وزن دارید به متخصص تغذیه مراجعه کنید. پزشک رژیم مناسبی را به شما پیشنهاد می کند. انجام تمرینات ورزشی نیز می تواند به شما کمک کند.

 • مقابله با ترک خوردگی های پوست

به رغم اینکه سعی کرده اید از بروز ترک روی پوست خودداری کنید. اما ترک های زشت در دوران بارداری روی پوست خودنمایی می کنند. جای نگرانی نیست. به طور کلی این ترک ها طی چند هفته کمرنگ می شوند، اما کاملاً از بین نمی روند. در اینجا یک راه حل برای درمان ترک های زایمان پیشنهاد می دهیم؛ اما منتظر یک داروی معجزه گر نباشید. هر روز بخش هایی از پوست (شکم، ران ها، باسن) که ترک خورده اند را با محصولات خاص ماساژ دهید تا پوست از لحاظ مواد مغذی و رطوبت کاملاً تامین شود. هفته ای دو بار نیز از پاک کننده استفاده کنید تا سلول های مرده پوست از بین برود. این را به خاطر داشته باشید که شما در دوران بارداری می توانید از محصولات ضد ترک پوست استفاده کنید که این مقدار ترک را به حداقل می رساند.

 •  مراقبت از شکم

پس از زایمان، اندازه شکم به تدریج کوچک می شود. بی صبر نباشید. چندین هفته طول می کشد تا شکم کاملاً صاف شود و در این زمان رحم به اندازه اولیه خود برگردد. شکم برآمده دوران بارداری، ممکن است هنوز به نظرتان زشت بیاید. که این موضوع به خاطر آن است که بافت های شکم هنوز کاملاً حالت کشیدگی دارند. حتماً بعد از زایمان از گن های مخصوص و شکم بند استفاده کنید. این گن ها به جمع شدن شکمتان کمک زیادی می کنند.

 •  شیر دهی

اینکه به نوزادتان شیر می دهید یا نه چندان تفاوتی نمی کند. و بسیار مهم است که پس از زایمان، از سینه ها مراقبت کنید. با توجه به اینکه سینه ها، بافت ماهیچه ای ندارند. علاوه بر ورزش های مفید، عادت کنید که روزانه از کرم های مخصوص نیز استفاده کنید. در صورتی که به فرزند شیر می دهید، مراقب باشید پماد با شیر مخلوط نشود. بد نیست بدانید که آب سرد نیز تاثیری فرح بخش دارد.

 •  تغذیه پوست

در دوران حاملگی به علت فعالیت هورمن ها، پوست خیلی خشک می شود. این حالت تا چند هفته بعداز زایمان نیز ادامه دارد. به پوست رسیدگی کنید. صبح و شب آرایش را پاک کنید و محصولی سرشار از مواد مغذی به کار برید. اگر خطوط چهره، نشانگر خستگی است و پوست واقعا نیاز به نیرو بخشی دارد، از کرم شب یا سرم استفاده کنید تا پوست انرژی بگیرد.

 •  از اطرافیانتان کمک بخواهید

اولین چیزی که نیاز دارید تا احساس زیبا بودن کنید دریافت کمک است. از همسر، خانواده و دوستانتان کمک بخواهید تا بتوانید کمی وقت آزاد برای خودتان ایجاد کنید.

 •  روزتان را خوب شروع کنید

اینکه روزتان را چگونه شروع می کنید تاثیر بسیار بزرگی بر باقی روزتان دارد. مهم نیست چقدر احساس خستگی می ‌کنید.فقط چند دقیقه جلوی آینه برای خودتان وقت بگذارید. فوراً یک دوش بگیرید و کمی آرایش کنید. منظور از آرایش، مولفه‌ های پایه‌ای آن است. کمی خط چشم و کمی رژ لب، بسیار عالی شما آماده‌اید!

 •  چند تمرین ساده انجام دهید

در مورد شروع تمرینات ورزشی ‌تان با پزشک خود مشورت کنید. عجله نکنید، صبر کنید تا پزشک تان اجازه‌ٔ این کار را به شما بدهد. یک برنامه‌ٔ ورزشی متناسب با شرایط پس از زایمانتان کمک می ‌کند وزن بارداریتان را از دست بدهید. و ضمناً احساس بهتری به شما خواهد داد.

 •  هر زمان وقت گیر آوردید بخوابید

خواب، ظاهراً غیر قابل دسترس ‌ترین آرزو در ماه‌ های اول تولد کودک است! اما کمبود خواب نه تنها ذهن و روانتان را خسته و آشفته می ‌کند بلکه روی ظاهرتان هم اثر منفی می ‌گذارد. پس سعی کنید هر زمان که می ‌توانید بخوابید، فرقی نمی ‌کند چه وقت از روز باشد.

 •  خوب لباس بپوشید

لباس ‌های بارداری را کاملاً کنار بگذارید. خوب لباس پوشیدن به این معنی نیست که حتماً لباس‌ های جدید بخرید، بلکه لباس ‌هایی بپوشید که خوب فیت تنتان باشند و به شما احساس خوب بدهند.

 •  به حال دل خودتان رسیدگی کنید

حالا که خانواده و دوستان می ‌توانند کمکتان کنند، چند ساعت برای خودتان وقت بگذارید و سری به سالن زیبایی بزنید. مدل موهایتان را عوض کنید. مانیکور و پدیکور کنید و یا هر کاری که فکر می‌ کنید حالتان را خوب می‌ کند انجام دهید.

 •  حلقه ‌های تیره و پف پای چشم را فراموش نکنید

حلقه ‌های تیره‌ٔ دور چشم می ‌توانند شما را بزرگتر از سن واقعی ‌تان نشان دهند. اما متاسفانه کم خوابی ‌های تازه مادر‌ها اغلب چنین مشکلی را برایشان ایجاد می ‌کند. مشکل احتباس آب در بدن شما می ‌تواند سبب پف کردن چشم ‌هایتان شود.

با این نکات می ‌توانید پف و حلقه های تیره دور چشم را برطرف کنید :
 •  هنگام خواب از بالش سفت و بلند استفاده کنید.
 •  قبل از خواب کمتر مایعات مصرف کنید.
 •  برای کاهش پف پای چشم از حلقه ‌های خیار، سیب زمینی و قاشق فریز شده استفاده کنید.
 •  کانسیلر بزنید
تیره شدن پوست را درمان کنید

کمبود خواب می ‌تواند درخشش طبیعی پوستتان را بدزدد. اما توصیه ‌های زیر کمکتان می‌ کند تا درخشش و شادابی پوستتان برگردد:

 •  مایعات کافی بنوشید تا بدنتان هیدراته باشد.
 •  روزی دو بار به پوستتان مرطوب کننده بزنید.
 •  پوستتان را به طور مرتب لایه برداری کنید.
درمان آکنه

آکنه و جوش هم مشکل رایج دیگر در میان تازه مادرهاست،.نکاتی برایتان داریم:

 •  روزی دو بار پوستتان را با یک فوم تمیز کننده پاکسازی کنید.
 •  از یک شوینده‌ٔ بسیار ملایم برای صورتتان استفاده کنید.
 •  از محصولات ضد آکنه استفاده کنید.

مادر شدن ابداً به این معنی نیست که خودتان را فراموش کنید یا به خودتان اهمیت ندهید. شما مهم ‌اید! در واقع شمای مادر هر چقدر شادتر و بهتر و سالم ‌تر باشید بهتر از پس مهارت ‌های مادریتان برخواهید آمد. داشتن ظاهری آراسته و زیبا می‌ تواند این مرحله‌ٔ قشنگ از زندگیتان را ساده ‌تر کند. پس به خودتان اهمیت بدهید و برای خودتان وقت بگذارید و با بکار بردن نکات گفته شده در مورد نقش زایمان در زیبایی مادر ، از خودتان راضی ‌تر باشید.

تفاوت آمبره،سامبره و بالیاژ مو

آمبره – سامبره و بالیاژ مو چیست؟

تفاوت آمبره،سامبره و بالیاژ مو

امروزه تکنینک های جدیدی در رنگ کردن مو وجود دارد و دیگر یکدست رنگ کردن مو روی بورس نیست. ایجاد سایه در رنگ مو خیلی در زیبایی رنگ مو تاثیر دارد. برای ایجاد کردن سایه، تکنیک های مختلفی وجود دارد. هر آرایشگر ممکن است تکنیک رنگ کردن مو منحصر بفرد خودش را داشته باشد. حتماً نام های آمبره، سامبره و بالیاژ را در آرایشگاه شنیده اید. فرق بین آنها واقعا چیست؟ در اینجا سعی می کنیم بطور ساده تفاوت آمبره،سامبره و بالیاژ مو را توضیح دهیم.

آمبره :

از محبوب ترین متد های رنگ که طرفداران بسیاری دارد رنگ مو آمبره است. دکلره کردن موها در رنگ مو آمبره یکی از اصلی ترین مراحل است. آمبره لغت فرانسوی به معنی سایه است. تکنیک آمبره روی موهای تیره قابل انجام است و باعث میشود که سایه و رنگ بهتر دیده شوند. در این تکنیک با بلند شدن مو نیاز به تجدید سایه ها نیست چون در ساقه مو رنگ روشن استفاده شده است. تکنیک آمبره یعنی از زنگ تیره به سمت روشن. در رنگ آمبره از رنگ روشن روی ساقه مو به سمت نوک موها استفاده می شود. بطوریکه نوک موها کاملاً و یکدست روشن است. مرز بین رنگ تیره و روشن نیز مشخص می باشد.

بالیاژ :

بالیاژ در واقع تکنیک رنگ کردن موها بصورت آزادانه و با دست است. بالیاژ یک لغت فرانسوی می باشد و حالت پیشرفته روش سنتی یعنی فویل می باشد. بدین معنی که در این روش از فویل استفاده نمی شود. آرایشگران فرانسوی این روش را در دهه 60 ابداع کردند. مزیت این مدل رنگ نسبت به دیگر روش ها این است که تغییری با رشد مو و بیرون زدن ریشه ها در ظاهر شما ایجاد نمی شود و نیازی به ریشه گیری نیست. از تکنیک بالیاژ می توان برای آمبره و سامبره نیز استفاده نمود.

سامبره مو :

سامبره کمی جدیدتر از روش آمبره مو است. ترکیبی از روش آمبره و بالیاژ است. به طوری که برخی آن را آمبره بالیاژ می نامند. در این روش همچون روش آمبره رنگ تیره از ریشه ها شروع می شود. هر چه به ساقه می رسیم. رنگ مو روشن تر می شود. با این تفاوت که این تغییر روشنایی ملایم تر صورت می پذیرد. در ضمن در تکنیک سامبره مو قسمت های دلخواه مو انتخاب می شود. پس الگوی منظم آمبره را ندارد.

