با بهترین روش‌های برنزه کردن پوست خود آشنا شوید

با بهترین روش‌های برنزه کردن پوست خود آشنا شوید

برنزه کردن پوست یکی از جذاب‌ترین تفریحات و ترندهای تابستانی می‌باشد که افراد زیادی، با توجه به نزدیک شدن فصل گرما، تمایل به برنزه کردن پوست خود دارند. برنز كردن پوست تنها به خانم‌ها محدود نمی‌شود و بسیاری از آقایان نیز تمایل به برنزه کردن بدن خود دارند. در حقیقت می‌توان گفت که زیبایی از نقطه نظارت مختلفی تعریف می‌شود و برخی از افراد، از پوست سفید خوششان می‌آید و برخی دیگر، پوست برنزه را می‌پسندند ولی تقریباً می‌توان گفت که یکی از محبوب‌ترین ترندهای تابستانی و مخصوص فصول گرم، برنزه کردن پوست می‌باشد که البته در بین بانوان نیز محبوبیت بیشتری دارد.

از آن جایی که نزدیک فصل گرما هستیم و زمان کمی تا تابستان با تمامی تفریحاتش مانده است، تصمیم گرفتیم در مقاله امروز از بلاگ آرایشی لند، در خصوص برنزه کردن صحبت کنیم و بهترین روش‌ها برای این کار را به شما عزیزان معرفی کنیم. همچنین جزئیات مهم در خصوص برنزه کردن را برای شما عزیزان شرح می‌دهیم و بهترین زمان برنزه کردن و همچنین عوارض این کار را توضیح می‌دهیم. اگر جزو افرادی هستید که پوست برنزه را می‌پسندید و قصد دارید برای تابستان، برنزه کردن بدن را تجربه کنید، مطالعه این مقاله را به شما عزیزان پیشنهاد می‌دهیم.

برنزه کردن چیست؟

پیش از آن که روش‌های برنزه کردن پوست را برای شما عزیزان شرح دهیم، لازم است اول با مفهوم پوست برنزه آشنا شوید. برنزه کردن به طور کلی کاری است که طی آن، رنگ پوست شما از درجه روشنی که دارد، به سمت درجه‌های تیره‌تر می‌رود و با برنزه کردن بدن پوست خود، بدنی با رنگ تیر تر خواهید داشت.

برنزه کردن چیست؟

در گذشته، افرادی که پوست تیره داشتند، معمولاً افرادی بودند که مجبور بودند ساعت‌ها زیر نور آفتاب کار کنند. به همین دلیل، پوست تیره در گذشته‌های دور، نشانه از فقیر بودن افراد بود. ولی از آن جایی که معیارهای زیبایی دائماً در حال تغییر کردن هستند، امروزه پوست برنزه جزو یکی از شاخصه‌های مرفه بودن افراد است و بیشتر افرادی که سطح رفاه خوبی در زندگی دارند، در فصول گرم رنگ پوست خود را تیره‌تر می‌کنند. این مسئله شامل زنان و مردان است ولی در بین بانوان، محبوبیت بیشتری دارد.

در نظر داشته باشید که برنزه کردن پوست، درجه‌های مختلفی دارد و شما می‌توانید نسبت به سلیقه خود، برای تیره‌تر کردن پوست خود تا درجه رنگی که دوست دارید، اقدام کنید.

البته این موضوع را در نظر داشته باشید که برنزه کردن پوست، یکی از ترندهای مد و فشن غربی است که امروزه به جوامع مختلف نفوذ کرده است؛ تا جایی که در ایران نیز، چندین سال است که افراد برای فصل تابستان، رنگ پوست خود را تیره می‌کنند.

روش های برنزه کردن پوست

برای برنز كردن پوست ، روش‌های مختلفی وجود دارد که در این مقاله، تمامی آن‌ها را به شما عزیزان توضیح می‌دهیم تا بر اساس سلیقه و منابعی که در دسترس دارید، از روش مورد نظر خود برای برنزه کردن اقدام کنید.

سه روش کلی برای برنزه کردن وجود دارد که می‌توانید از طریق یکی از این سه روش، برای برنزه کردن پوست خود اقدام نمایید.

 • برنزه کردن بدن با دستگاه سولاریوم
 • برنزه کردن پوست با خورشید
 • برنز كردن پوست با استفاده از کرم‌های تیره کننده پوست

1. برنزه کردن بدن با دستگاه سولاریوم

یکی از روش‌هایی که می‌توان با استفاده از آن، نسبت به تیره‌تر کردن رنگ پوست اقدام کرد، استفاده از دستگاه سولاریوم می‌باشد. امروزه در مکان‌های مختلفی این دستگاه‌ها وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای برنزه کردن استفاده کرد. شما می‌توانید در استخرها، آرایشگاه‌های مختلف مخصوص بانوان و مراکز سولاریوم، این دستگاه‌های سولاریوم را مشاهده کنید.

برنزه کردن بدن با دستگاه سولاریوم

به طور کلی، دو نوع دستگاه سولاریوم وجود دارد که در عملکرد، هیچ فرقی با یکدیگر نداشته و تنها فرق آن، در طریقه استفاده از آن است. دستگاه سولاریوم ایستاده و دستگاه سولاریوم خوابیده.

به طور کلی، دستگاه سولاریوم (چه ایستاده و چه مدل خوابیده آن) یک محفظه است که درون آن و در دیواره‌های این محفظه، لامپ‌های مخصوص اشعه فرابنفش کار گذاشته شده است تا با تابش نور مصنوعی خورشیدی با اشعه فرابنفش، در چند دقیقه پوست شما را برنزه کند.

در مدل ایستاده، شما چند دقیقه درون محفظه سولاریوم می‌ایستید و پس از آن، درجه تیرگی خاصی بر روی پوست شما ایجاد می‌شود و در دستگاه‌های سولاریوم خوابیده، درون دستگاه یک تخت وجود دارد که می‌توانید بر روی این تخت دراز کشیده و پس از چند دقیقه تابش لامپ‌های مخصوص درون دستگاه، پوست خود را ببینید که تیره‌تر شده است. در مقاله «بهترین لوسیون بدن برای سولاریوم» به معرفی لوسیون های مختلف برای سولاریوم پرداخته ایم که پیشنهاد می‌کنیم مطالعه نمایید.

2. برنزه کردن پوست با خورشید

یکی از دیگر روش‌هایی که برای برنزه کردن پوست خود می‌توانید از آن استفاده کنید، قرار گرفتن در برابر نور خورشید است. در این روش، شما به نور طبیعی خورشید اجازه می‌دهید تا رنگ پوست بدن شما را تیره‌تر کند.

برنزه کردن پوست با خورشید

البته بسیاری از افراد عقیده دارند که این روش، از باقی روش‌هایی که برای برنزه کردن پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد، مناسب‌تر است و ضرری ندارد. معمولاً دلیلی که این افراد می‌آورند این است که نور خورشید چون طبیعی است، نمی‌تواند آسیبی به پوست وارد کند که این فرضیه، اشتباه می‌باشد.

به هر حال، برنزه کردن بدن عوارضی برای افراد دارد و ضررهایی را شامل