خلاصه بخواهیم فرق آمبره و سامبره را بگوییم اینکه سامبره نرم تر از آمبره است.و از کمترین کنتراست بین رنگ تیره و روشن استفاده می شود و رنگ روشن بیشتر روی قسمت برجستگی های مو دیده می شود.

نکاتی در ارتباط با آمبره، سامبره و بالیاژ
 •  اگر چه آمبره و سامبره شامل روش هایی می شوند که نگهداری کمتری می خواهند و نیازی به خرید رنگ مو به طور مدوام ندارند. اما در کل رنگ ریشهٔ شما زمان تجدید رنگ را نشان می دهد. اگر شما دارای ریشه موی سفید رنگ یا خاکستری رنگ هستید. حتماً به طور مرتب نیار به ریشه گیری دارید.
 •  خانم هایی که از دکلره کردن کل مو هراس دارند، با اطمینان خاطر می توانند از این تکنیک استفاده نمایند.
 •  آمبره و سامبره از ترکیب 3 رنگ یا بیشتر تشکیل می گردد.
 •  زیبایی آمبره و سامبره به همخوانی رنگهای ترکیبی بستگی دارد.
 •  در تکنیک آمبره و سامبره شما می توانید همزمان چندین رنگ مختلف از سرد و گرم را روی موهای خود بگذارید.
 •  این رنگ مو برای خانم هایی که می خواهند تغییری در نیمهٔ دوم مو ایجاد کنند، مناسب است.
حفظ سلامت پوست در دوران کرونا

کرونا و عوارض پوستی

حفظ سلامت پوست در دوران کرونا

این روزها به علت شیوع بیماری کرونا و تأثیر بسیار زیادی که بر زندگی شخصی ما گذاشته است. سؤال هایی مطرح می شود که لازم است به آن پاسخ داده شود. آیا ابتلا به این بیماری بر پوست ما تأثیر می گذارد؟ آیا استفاده از ماسک های جراحی به پوست آسیب می رساند؟ در این شرایط که ما ملزم به استفاده از مواد ضد عفونی کننده هستیم، چگونه می توانیم آسیب پوستی را به حداقل برسانیم؟ آیا استرس و نگرانی در این شرایط  به پوست ما آسیب می رساند؟ پس در این نوشته در باب موضوع حفظ سلامت پوست در دوران کرونا با ما همراه باشید.

بیماری کرونا ویروس 2019 یا COVID-19 نوعی بیماری عفونت دستگاه تنفسی است. این ویروس می تواند بر دستگاه تنفسی فوقانی (سینوس ها ، بینی و گلو) یا دستگاه تنفسی تحتانی ( ریه ها) تأثیر بگذارد. و علائم تنفسی، تب و خستگی ایجاد کند. اما شواهد قطعی مبنی بر ایجاد عوارض پوستی وجود ندارد.

ماسک های تنفسی

باید بدانیم پوشیدن ماسک های جراحی می تواند به پوست شما آسیب برساند. به این شکل که می تواند پوست زیر ماسک را حساس و دچار آکنه کند. که در اینجا با علت و نحوه مراقبت بهتر از پوست در این شرایط آشنا می شوید.

با توجه به شیوع بیماری کرونا و حتی سایر بیماری های ویروسی، بسیاری از ما به عنوان اقدامات پیشگیرانه در برابر شیوع ویروس ها، ماسک های جراحی یا حتی ماسک های N95 استفاده می کنیم. با این حال ، آیا می دانید که با پوشیدن ماسک برای ساعتهای طولانی، به خصوص در مناطقی با آب و هوای گرم و مرطوب ، می توانید به پوست خود آسیب بزنید؟

هنگامی که با وجود ماسک نفس می کشیم، درجه حرارت و رطوبت داخل ناحیه ماسک افزایش می یابد. و محیطی ایده آل برای رشد باکتری ها ایجاد می کند. نمی توان گفت که زیبایی بر سلامتی ارجح است یا برعکس ، فقط تا جایی که می توانید از مراقبت از پوست غافل نشوید و به روتین پوستی و زیبایی خود توجه بیشتری کنید!

 چگونه می توانید قبل از قرار دادن ماسک ، پوست خود را آماده کنید؟

به عنوان یک قاعده کلی، همیشه پوستتان را مرطوب و هیدراته نگه دارید. مرطوب کردن روزانه احتمال اینکه پوست ما بسیار خشک یا چرب شود را کاهش می دهد. اگر پوست بسیار خشک یا چرب باشد، می تواند باعث ایجاد یا تشدید بیشتر مشکلات پوستی مانند آکنه شود. به خصوص در آب و هوای گرم و مرطوب و همچنین در افرادی با نژاد آسیایی که پوست آن ها به طور طبیعی، چربی بیشتری تولید می کند. و آن را به سمت آکنه بیشتر سوق می دهد. این کار باید به طور مداوم  و روزانه انجام شود. اگر به دنبال پوستی سالم و بدون لک هستید، نباید از این روش صرف نظر کنید. بهترین زمان برای استفاده از مرطوب کننده بعد از حمام، شیو کردن یا لایه برداری است.

 •  از محصولات پوستی و آرایشی بر پایه روغن استفاده نکنید

هنگامی که مدت طولانی ماسک های جراحی را می پوشید. تا زمانی که ماسک بر روی صورتتان هست، روغن محصولات آرایشی و پوستی و یا سبوم اضافی منافذ شما که در قسمت داخلی ماسک قرار می گیرد، با پوست شما در تماس است. حال تصور کنید که تنفس پوست شما در این شرایط به علت وجود ماسک سخت شده است. حال اگر از محصولات پوستی و آرایشی بر پایه روغن که ساعت ها روی پوست شما می ماند نیز استفاده کنید، دچار مشکلات پوستی می شوید. یعنی پکیج کامل برای بستن منافذ و ایجاد آکنه.

 •  استفاده از محصولات زیبایی و پوستی مات کننده جهت کاهش چربی پوست

توصیه می شود انواع پوستی مختلط و چرب از محصولاتی استفاده کنند که می توانند چربی پوست را از بین برده و پوست را برای ساعات طولانی مات کنند. ترجیحاً از استفاده از محصولات آرایشی خودداری کنید. اما اگر مایل به انجام آن هستید، پودرهای فشرده و فوندیشن های مات بهترین انتخاب برای شما خواهند بود.  این فقط مربوط  به محصولات آرایشی نمی شود. بهتر است از محصولات مراقبت از پوستی استفاده کنید که پوست شما را مات کرده و چربی بیشتر به پوست شما اضافه نکنند. از مرطوب کننده های فاقد چربی ، سبک و non-comedogenic استفاده کنید.

 •  کمتر آرایش کنید ، یا حتی اصلاً آرایش نکنید

ما می دانیم که شما می خواهید در هر حالتی زیبا و بی نقص به نظر برسید. حتی در زمانی که از خود محافظت می کنید. اما واقعیت این است که با وجود آرایش سنگین و عدم تهویه مناسب به دلیل ماسک به راحتی امکان پذیر نیست. متخصصان پوست توصیه می کنند به طور کامل آرایش را کنار بگذارید، یا آرایش سبک تری انجام دهید تا تنفس پوست راحت تر باشد.

اگر احساس می کنید که آرایش شما کمی سنگین است و بعد از مدتی در پوستتان احساس ناراحتی می کنید. زمان مناسبی پیدا کنید تا مدت کوتاهی ماسک خود را بردارید و بگذارید پوست شما نفس بکشد.

آنچه را باید بعد از برداشتن ماسک انجام دهید
 •  آرایش خود را پاک کنید

پس از رسیدن به خانه ، بلافاصله آرایش خود را پاک کرده و پوست خود را به خوبی تمیز کنید تا احتمال بسته شدن منافذ شما کمتر شود.

 •  لایه برداری کنید

ممکن است لایه برداری جزء روتین شما نباشد. اما اگر مرتباً از ماسک جراحی استفاده می کنید و می خواهید از بروز آکنه جلوگیری کنید، حتماً لایه برداری را به روتین پوستی خود اضافه کنید. لایه بردارهای شیمیایی برای نفوذ به عمق منافذ شما برای پاک کردن سلول های مرده و چربی که ممکن است در تمام مدت زمانی که ماسک های جراحی خود را می پوشیدید جمع شوند، مناسب است.

 •  مقدار کافی آب بنوشید

به مقدار کافی (2 لیتر در روز) به خصوص قبل از غذا آب بنوشید.

 •  از شوینده های ملایم استفاده کنید

از استفاده از محصولات حاوی الکل خودداری کنید و از پاک کننده های بدون عطر خودداری کنید.

 •  مراقب دست های خود باشید

استفاده از کرم دست را دست کم نگیرید.

 •  با آب خیلی گرم دوش نگیرید

دوش آب گرم را کنار گذاشته و همچنین سعی کنید مدت زمان دوش گرفتن خود را به حداقل برسانید.

 •  تا حد امکان خواب کافی داشته باشید

 

امیدواریم که در این مقاله نکاتی در مورد چگونگی مراقبت بهتر از سلامت پوست در این مدت برای شما فراهم شده باشد. اگر چه ممکن است به دلیل استفاده از ماسک به طور کامل از بروز مشکلات پوستی جلوگیری نکند، اما می تواند آن را به حداقل برساند.

انتخاب بهترین رنگ مو برای عروس

بهترین رنگ مو برای عروس

انتخاب بهترین رنگ مو برای عروس

به ‌زودی عروس می‌شوید؟ از صمیم قلب به شما تبریک می‌گوییم. عروسی و موضوعات مربوط به آن شادی‌ آور و جذاب هستند. پس اگر عروسی‌ تان نزدیک است یا در آینده عروس خواهید شد یا حتی اگر فقط از عروسی و عروس‌ بازی خوشتان می‌آید، راهنمای انتخاب بهترین رنگ مو برای عروس برایتان جالب خواهد بود. این‌طور نیست؟ ماجرا از این قرار است که انتخاب بهترین رنگ مو برای عروس، کار چندان ساده ‌ای نیست. اگر از قبل، اطلاعاتی دربارهٔ این موضوع نداشته و موهایتان را رنگ نکرده باشید یا به ‌طور حرفه ‌ای، تجربۀ رنگ‌ کردن موها را ندارید. به کمی اطلاعات و راهنمایی حرفه ‌ای در این زمینه نیاز پیدا می ‌کنید. در مقاله پیش رو، راهنمایی ‌های لازم برای انتخاب بهترین رنگ مو برای عروس آمده است.

 کار انتخاب رنگ و رنگ ‌کردن را زود شروع کنید

اگر به فکر رنگ مویی هستید که آن را تا به ‌حال امتحان نکرده ‌اید، باید خیلی زودتر از آنکه به روزها و ماه ‌های عروسی نزدیک شوید به ‌سراغ آن بروید. فکر می ‌کنید چقدر قبل ‌تر از نزدیک ‌شدن به عروسی باید این کار را انجام بدهید؟ شش ماه تا یک سال قبل. البته برای کسانی که سریع مراحل آشنایی را طی می ‌کنند و به فاصلهٔ اندکی از آشنایی، برنامه سورو سات عروسی را می ‌چینند، چنین چیزی عملی نخواهد بود. اما دلیل اینکه از شما می‌ خواهیم که رنگ مویی تازه را با فاصله زمانی قابل ‌توجهی تا مراسم عروسی روی موها امتحان کنید، دقیقا چیست؟

واقعیت این است که رنگ مو برای اینکه به ‌درستی و زیبایی روی موها بنشیند، به زمان نیاز دارد. یعنی با فرایندی تدریجی رو به ‌رو هستید و برای اینکه بهترین نتیجه را از رنگ‌ کردن موها بگیرید باید کمی صبر داشته باشید. نرم‌ و طبیعی ‌شدن موها بعد از رنگ ‌کردن نیاز به زمان دارد. بعد از اینکه درباره رنگ مطلوبتان به نتیجه نهایی رسیدید، باید یک تا دو هفته قبل از عروسی به آرایشگاه مراجعه کنید.

 به انتخاب رنگ مناسب دقت کنید

چه رنگی را برای موهایتان انتخاب می‌کنید؟ یا باید موها را روشن‌ تر از چیزی کنید که در حال حاضر هست یا باید به ‌سمت رنگ ‌های تیره ‌تر بروید. شاید هم به ‌دنبال رنگی عجیب و متفاوت هستید تا کاملاً تغییر کنید. چیزی که باید در انتخاب رنگ مو در نظر بگیرید این است که رنگ منتخبتان همیشه در عکس ‌های آلبوم عروسی باقی می‌ ماند. و از آن گریزی نیست. مثلاً اگر دوست دارید که خیلی خاص و متفاوت باشید و رنگ موهایتان را آبی انتخاب می‌ کنید. باید پای این انتخاب خاص و عجیب بایستید. چون ممکن است سال ‌های بعد نوه‌ هایتان از راه برسند و حسابی به عکس ‌هایتان بخندند. یعنی اگر از رنگ مویتان لذت ببرید و آن را دوست داشته باشید، در عکس‌ ها همیشه خاطره خوشی برایتان باقی می‌ ماند.

بیشتر عروس ‌ها طرف ‌دار رنگ ‌های طبیعی و نزدیک به طیف رنگی موهای خودشان هستند. برای همین است که هایلایت ‌ها یا وجود فقط چند رشتهٔ رنگی لایت یا روشن در میان موها، از مدل ‌های پرطرف‌ دار میان عروس‌ خانم‌ هاست. برای اینکه تغییرات چشمگیری در موها ایجاد نشود. اما همچنان زیبایی عروس بیشتر شود، از رگه ‌هایی از هایلایت در رشته ‌هایی از مو استفاده می‌ شود. تا رنگ موها با رنگ پوست صورت کمی تضاد پیدا کند. اضافه ‌کردن رنگی کم‌ رنگ تر از رنگ موهای دیگر هم در حد چند رشته در میان موها باعث می ‌شود به موها حجم و بُعد داده شود.

 زمان مراجعه به آرایشگاه برای رنگ مو را بدانید

برای اینکه بهترین تصمیم را درباره رنگ موها برای عروسی بگیرید، باید به‌ محض اینکه مکان عروسی یعنی همان باغ یا تالار پذیرایی را رزرو کردید به آرایشگاه بروید و با متخصصان رنگ مو درباره مناسب ‌ترین گزینه برای موها و پوستتان مشورت کنید. نکاتی که آرایشگرها در انتخاب رنگ مو به آن دقت می‌ کنند شامل مواردی مانند رنگ پوست و چشم‌ ها، مدل و وضعیت سلامت موها و توجه به سبک و سلیقه عروس می ‌شود.

اگر هم قرار باشد که اکستنشن به موهایتان اضافه شود، باید رنگ آن موهای مصنوعی اضافی را هم در فرایند رنگ ‌کردن در نظر بگیرید. هزینه‌ ای که باید پرداخت شود هم از یاد نبرید و از قبل درباره آن با آرایشگرتان صحبت کنید. انتخاب آرایشگاه عروس هم از تصمیمات مهمی است که روی کیفیت رنگ موی عروس اثر می‌ گذارد.

بالیاژ بهترین هایلایت برای عروس ‌خانم ‌هاست

هایلایت ‌های بالیاژ معمولاً نخستین انتخاب آرایشگرهای حرفه‌ ای برای موی عروس ‌هاست. اما چرا؟ دلایل زیادی برای این انتخاب وجود دارد. بالیاژ هم نوعی هایلایت یا مِش‌ کردن موهاست که تمرکز آن در رنگ ‌آمیزی، معطوف به بخش‌ های وسط و پایینی مو است. در واقع، ریشه‌ های مو کمی تیره ‌تر از بخش ‌های دیگر آن می ‌شوند و شما می‌ توانید با رنگ ‌های روشن، بدون وجود هیچ قانون خاصی، هر ناحیه‌ ای از موها را رنگ کنید. رنگ ‌های روشن را در رنگ‌ کردن بخش ‌های وسط و پایین موها به کار می ‌برید و جلوه ‌ای بسیار زیبا روی موهایتان ایجاد می ‌شود.

بالیاژ هم به موها حجم و بُعد می ‌دهد و هم باعث می ‌شود تا جزئیات مدل شینیون یا هر مدل دیگری که روی موها پیاده می‌ شود، بیشتر به چشم بیاید. ضمن اینکه ظاهر موها طبیعی باقی می ‌ماند و چهره عروس به ‌هیچ ‌عنوان دچار حالت مصنوعی نمی ‌شود. مدل ‌های متنوعی از بالیاژ متناسب با مدل صورت و موهای عروس وجود دارد. اگر دوست داشته باشید که درجه روشنیِ موهایتان بیشتر باشد، باید دسته‌ ها و رشته ‌های بیشتر و کم‌ تعداد تری از موها را رنگ کنید و رنگ را نزدیک ‌تر به ناحیه ریشهٔ موها بزنید.

طیف ‌های رنگی که در بالیاژ مو استفاده می ‌شود بسیار متنوع است و می‌ تواند بلوند، قهوه‌ای، قرمز و… باشد. ضمن اینکه می‌ توان در بالیاژ کردن، هر اندازه از طول موها را هم رنگ کرد. هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. پس در راهنمای انتخاب رنگ مو برای عروس به شما توصیه می‌ شود که به بالیاژ موها فکر کنید.

نکات مهم برای زیبایی موهایتان

 •  اگر موهایتان بلوند است

در صورت داشتن موهای بلوند، بهتر است از شامپوها و نرم‌کننده ‌هایی استفاده کنید که حاوی بابونه هستند. بابونه می ‌تواند موها را براق و نرم نگه دارد و از گره‌ خوردن آن جلوگیری کند. یک یا دو هفته قبل از عروسی، برای ترمیم براق و درخشان ‌بودن موهای بلوندتان به آرایشگاه بروید. در فرایند ترمیم رنگ، کاری می‌ کنند که موهایتان دوباره شفاف و براق شود.

 •  اگر موهایتان قهوه ‌ای است

موهای قهوه‌ ای هم به مراقبت‌ های مخصوص به خود نیاز دارند. اگر موهایتان را قهوه ‌ای کرده ‌اید، در حدود یک هفته مانده به عروسی به آرایشگاه بروید و از متخصصان بخواهید که موهایتان را تقویت کنند. مثلاً استفاده از ماسک‌ های مو می ‌تواند فکر خوبی باشد. ماسک‌ های موی متناسب با وضعیت موهایتان به زیباتر شدن آنها کمک می ‌کنند.

 •  اگر موهایتان قرمز است

رنگ موی قرمز زمانی جلوه ‌ای زیبا پیدا می ‌کند که بسیار شفاف و روشن باشد. اگر موهایتان را قرمز کرده‌ اید، حتماً از شامپوها و نرم‌کننده‌ های مخصوص موی قرمز استفاده کنید تا رنگ موها کماکان شفاف و براق بماند. قرار گرفتن موی قرمز در معرض حرارت می‌ تواند باعث کم ‌رنگ شدن و از دست ‌رفتن جلوه آن شود. پس، از اتوی مو زیاد استفاده نکنید، موها را در معرض آفتاب نگذارید و آنها را با آب داغ نشویید. یک هفته قبل از عروسی هم به آرایشگاه بروید تا کارهای لازم برای تقویت موهایتان را انجام دهند.

این اشتباهات را در عروسیتان نکنید
 •  تغییر زیاد در رنگ مو خوب نیست

تغییرات خیلی اساسی در رنگ مو و به ‌طور کلی، ظاهر عروس، می ‌تواند نا خوشایند از کار درآید. پس بهتر است خطر نکنید و با مشاوره ‌گرفتن از آرایشگرهای حرفه ‌ای به انتخاب مناسب و نزدیک به رنگ موهای طبیعی ‌تان برسید. تغییراتی که از نتیجهٔ نهایی ‌شان خبر ندارید، شاید استرس و اضطراب زیادی به شما وارد کنند. عروس باید شاد و رها باشد؛ پس خودتان را به دردسر نیندازید.

 • به آرایشگرهای ناشناس اعتماد نکنید

شب عروسی از آن شب ‌هایی است که تا عمر دارید، فراموشتان نمی‌شود. پس بهتر است همه ‌چیز را به ‌خوبی برگزار کنید. مثلاً به‌سراغ آرایشگری ناشناس نروید که امتحانش را پس نداده است. از قبل تحقیق کنید، نمونه ‌کارهای آرایشگرها را ببینید و موهایتان را به‌ دست فردی ماهر و خبره بسپارید. لازم است حداقل دو بار قبل از عروسی، به سالن زیبایی مورد نظرتان بروید و کارشان را روی موهایتان امتحان کنید. بی‌ گدار به آب نزنید و در انتخاب آرایشگاه مناسب و آرایشگر خوب دقت کافی به خرج بدهید.

 •  خودتان از عهده کار برنمی ‌آیید

یادتان باشد که آرایشگرها خدمات حرفه ‌ای ارائه می‌کنند. و می ‌دانند چطور باید با انتخاب بهترین رنگ مو برای عروس به کمکتان بیایند و شما را زیباتر کنند. پس استرس و زحمت اضافی به خودتان ندهید و برای رنگ ‌کردن موها به آرایشگاه بروید. اگر هم به ‌نظرتان هزینه ‌ها بسیار زیاد است، باید با جست ‌و جوی دقیق و مناسب یا مراجعه به مراکز خرید با تخفیف و اقساطی، هزینه ‌ها را مقرون ‌به ‌صرفه ‌تر کنید. انتخاب بهترین رنگ مو برای عروس یکی از دغدغه ‌های مهم برای روز عروسی است. چون می ‌تواند شما را خوشحال کند و نگرانی برای زیباتر شدن را از شما دور کند. همه دوست دارند زیبا باشند و این کاملاً طبیعی است.

با درنظر داشتن نکاتی که گفته شد، قطعاً به عروسی زیبا تبدیل خواهید شد که در عکس ‌های یادگاری ‌اش، تا همیشه شاد، سر زنده و دوست‌ داشتنی جلوه می ‌کند. اگر تجربه خاصی درباره رنگ ‌کردن موها برای عروسی دارید، حتماً ما را در قسمت نظرات مطلع کنید. ما و دیگر خوانندگان از نظراتتان استقبال می کنیم.

مراقبت روزانه از پوست SKIN CARE

مراقبت روزانه از پوست

مراقبت روزانه از پوست SKIN CARE

مراقبت از پوست دغدغه‌ی افراد مختلف به خصوص خانم‌ها و البته بسیاری از آقایان است. هیچ ‌کس دوست ندارد یک روز صبح از خواب بیدار شود، به خودش در آینه نگاه کند. و ببیند چند چروک تازه به چروک ‌ها یا خطوط صورتش اضافه شده است. افراد معمولاً دوست ندارند سنشان را به یاد بیاورند. اولین چیزی که آنها را می ‌ترساند فکر کردن به پیری صورت‌ است. چه برسد به اینکه قبل از رسیدن به سنین میانسالی ببینند صورتشان از سن واقعیشان مسن‌ تر به نظر می ‌رسد.پس همه‌ٔ ما به نوعی علاقه ‌مند هستیم به هر وسیله‌ ای که شده روند پیری پوست‌ را به تعویق بیاندازیم. از طرفی حتی زمانی‌ که جوان ‌تر هستیم نیز دوست داریم پوستمان شاداب باشد و زیباتر دیده شویم. بنابراین نقش مراقبت روزانه از پوست SKIN CARE مشخص می شود.

پس سعی می‌ کنیم از انواع و اقسام روش ‌ها، محصولات مراقبت از پوست و انواع ویتامین ‌های خوراکی کمک بگیریم. بنابراین از آنجایی ‌که داشتن پوستی شاداب و سالم برای همه‌ٔ ما مهم است. با این نوشته با ما همراه باشید تا نکاتی در مورد مراقبت از پوست به شما بگوییم.

توصیه های مهم مراقبت از پوست

خوب است بدانید که ۹۰ درصد چین و چروک ‌ها در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید به وجود می ‌آیند. و همیشه پیشگیری بهتر و آسان ‌تر از درمان است. پس سعی کنیم با استفاده‌ٔ مداوم از کرم ضد آفتاب مانع ایجاد چین و چروک‌ ها و خطوط عمیق روی پوست بشویم. شاید خیلی ‌ها ندانند اما آسیب‌ ناشی از نور آفتاب در زمستان ‌ها هم به اندازه‌ٔ دیگر فصل‌ها سلامت پوست را تهدید می ‌کند. و اشعه‌ٔ خورشید در این فصل هم به اندازه‌ٔ فصول آفتابی می ‌تواند قوی و آسیب ‌رسان باشد.

اشعه‌ٔ خورشید حتی از ساختمان ‌ها و خیابان ‌ها هم می ‌تواند روی پوست صورت ما منعکس شود. پس باید به دنبال فرمولی باشیم که از پوست صورتمان در برابر اشعه ‌های «یو وی آی» (UVA) (که باعث بروز پیری زودرس می‌ شود)، و اشعه‌های «یو وی بی» (UVB) (که یکی از دلایل بروز سرطان پوست است)، محافظت کنیم. پس حواستان باشد همیشه از طیف گسترده‌ٔ کرم ‌های ضد آفتاب با حداقل SPF۳۰ استفاده کنید.

 •  برس‌ ها و اسفنج‌ های آرایشی خود را تمیز کنید

۷۲ درصد زنان هرگز برس و اسفنج آرایشی خود را نمی ‌شویند. بهتر است هر دو یا سه هفته یک بار برس و اسفنج‌ های آرایشی خود را بشویید. چند قطره مایع تمیز کننده‌ٔ صورت یا شامپو را با مقداری آب‌ِ ولرم در یک فنجان یا لیوان مخلوط کنید. و برس ‌های خود را در لیوان تکان دهید تا تمیز شوند. سپس آنها را با آب ولرم بشویید. به آرامی تکان بدهید تا آب اضافی آنها خارج شود و بعد کنار بگذارید تا کاملاً خشک شوند.

 •  آجیل بخورید

مغزها حاوی مقادیر زیادی سلنیوم هستند. که موجب افزایش خاصیت کشسانی پوست می‌شوند و احتمال ابتلا به سرطان پوست را کاهش می‌ دهد. سعی کنید روزانه یک مشت آجیل مصرف کنید و از فواید خوردن این مغزهای خوشمزه بهره‌مند شوید.

 •  موبایل خود را مرتب تمیز کنید

همین گوشی تلفن همراه که همیشه دستمان است و آنرا زمین نمی ‌گذاریم، می ‌تواند از سرویس ‌های بهداشتی و متروی شلوغ هم آلوده‌تر باشد. در واقع  صفحه‌ٔ شیشه‌ ای تلفن همراه، بله همین صفحه‌ٔ لمسی مورد علاقه‌ٔ ما حتی می ‌تواند از وقتی ‌که کسی توی صورتمان عطسه می ‌کند هم میکروب بیشتری منتقل کند. می‌ دانم این واقعیت بسیار ترسناک است. اما وقتی با تلفن حرف میزنیم میکروب ‌ها به سمت گونه ‌ها و فک ما حرکت می‌ کنند و باعث جوش زدن و تحریک پوست صورت می ‌شوند. پس برای تمیز نگه ‌داشتن گوشی موبایل و البته صورت‌، چندین بار در روز گوشی ‌تان را با دستمال ضد عفونی ‌کننده‌ٔ آنتی باکتریال تمیز کنید.

 •  سیگار نکشید

سیگار باعث تیرگی و کدری پوست چهره و یکی از عوامل خشکی بیش از حد آن است. از طرفی استعمال طولانی از سیگار باعث چروک و نازک شدن پوست صورت شما می شود.

 •  با آرایش نخوابید

پوست باید نفس بکشد و وجود چند لایه از کرم ها و کرم پودرها روی صورت از تنفس آن جلوگیری می کند.

 •  غذاهای سرخ کرده را به حداقل برسانید

اگر بخواهیم واقع بین باشیم باید بگوییم برای داشتن پوست خوب باید دور غذاهای سرخ کرده خصوصاً از نوع فست فودی و رستورانی را خط بکشیم. ولی با سرعت زندگی های امروز و با توجه به وقتی که خیلی از افراد بیرون از خانه سپری می کنند. توصیه دوستانه ما به حداقل رساندن استفاده از موادی است که در روغن های چند بار استفاده شده طبخ شده اند.

روتین های مراقبت روزانه از پوست SKIN CARE چه می باشد؟

۱- اول پاک کنید

اولین قدم برای مراقبت روزانه از پوست پاک کردن درست و اصولی آن از انواع آلودگی ها است. با توجه به نوع پوستتان از انواع فوم ، ژل و یا دستمال های مرطوب می توانید استفاده کنید . البته در هنگام استفاده از دستمال مرطوب با احتیاط باشید و آن را محکم روی صورتتان نکشید . اگر پوست صورت شما خشک، چرب یا مختلط نیست برای روتین روزانه می توانید فقط از آب ولرم برای شستشو کمک بگیرید.

۲- بعد تونر بزنید

خاصیت تونر ها ( یا تونیک های پوستی ) بازگرداندن ph پوست به حالت متعادل و مناسبی است. که ممکن است با استفاده از شوینده ها به هم بخورد. به این ترتیب استفاده از تونر متناسب با جنس پوست شما رطوبت از دست رفته را به آن بر می گرداند. استفاده از تونر برای پوست های چرب،خشک و مختلط از مواردی است که به شما کمک میکند تا پوست متعادل تری داشته باشید.

۳- حالا مرطوب کننده

بعد از این دو مرحله نوبت به استفاده از مرطوب کننده است. بهتر است از مرطوب کننده هایی استفاده شود که در فرمول آنها کلاژن به کار رفته و عطری نیستند. اگر وارد دهه ۳۰ شده اید می توانید در این مرحله از انواع کرم های روز هم استفاده کنید.

۴- کرم دور چشم

۵- ضد آفتاب بزنید

6- کرم روز و شب را استفاده کنید

کرم هایی که تحت عنوان کرم روز هستند، برای محافظت از پوست در برابر آلودگی های محیطی است. که هنگام خروج از خانه با آنها روبرو خواهید شد. بسیاری از این کرم ها حاوی آنتی اکسیدان ها هستند تا رادیکال های آزاد ناشی از آلودگی را به حداقل برسانند. و همچنین ضد آفتاب که پوست شما را از اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند. کرم های روز معمولاً بافت سبکی دارند. از طرف دیگر کرم شب بر روی ترمیم مشکلات پوستی تمرکز می کند. اگر این کرم ها حاوی ترکیباتی مانند رتینول باشند به شما کمک می کنند تا سلول سازی را تسریع کرده و لکه های تیره پوستی را از بین ببرند. این کرم ها همچنین میزان رطوبت را که به طور طبیعی در زمان عصر یا شب کاهش پیدا می کند، با مواد نرم کننده که غالباً بافت غلیظ و سنگینی دارند، دوباره برمی گردانند.

7- کرم دور چشم را فراموش نکنید

پوست دور چشمتان نیز به اندازه صورتتان احتیاج به مراقبت دارد. استفاده از کرم دور چشم به سن خاصی مرتبط نیست، اگر از سیاهی ، خشکی یا پف زیر چشم رنج می برید و اگر وارد دهه 30 شده اید. بهتر است که یک کرم دور چشم مناسب را امتحان کنید. اگر پوست دور چشمتان هیچ مشکلی هم نداشته باشد می توانید از کرم دور چشم آبرسان استفاده کنید.

برنزه کننده ها (Tanners)

برنزه کننده ها

برنزه کننده ها (Tanners)

دیگر برای برنزه كردن رنگ پوستتان علاقه داشته باشید. به گفته متخصصان پوست هیچكدام بی ‌ضرر ‌تر و بهتر از استفاده از لوسیون، ژل و اسپری‌ های اتو برنز نیست. پس اگر تصمیم گرفته ‌اید رنگ پوستتان را تغییر بدهید، بهتر است سراغ سولاریوم و آفتاب گرفتن ‌های طولانی نروید و با اتو برنزه ها و برنزه کننده ها (Tanners) آشنا شوید.

روش های برنزه کردن پوست

سه روش برای برنزه نمودن پوست وجود دارد که عبارتند از :

 1.  ماندن زیر نور آفتاب
 2.  استفاده از دستگاه های برنزه کننده یا سولاریوم
 3.  محصولات شیمیایی برنزه کننده پوست

1. سولاریوم

سولاریوم یک دستگاه برای برنزه کردن پوست بدن است. و دارای تختی می باشد که در دیواره های آن لامپ های اشعه فرابنفش قرار دارد. هنگام قرار گرفتن شخص درون این وسیله ، درِ این دستگاه که حاوی لامپ های فرابنفش است،بسته می شود. و بدن درون جعبه در معرض نور فرابنفش قرار می گیرد و بدین ترتیب پوست بدن شخص پس از چند دوره تکرار برنزه می شود.

 •  علت خطرناک بودن روش سولاریوم چیست؟

اشعه ماورای بنفش در دستگاه سولاریوم با تابیدن به پوست سبب تخریب پوست می شود. پس سلول هایی از پوست به نام ملانوسیت ماده ای به نام ملانین ترشح می کنند که باعث تیره شدن پوست و برنزه شدن آن می شود . در واقع برنزه شدن واکنش دفاعی بدن انسان در مقابل اشعه است. از عوارض استفاده از سولاریوم در طولانی مدت ، پیری پوست، افزایش چین و چروک های پوستی و شلی و افتادگی پوست هستند . افراد پس از قرار گیری در معرض اشعه فرابنفش خیلی زود تر گرفتار پیری پوست و بروز لکه های پوستی، کک و مک، کدر شدن پوست، چین و چروک پوست و ضخیم تر شدن سطح پوست می شوند و احتمال ابتلا آنها به سرطان های پوستی به دلیل کاهش قدرت ایمنی پوست افزایش می یابد.

2. برنزه شدن با حمام آفتاب

برای برنزه شدن و گرفتن حمام آفتاب ابتدا با کرم های ضدآفتاب با spfهای مختلف اشعه مضر آفتاب را بگیرید. و از ساعات و زمان کم آفتاب گرفتن را شروع و بعد به مرور، مدت آن را زیاد کنید. برای زودتر برنزه شدن از لوازم بهداشتی و آرایشی استفاده کنید. پس از اتمام زمان آفتاب گرفتن حتماً با آب ولرم یا نسبتاً خنک دوش بگیرید. روغن های اضافی را از روی بدنتان خوب بشویید و با یک حوله به آرامی رطوبت پوست را بگیرید. سپس حتماً از یک لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید.زیرا لوسیون ها و ژل های مخصوص بعد از آفتاب پوست را خنک، ترمیم و رنگ برنزه پوست را تثبیت می کنند.

3. کرم ها و محصولات برنزه کننده

برخی از کرم ها، لوسیون ها یا روغن های اتو برنزه وجود دارند که موجب رنگ دار شدن پوست می شوند. به لایه های عمیق پوست نفوذ می کنند. برخی از این محصولات باید همراه با آفتاب مصرف شوند. باید گفت که ماده اصلی این کرم‌ها، لوسیون‌ها، اسپری‌ ها و تمام محصولات اتو برنزه ماده‌ ای به نام دی هیدروکسی استون است که بیشتر افراد تصور می ‌کردند ضرری ندارد .اما در سال ‌های اخیر با توجه به نتیجه تحقیقات بسیاری که پژوهشگران در این زمینه انجام داده اند. معلوم شده که استفاده بی ‌اندازه و مداوم از محصولات برنزه‌ کننده می‌ تواند مشکلاتی مانند مقاومت به انسولین، ابتلا به دیابت، ایجاد اختلال‌ های هورمونی در بدن یا حتی نازایی را به وجود آورد. با توجه به تمام این موارد استفاده از برنزه کننده به هیچ عنوان به خانم‌ های باردار و شیرده توصیه نمی ‌شود.

طریقه برنزه کردن پوست بدون آفتاب

برای جلوگیری از بروز مشکلات پوستی و دیگر عوارض مربوط به نور خورشید، شما می توانید از روش های دیگری برای برنزه شدن سریع استفاده کنید. برای این کار می توانید در منزل و با استفاده از گیاهان مختلف، پوست خود را برنزه کنید. به عنوان مثال می توانید از چای، حنا، هویج و یا قهوه استفاده کنید. کمی چای را در ظرف آبی ریخته و اجازه دهید تا بجوشد. پس از خنک شدن چای، می توانید آن را روی پوست اعمال کرده و رنگ دلخواه خود را به دست آورید. این روش یکی از روشهای برنزه شدن سریع است.

برنزه شدن و برنزه کردن (Tanning)

برنزه شدن

برنزه شدن و برنزه کردن (Tanning)

وقتی که به فصل گرما می رسیم بیشتر جوانان دوست دارند که پوستی برنزه و تیره داشته باشند. این تیرگی پوست زیبایی خاصی را به بدن و پوست می دهد. بهتر است با مزایا و عواقب آفتاب گرفتن آشنا شوید. امیدوارم این مقاله که دربارهٔ برنزه شدن و برنزه کردن (Tanning) است در تصمیم شما در رابطه با برنزه شدن موثر باشد.در این مقاله به نحوه برنزه کردن با نور خورشید می پردازیم و از وسایل برقی همچون سولاریوم صحبت نخواهیم کرد.

 چگونه پوست برنزه یا تیره می شود؟

وقتی اشعه آفتاب که حاوی اشعه ماورای بنفش است به پوست ما می تابد باعث تخریب آن می شود. پس سلول هایی از پوست به نام ملانوسیت (Melanocyte) ماده ای به نام ملانین (Melanin) ترشح می کنند که در واقع ضد آفتاب طبیعی بدن ما است. که باعث می شود رنگ پوست تیره یا به اصطلاح برنزه بشود. برنزه شدن واکنش دفاعی بدن انسان در مقابل اشعه آفتاب است.

 تعداد دفعات آفتاب گرفتن

ویتامین دی یکی از مهم ترین ها در میان ویتامین هاست. همانطور که می دانید کمبود آن برای استخوان بندی و بخش های دیگر بدن خطرساز می شود. ما به ویتامین دی نیاز داریم تا سالم بمانیم. اما چطور و چگونگی دریافت آن راه های مختلفی دارد که یکی از آنها آفتاب گرفتن می باشد.

افرادی که پوست روشن تری دارند را تا حد 3 مرتبه در هفته برای قرار گرفتن در معرض نور خورشید مجاز می دانند. البته باید بدانید که کرم ضد آفتاب لازمه حضور در معرض آفتاب است. به دلیل آنکه آفتاب در پوست های روشن سبب پیری زودرس و ابتلای فرد به سرطان پوست می شود. با بروز مشکل  به جای آن مکمل های ویتامین D مصرف کنند. افراد با پوست های تیره تر به دفعات 4 الی 5 بار در طول هفته می توانند در معرض نور خورشید قرار گیرند. فرد به منظور تأمین ویتامین D بدن خود هر روز به مدت 20 دقیقه در معرض آفتاب قرار بگیرد کافی است .

فردی که کمبود ویتامین D دارد تنها به وسیله آفتاب نمی تواند نیاز خود به این ویتامین را تأمین کند. به خصوص کودکانی که از شیر مادر محروم هستند باید بیشتر در معرض نور آفتاب قرار گیرند.

 زمان صحیح آفتاب گرفتن

بهترین زمان برای برنزه شدن پوست هنگام صبح است. زیرا در این زمان بدن پروتئین ‌هایی تولید می ‌کند که می ‌تواند آسیب رسیده به پوست در اثر تابش نور خورشید را ترمیم کند. در حقیقت در این زمان تولید این پروتئین بیشترین مقدار را دارد و بهتر از سلول ‌های بدن محافظت می ‌شود. با گذشت زمان و نزدیک شدن به هنگام شب تولید این پروتئین کمتر می‌ شود. محققان معتقدند ساعت طبیعی بدن وظیفه کنترل این حالت را بر ‌عهده دارد. میزان این پروتئین در ساعت ۷ صبح بیشتر از بقیه زمان ‌هاست و شاید این ساعت‌ ها بهترین زمان برای استفاده از نور آفتاب باشد. البته هنوز هم محققان به مردم توصیه می ‌کنند، به هیچ وجه سراغ استفاده از تخت ‌های برنزه ‌کننده یا آفتاب گرفتن با هدف برنزه شدن نروند. زیرا این کار در هر حالتی خطر سرطان پوست را بیشتر می‌ کند.

 فواید نور آفتاب

1. نور آفتاب بیماری افسردگی را که به علت کمبود آفتاب در پاییز و زمستان می باشد را درمان می کند. اگر دقت کنید میبینید که اکثراً ما در دوران زمستان به یک نوع افسردگی مبتلا می شویم. که در بعضی افراد این ناراحتی اوج بیشتری دارد که دکتر ها پیشنهاد می کنند که این افراد به نواحی گرمسیر تر مسافرت کنند.

2. آفتاب بدن را شل کرده و حالت خلسهای در بدن بوجود می آورد که بدن در حالت استراحت قرار می گیرد.

3. آفتاب احساس شادی و سلامتی را در بدن بالا میبرد.

4. آفتاب نقش بسزایی در تولید ویتامین d و آزاد شدن آن در جریان خون دارد. این ویتامین برای پوست و استخوان ضروری می باشد و کمک در جذب شدن کلسیم می کند که خود برای بند آوردن خونریزی واجب است.

5. آفتاب گردش خون را بالا میبرد و کمک به درمان بیماری های پوستی می کند.

6. نور آفتاب اثر ضد عفونی کنندگی دارد.

 ضرر های آفتاب

1. آفتاب پوست را کلفت می کند و سرعت رشد و تولید لایه های اولیه را در پوست بالا میبرد.

2. آفتاب پوست را صدمه میزند و باعث شل شدن و چروک شدن آن می شود.

3. آفتاب باعث پیری زودرس پوست می شود.

4. آفتاب به چشم صدمه میزند.

5. آفتاب درصد بیماری سرطان پوست را بشدت بالا میبرد.

 عوارض طولانی مدت برنزه کردن پوست

عوارض ناشی از آفتاب مانند آفتاب سوختگی، قرمزی پوست و حتی تاول ها در برخی مواقع سریعاً درمان می شود و ماندگاری کمی دارد. اما برنزه نمودن پوست به وسیله آفتاب شما را در آینده دچار عوارضی مانند پیری زودرس، لکه های رنگی پوستی و حتی سرطان های پوست می کند.

ملانومای بدخیم (نوعی سرطان پوست) بعد از سرطان ریه کشنده ترین نوع سرطان در دنیاست . افرادی که پوستشان روشن است بیش از افرادی که پوست تیره دارند، دچار عوارض برنزه کردن پوست با آفتاب قرار دارند.

اکستنشن مو Hair extensions

اکستنشن مو

اکستنشن مو Hair extensions

داشتن موهای پر پشت و بلند، آرزوی خیلی ها، به ویژه خیلی از آنهایی است که ظاهر چهره ‌شان برایشان اهمیت فوق ‌العاده‌ای دارد. از این رو افراد به دنبال روش هایی برای زیباتر کردن موهایشان هستند. امروزه آرایشگران کمک های زیادی برای این زیبایی به ما می کنند. یکی از روش های پرپشت کردن موها و زیبا و بلندتر نشان دادن آنها  اکستنشن مو Hair extensions است. با ما باشید تا با این روش زیبایی آشنا شوید.

اکستنشن مو Hair extensions چیست؟

اکستنشن، همان ‌طور که از نامش پیداست، به موهای اصلی متصل می‌شود تا قد مو یا حجم آن را بیشتر کند. انواع مختلفی از اکستنشن مو وجود دارد. برخی از اکستنشن ها ارزان قیمت هستند و از الیاف مصنوعی تهیه شده ‌اند. اکستنشن هایی که گران ‌تر هستند ظاهر زیبا و طبیعی‌ تر دارند که از موهای واقعی و طبیعی تهیه شده‌ است.

اکستنش مو مناسب چه افرادی است؟

بیشتر افراد فکر می‌کنند اکستنشن مو مخصوص خانم‌ هایی است که دوست دارند موهایشان را بلند کنند اما این تنها کاربرد اکستنشن مو نیست. افرادی که موهای نازک و کم‌ پشتی دارند هم می ‌توانند به کمک این روش موهایشان را پرتر نشان دهند.

انواع اکستنشن مو

۱- استفاده از موی طبیعی

استفاده از موی طبیعی در اکستنشن توجه بیشتری را در مخاطب ایجاد می کند، قیمت این موها بالا می باشد. همچنین اکستنشن موی طبیعی مانند موی خودتان قابلیت رنگ و دکلره و هایلایت کردن و … را دارد.دوام اکستنشن با موی طبیعی بستگی به میزان رشد موی شخص از ۳ ماه تا ۶ ماه است. اما هر ۴۵ روز یکبار باید توسط متخصص، ترمیم انجام شود.یک راه برای تشخیص طبیعی بودن مو ، آتش زدن چند تار مو است که از بوی سوختن مو میتوان متوجه شد مو طبیعی می باشد یا نه. علاوه بر این موهایی که تارهای ضخیمی دارند طبیعی نیستند.

2- استفاده از موی مصنوعی

در این روش طول موی اضافه شده باید حداکثر ۳۰ سانتی متر باشد، مقدار بیشتر از این وزن مو را زیاد می کند و به پوست سر فشار وارد می کند . این فشار باعث ریزش موهای طبیعی و کم پشت می شود. بهترین طول متوسط برای موی اضافه شده مصنوعی ۲۲ سانتی متر است.مدت زمان این نوع اکستنشن حدود ۳ الی ۴ ماه است و فاصله گرفتن آن ها از کف سر بستگی به سرعت رشد مو و سن شما دارد. هرچه سن بیشتر باشد فاصله موی مصنوعی از کف سر دیرتر فاصله می گیرد.

انواع روش های نصب اکستنشن مو

 •  چسب کراتین

چسب کراتین نوعی چسب بی ضرر است که برای جلوی سر و کسانی که موهای نازک و کم پشتی دارند مناسب است.این چسب را بالاتر از ریشه مو مالیده می شود و موی اکستنشن روی آن قرار میگیرد و بوسیله گیره موهای طبیعی و مصنوعی با حرارت بهم فشرده می شود و چسبیده می شود.

 •  رینگ

این روش برای افراد با موهای نازک و کم پشت مناسب نیست.زیرا در موقع جمع کردن مو رینگ مشخص می شود. در این روش رینگ واشر داری را داخل یک شاخه از مو مصنوعی می کنند و  با قلاب های مخصوص موهای طبیعی را به داخل همان رینگ می کشند.با انبرک مخصوص ،رینگ ها را فشار محکمی می دهند تا مو ثابت شود و به این طریق موی مصنوعی به طبیعی متصل می شود.

 •  دوخت مو

اکستنشن هایی که با کمک نخ مخصوص اکستنشن متصل می شوند، به راحتی تا 12 هفته دوام می آورند. این اکستنشن ها طبیعی به نظر می رسند و می توان از آنها تا یک سال استفاده کرد. در ضمن، از نظر اقتصادی هم در درازمدت مقرون به صرفه هستند. در صورت استفاده از این نوع اکستنشن، مرطوب سازی موها و استفاده از نرم کننده ها برای جلوگیری از هر گونه مشکلی ضروری است. به علاوه، افرادی که از این اکستنشن ها استفاده می کنند، باید در استفاده از محصولات حالت دهنده مو احتیاط کنند. چون این کار می تواند به موهای طبیعی آنها آسیب برساند.

 •  روش لاینی

سریع ترین روش اکستنشن لاینی است، زیرا در این روش از چسب یا رینگ استفاده نمی شود.

 •  اکستنشن های کلیپسی

این روش به دلیل ایمن بودن، درد نداشتن، نیاز به زمان کم و مقرون به صرفه از نظر مالی بسیار ایده آل است. این اکستنشن ها باید گه گاه شسته شود و هر روز هم مورد استفاده قرار نگیرند. نکته مهم درباره استفاده از انواع کلیپسی این است که نباید هر بار در نقاط قبلی متصل شوند. زیرا این کار باعث کشیده شدن آنها روی پوست سر و درنهایت تضعیف موها می شود. اکستنشن های کلیپسی، بهترین انتخاب برای افراد دارای موهای بلند است. زیرا به راحتی می توانند موهایشان را پرتر و زیباتر نشان دهند و در آخر جدا کنند.

عوامل مهم در انتخاب اکستنشن مو

1. بهترین اکستنشن را متناسب با تمام شرایط خودتان انتخاب کنید.اولین نکته مهم، انتخاب اکستنشن هایی است که زمان بیشتری دوام می آورند. شاید اکستنشن های ارزان اوایل استفاده خوب به نظر برسند، اما خیلی زود خراب می شوند و به جایگزین نیاز پیدا می کنند. اگر درحال آزمون و خطای موقتی نیستید، حتما بهترین اکستنشن را بعد از تحقیق کافی خریداری کنید.

2. رنگ مو، یکی از عوامل مهم است.اکستنشن انتخابی شما باید بیشترین نزدیکی را به موهای طبیعی تان داشته باشد. یکی از اشتباهات رایج زنان، انتخاب اکستنشن های تیره تر یا روشن تر نسبت به موهای خودشان است که زیبایی موها را از بین می برد.

3. مراقبت از اکستنشن ها را درست انجام بدهید.برای شستن اکستنشن ها حتماً از شامپوهای بدون سولفات و پارابن کمک بگیرید. کلاه گیس ها و اکستنشن های کلیپسی باید در پایان روز از روی موهای طبیعی جدا شوند و هیچ وقت برای مدت طولانی روی سر باقی نمانند.

مراقبت از اکستنشن های مو

1. صبح ها از شانه دندانه بزرگ برای مرتب کردن اکستنشن استفاده کنید.

2. بیش از حد در معرض تماس با نور خورشید و آلودگی هوا قرار نگیرید.

3. در استفاده از وسایلی مانند کلیپس، هدبند و روبان زیاده روی نکنید چون اکستنشن مو را شُل می کنند.

4. برای افزایش عمر اکستنشن مو، رطوبت روی آنها را سریع پاک کنید.

5. برای اینکه درخشندگی اکستنشن را افزایش بدهید، یک بار در هفته به آن روغن بزنید.

6. بهتر است موهای خود را در پنج روز اول بعداز نصب اکستنشن شست شو ندهید تا چسب ها سر جای خود کاملاً ثابت شوند.

7. قبل از اینکه موهایتان را شستشو دهید آن ها را شانه زده تا اگر گره دارد باز شود و سپس آرام زیر دوش بروید.

8. مواظب باشید که به محل نصب اکستنشن نرم کننده مو برخورد نکند زیرا باعث می شود اکستنشن‌ها شل شده و از محل جدا شوند.

9. بعد از حمام،  آرام موها را درون حوله فشار دهید اما حوله را بالا یا پایین نکشید.

معایب اکستنشن مو Hair extensions
 •  هزینه بالا

قیمت اكستنشن در آرایشگاه ‌های زنانه علاوه بر این كه بسته به جنس موهای استفاده شده در آن متفاوت است.به تعداد شاخه ‌هایی كه در میان موها كار گذاشته می‌شود نیز بستگی دارد پس این عمل زیبایی خرج زیادی دارد.

 •  ریزش مو

اكستنشن باعث ریزش شدید موها می‌شود و در نهایت ممكن است به طاسی منجر شود.یكی از علل مهم ریزش موها بستن زیاد آنهاست. این نوع ریزش را تركشن آلوپسیا ( ریزش موی كششی ) می‌گویند كه در آن، موهای بخش ‌هایی از سر كه بیشتر تحت فشار و كشیده شدن بوده‌اند می‌ریزد و بتدریج سر طاس می‌شود. این نوع ریزش موها در زن ‌هایی كه همیشه موهایشان را دم اسبی می‌ كنند یا محكم می‌ بافند بسیار شایع است.

 •  تشدید میگرن

تشدید سردردهای میگرنی پس از اكستنشن در كسانی كه مبتلا به میگرن هستند هم وجود دارد. البته در اكستنشن كشیده شدن موها در حدی نیست كه باعث سردرد شود، اما وقتی كسی سابقه ابتلا به میگرن را دارد، نباید خطر كند.

 •  حساس شدن پوست سر

اگر كسی سابقه حساسیت دارد و اصرار دارد با وجود این همه عوارض، باز هم موهای نازنینش را برای اكستنشن به آرایشگر بسپرد، دست‌ كم پس از مشورت با پزشك، آزمایش حساسیت را بگذراند. تا متوجه شود كه نسبت به چسب حساس است یا نیست.

کاشت مژه (اکستنشن مژه) Eyelash extensions

کاشت و اکستنشن مژه چیست؟

کاشت مژه (اکستنشن مژه) Eyelash extensions

داشتن مژه های ضخیم و پر پشت در زیبایی چشم ها تاثیر گذار است. از این رو بسیاری از خانم ها به دنبال روش هایی برای پر پشت کردن مژهای خود هستند . گاهی اوقات کم پشت بودن مژه ها از عوامل ژنتیکی می باشد.در این مقاله به روش هایی برای زیباتر نشان دادن مژه ها و کاشت مژه (اکستنشن مژه) Eyelash extensions می پردازیم.

کاشت مژه

یکی از  روش هایی که بسیاری از خانم ها برای افزایش زیبایی چشم ها به کار می برند، کاشت مژه است.کاشت مژه به دو صورت انجام می گیرد. یکی کاشت مژه دائم و دیگری کاشت مژه موقت که به اکستنشن مژه هم معروف است و معمولاً به صورت میانگین تنها یک هفته ماندگاری دارد.

کاشت مژه طبیعی روشی است که از طریق جراحی و یا میکرو سر جری و توسط متخصصان زیبایی انجام می‌شود. ولی در اکستنشن مژه موهای حیوانات یا موهای مصنوعی به صورت چسب به پلک شما می‌چسبد و بعد از مدتی هم می ‌توان آن ‌ها را برداشت.

اکستنشن مژه چیست؟

اکستنشن را با تارهایی از ترکیبات مصنوعی که از جنس مو هستند می سازند و تک به تک لابه لای مژه ها با چسب می چسبانند. به این ترتیب مژها را پر پشت و زیباتر می کنند تا دیگر نیازی به استفاده از مژه مصنوعی نباشد. عمر مفید این نوع مژه‌ ها معمولاً بین ۲ تا ۴ هفته است و اگر به خوبی از آن ‌ها مراقبت شود تا ۶ هفته هم دوام می ‌آورند. اگر تصیم گرفتید که این مژه‌ ها را پس از مدتی بردارید، باید از محلول پاک کننده ویژه‌ ای که برای این منظور درست شده استفاده کنید.

انواع اکستنشن مژه

اکستنشن مژه انواع مختلفی مانند مینک (ساخته شده از موی حیوانات)، ابریشم یا الیاف مصنوعی دارد . اکستنشن های جنس مینک گران تر، لطیف تر و طبیعتی ترند، اما الیاف مصنوعی نیز گاهی بسیار طبیعی هستند و چه بسا از اکستنشن های مینک گران ترند.

مراحل انجام کار اکستنشن مژه

فرد داوطلب باید دراز بکشد و چشم‌ها را ببندد. زیر مژه ‌های پلک بالا دستمالی تمیز قرار می ‌گیرد. با کمک گرفتن از موچین مژه ‌ها را برداشته و نوک آن ‌ها را به اندازه یک میلی متر به چسب آغشته کرده و سپس روی قسمتی که مورد نظر هست (معمولاً در گوشه خارجی چشم باید مژه ‌ها متراکم‌ تر و بلندتر باشند) قرار دهید و برای پیوستن کمی صبر کنید. پس از اتمام کار و چک کردن یک نواختی مژه ‌ها با استفاده از برس مژه؛ مژه ‌ها را شانه کنید. در آخر نیز با کمک لوسیون پاک کننده آرایش و پنبه روی پلک و مژه ها را بشوئید و به آرامی چسب ‌ها را نیز بکنید.

تفاوت اکستنش مژه ، کاشت مژه و مژه مصنوعی

این دو کاملاً با یکدیگر متفاوت اند. اکستنشن مژه با مو‌های کاملاً طبیعی به صورت شش ماهه کاشته می‌شود و معمولاً دو هفته یک بار نیاز به ترمیم دارد. در صورتیکه در روش اکستنشن از تار‌های مصنوعی استفاده شده که طول عمر کوتاه تری هم دارد. مژه‌ های مصنوعی که استفاده می‌ شود با یک نگاه ساده کاملاً قابل تشخیص می ‌باشد. اما هنگامی که شما اکستنشن برای مژه انجام می ‌دهید،به سادگی مشخص نمی‌ شود و با مژگان خودتان تفاوت زیادی ندارند. علاوه بر این نتیجه ‌ای که شما با اکستنشن مشاهده می کنید به مراتب خیلی بالاتر و بهتر از مژه مصنوعی می‌باشد. همین ‌طور مدت دوام اکستنشن پایدارتر است و مدت طولانی ‌تری بر مژه ‌های شما بدون تغییر باقی می‌ ماند.

عوارض اکستنشن مژه و استفاده از مژه‌ های مصنوعی

اگر چه اکستشن مژه و استفاده از مژه مصنوعی به نظر زیبا و بی ‌خطر می‌ رسد، اما عوارضی برای چشم‌ ها دارد که از جمله آن ‌ها می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر شخصی که این کار را انجام می‌ دهد ماهر نباشد ممکن است مژه‌ های پلک بالا و پایین را به هم بچسباند و در نتیجه مژه‌ های طبیعی هم کنده شوند.
 • ورود چسب به چشم نیز می ‌تواند باعث آلرژی و عفونت چشم شود. از آنجایی که در کل مدت اکستنشن، چشمان شما بسته است، این احتمال پایین است. اما به ‌هرحال قبل از انجام اکستنشن مژه، اطمینان حاصل کنید که چسب استفاده شده برای چشمان شما مضر نباشد.
 •  چسب مژه مصنوعی می ‌تواند باعث التهاب پوست پلک و زمینه ساز اگزما و حساسیت شود. البته ممکن است این عوارض در اولین نوبت بروز نکند، ولی فرد بعد از چند بار استفاده از مژه مصنوعی ممکن است دچار مشکل شود. ضمن اینکه این چسب ‌ها حاوی ماده سرطان زا نیز هستند.
دانستنی‌هایی در مورد کاشت مژه و اکستنشن مژه Eyelash extensions
 • عمر مفید اکستنشن مژه حدود یک ماه است و با ریزش هر مژه طبیعی، معمولاً اکستنشن آن هم می‌ افتد.
 •  تعداد مژه ‌ای که برای هر فرد انتخاب می‌ شود، بستگی به تعداد مژه ‌های خود فرد دارد. به دلیل اینکه مژه‌ های مصنوعی روی مژه‌ های طبیعی کار می ‌شوند اگر فردی تعداد مژه ‌های طبیعی خودش کم باشد تعداد کمی مژه می ‌تواند بکارد.
 •  بلندی مژه مصنوعی حداکثر باید ۲ برابر بلندی مژه طبیعی باشد. بیش از این مقدار به‌ خصوص اگر مژه ‌های طبیعی ضعیفی دارید، می‌تواند باعث ریزش مژه شود.
 •  اگر شخصی بداند پوست حساسی دارد و ممکن است بعد از کاشت دچار حساسیت شود، بهتر است ابتدا دو عدد مژه بکارد و بعد از گذشت چند روز اگر دچار حساسیت شد آن ‌ها را بردارد و دیگر کاشت مژه انجام ندهد.
 •  بعد از کاشت باید خیلی مراقب مژه‌ ها باشید. بهتر است چشم ‌های خود را نمالید و با قدرت آن ‌ها را نخارانید. بهتر است وارد سونای بخار نشوید، وقتی حمام می ‌کنید باید مراقب باشید فشار آب به صورت مستقیم به چشم ‌هایتان نخورد.
 • اگر مژه ‌های شما به اندازه کافی بلند و پرپشت است، بی‌ دلیل به دنبال اکستنشن مژه نروید و به استفاده از مژه‌ های مصنوعی در مهمانی ‌ها اکتفا کنید. اکستنشن مژه فقط به افرادی پیشنهاد می‌ شود که طول مژه آن‌ ها کمتر از ۳ میلی‌متر است.
تقویت مژه های طبیعی
 •  مژه‌ های خود را با برخی از دارو‌های خانگی تغذیه و تقویت کنید.از بهترین روغن ‌های تقویت کننده مژه، می ‌توان از روغن زیتون و روغن کرچک نام برد. این دو روغن باعث تقویت و رشد مژه ‌ها می ‌شوند. شب ‌ها قبل از خواب، آرایش خود را کاملاً پاک کنید و سپس با پوشش نازکی از روغن انتخابی خود، تمام سطح مژه ‌ها را بپوشانید. صبح، مژه ‌های خود را با آب گرم بشویید.
 •  خود را آراسته و مرتب نگه دارید. با برس مخصوص مژه، آن ‌ها را همیشه به آرامی شانه کنید. با انجام این عمل، متوجه رشد و بلند شدن مژه ‌ها خواهید شد.
 •  غذا‌هایی با پروتیین بالا مانند ماهی، تخم مرغ، پنیر سویا، جگر و گوشت را بدون چربی مصرف کنید. علاوه بر این، به رژیم غذایی خود، مواد غذایی مانند دانه‌های سویا، آووکادو، انواع حبوبات و روغن زیتون که حاوی مقادیر فراوانی از اسید‌های چرب هستند را اضافه کنید.
 •  ضمن اینکه توصیه می‌ شود افرادی که مژه ‌های کم پشتی دارند از مواد آرایشی کمتر استفاده کنند یا حداقل از مواد خوبی در این زمینه بهره بگیرند. مثلاً زدن یک ریمل مرغوب به مراتب بهتر از کاشت مژه است. چون کاشت مژه مصنوعی در دراز مدت محلی برای جمع شدن باکتری ها و انواع عفونت ها می شود.
لمینت ناخن و مراحل انجام آن

لمینت ناخن

لمینت ناخن و مراحل انجام آن

به ناخن هایتان توجه کنید. آیا ناخن هایتان دچار تغییر رنگ شده اند و شکل نا مناسبی پیدا کرده اند؟ آیا ناخن ‌های شکننده و ضعیفی دارید و احساس می‌کنید به اندازه کافی زیبا نیستند؟ برای زیباتر شدن ناخن ‌ها، روش‌ های مختلفی وجود دارد؛ از مانیکور و پدیکور ساده ناخن تا روش ‌های کاشت و طراحی ناخن. روش جدیدی که در حال حاضر برای زیبایی و مراقبت ناخن مطرح است، کاور یا لمینت ناخن است. لمینت یا کاور کردن ناخن، راه حل مناسبی برای زیبا شدن و استحکام ناخن‌ هاست. برای آشنایی با این موضوع با ما در این مقاله در باب موضوع لمینت ناخن و مراحل انجام آن و مواد مورد استفاده در لمینت ناخن همراه باشید.

لمينت ناخن چيست؟!

لمينت ناخن يك روش جديد و يك گزينه عالي براي مقاوم سازي ناخن طبيعي مي باشد.در عين حال كه ظاهر ناخن بسيار طبيعي و زيباست.به دليل سبُك بودن و قابليت انعطاف پذيري و ارتجاعي ،امكان آسيب رسيدن به صدف ناخن خيلي به مراتب كمتر از كاشت پودر مي باشد. کاور کردن ناخن، شبیه کاشت ناخن است، با این تفاوت که در این روش از تیپ ‌های ناخن استفاده نمی‌ شود و همه مواد به طور مستقیم به صورت لایه‌ای نازک روی خود ناخن طبیعی، کار می ‌شوند و برای افرادی که ضخامت ناخن ‌های کاشته شده را نمی پسندند و یا فرم طبیعی ناخن خود را دوست دارند، پیشنهاد می‌ شود.

لمینت ناخن، زیبایی خاصی به ناخن ‌ها می ‌دهد، اما مانند سایر روش ‌های زیبایی، استفاده طولانی‌ مدت از آن عوارضی هم به دنبال دارد. بنابراین توصیه می‌ شود به صورت مدام از این روش و سایر روش ‌های زیبایی ناخن استفاده نکنید. چرا که در طولانی‌ مدت باعث ایجاد عفونت ‌های قارچی و فساد و فرسودگی ناخن می ‌شوند. پس هر چند وقت یکبار به ناخن‌ هایتان استراحت داده و تغذیه مناسب برای تقویت ناخن ‌ها و استحکام آن ‌ها را در اولویت قرار دهید و به خوبی از ناخن‌ هایتان در برابر آسیب‌ های محیطی و شیمیایی مراقبت کنید.

کاور ناخن به چه کسانی توصیه می‌شود؟

ناخن ‌ها از لایه ‌های پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده ‌اند که از ناحیه پایه ناخن زیر کوتیکول، رشد می‌ کنند. ناخن ‌های سالم، صاف و یکدست با شیارهای طبیعی هستند. همچنین رنگ آن‌ ها، یکنواخت و بدون نقطه و تغییر رنگ است.

1. افرادی که از کاشت ناخن خسته شده اند و یا اینکه نسبت به پودر و مواد کاشت حساسیت دارند میتونن از لمینت ناخن استفاده کنند.

2. افرادی که ناخن های بلند و زیبایی دارند اما ناخن هایشان از استحکام و مقاومت خوبی برخوردار نبوده و شکننده هست. لیمنت ناخن باعث می شود تا استحکام ناخن ها بیشتر شده و ظاهر طبیعی ناخن ها نیز حفظ خواهد شد.

3. افرادی که ضخامت کاشت ناخن رو دوست ندارند و انواع لاک ناخن معمولی و لاک ژل هم دوام خیلی خوبی بر روی ناخن هاشون نداره هم بهتره به سراغ لمینت ناخن بروند و از این طریق ظاهری طبیعی و زیبا برای ناخن هایشان ایجاد کنند.

4. خانم هایی که به دلیل موقعیت شغلی و … نمیتونن از کاشت ناخن استفاده کنند اما تمایل دارند ناخن های مرتب و زیبایی داشته باشند نیز بهتر است از لمینت ناخن استفاده کنند. این روش به دلیل داشتن ظرافت و طبیعی بودن، بسیار شبیه به ناخن های طبیعی خواهد بود.

5. لمینت ناخن برای افرادی که صدف ناخن آن ها صاف و یکدست نیست و سطح ناهمواری دارد هم گزینه خیلی خوبی خواهد بود و می توانند با استفاده از این روش، ناخن هایی صاف، یکدست و مرتبی داشته باشند.

چه کسانی نباید از کاشت و کاور ناخن استفاده کنند؟

 1. افرادی که مبتلا به بیماری ‌های عفونی و قارچی هستند نباید از کاشت یا کاور کردن ناخن استفاده کنند. زیرا استفاده از روش ‌های کاشت و کاور ناخن، باعث می ‌شود، پیشرفت بیماری از چشم افراد پنهان بماند.
 2. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و مستعد بیماری ‌های عفونی هستند نیز کاور یا کاشت ناخن توصیه نمی‌ شود، زیرا اگر ناخن کار از مواد استاندارد استفاده نکند، ریسک ابتلا به بیماری ‌های عفونی بالا میرود.

تفاوت لمینت ناخن با کاشت ناخن

در کاشت ناخن، ناخن ها بعد از سوهان کشی مفصل و نازک کردن بستر ناخن، با استفاده از تیپ قد ناخن ها بلند می شود. سپس مواد کاشت با ضخامت زیاد روی ناخن کار میشه که باعث میشه تا ناخن ها کمی ضخیم تر و قوس دار تر از حالت طبیعی دیده بشوند. از این رو ممکن است برخی از افراد اینطور تصور کنند که کاشت ناخن ظاهری طبیعی ندارد. اما در لمینت و کاور ناخن، مواد به صورت لایه ای نازک روی خود ناخن کار میشه تا هم از ناخن طبیعی محافظت بشود و هم یک قوس طبیعی و زیبایی برای ناخن ها ایجاد شود. این روش نسبت به کاشت ناخن خیلی طبیعی تر از آب در میاد و برای کسایی که ضخامت کاشت ناخن رو دوست ندارند یا باهاش راحت نیستند، خیلی مناسب تر است.

مواد لمینت ناخن چیست؟

برای لیمنت کردن ناخن به موارد زیر نیاز داریم:

 • مایع ضد قارچ
 • پرایمر مخصوص ناخن
 • بیس ژل یا ژل پایه
 • مواد مخصوص لمینت ناخن – ژل فایبر گلاس مخصوص لمینت ناخن
 • دستگاه UV
 • وسایل مخصوص مانیکور و پدیکور ناخن
 • سوهان برقی
 • پد الکلی
لمینت ناخن و مراحل انجام آن

لمینت کردن ناخن ها برای افرادی که دارای ناخن های یک شکل و یک دست هستند و فرم ناخن هایشان را دوست دارند، یکی از گزینه های عالی خواهد بود. در این روش هیچ تغییری در شکل و اندازه ناخن ها ایجاد نمی شود و فقط با استفاده از مواد مخصوص، استحکام ناخن ها بیشتر شده و زیبایی و درخشش بیشتری برای ناخن ها ایجاد خواهد شد.

مرحله شروع کار
 •  برای شروع کار ابتدا باید دست ها و ناخن ها را به خوبی تمیز کنید تا هیچ آلودگی و چربی روی ناخن ها نباشد. با استفاده از ابزار عقب زدن، پوست و گوشت انتهای ناخن رو کمی به سمت عقب فشار دهید تا فرم ناخن ها بهتر دیده شود.
 • در مرحله بعدی باید سطح روی ناخن رو خیلی آهسته با سوهان برقی کمی سوهان کشی کرد تا سطح براق روی ناخن از بین برود. در این مرحله بهتر است که پوست های اضافی اطراف و دور ناخن رو هم برش بزنید تا اطراف ناخن صاف و یکدست شود.
 •  با استفاده از ابزارهای سوهان کشی دستی، تمام قسمت های ناخن را سوهان کشی کنید تا شکل و اندازه تمام ناخن های یکدست شود و فرم خوبی پیدا کنند. این فرم ناخن بنا به نظر شما میتواند گرد، مربعی یا بیضی باشد.
مرحله وسط کار
 • بعد از سوهان کشی ناخن، تمام پودرهای اضافه بر روی دست و ناخن ها باید با استفاده از برس مخصوص از روی ناخن ها پاک شوند. حالا باید بر روی تمام قسمت های ناخن مایع ضد قارچ بزنید و بعد از خشک شدن ضد قارچ، پرایمر بزنید. این پرایمر کمک می کند تا مواد لمینت ناخن خیلی بهتر روی ناخن بچسبند. معمولاً پرایمری که برای لمینت ناخن مورد استفاده قرار می گیرد از نوع غیر اسیدی است.
 •  در مرحله بعدی باید بر روی تمام ناخن ها یک لایه بیس ژل بزنید. نکته ای که در این مرحله باید به آن توجه داشته باشید این است که بیس ژل باید فاصله خیلی کمی از گوشت اطراف ناخن داشته باشد. زیرا اگر بیس ژل روی گوشت و پوست ناخن زده بشه، باعث هوا کشیدن لمینت ناخن خواهد شد. بعد از اینکه بر روی تمام ناخن ها بیس ژل زده شد، باید ناخن ها رو به مدت 60 ثانیه در دستگاه یو وی قرار داد تا این ژل به خوبی خشک شود.
 • در این مرحله، ژل مخصوص لمینت ناخن که با نام ژل فایبر گلاس نیز شناخته شده است، بر روی ناخن ها زده می شود. ژل مخصوص لمینت باید حداقل 3 تا 5 لایه بر روی ناخن ها زده شود تا ضخامت مورد نظر رو برای ناخن ها ایجاد کند. بهتر است ابتدا یک لایه نازک از ژل لمینت رو بر روی ناخن ها بزنید و سپس ناخن ها رو درون دستگاه UV قرار بدید تا این ژل خشک شود. سپس لایه دوم از ژل لمینت رو بر روی ناخن ها زده و دوباره درون دستگاه یو وی قرار دهید. این مراحل رو به همین ترتیب تکرار کنید تا ضخامت لمینت ناخن به حد مورد نظر برسد.
مرحله پایان کار
 •  در مرحله آخر، ممکن هست که لایه لمینت ناخن حالت چسبنده داشته باشد. در این مرحله یک پد الکلی خیلی محکم روی ناخن ها کشیده می شود، تا حالت چسبندگی روی ناخن ها از بین رفته و یک لایه براق روی ناخن ها دیده شود. بعد از این مرحله می توانید متناسب با سلیقه خودتان یک لایه لاک ژل با رنگ مورد نظر، بر روی ناخن ها بزنید و در دستگاه یو وی خشک کنید. البته برای این مرحله می توانید از لاک ناخن معمولی و هر طرح و دیزاینی که تمایل داشته باشید نیز بر روی ناخن ها استفاده کنید.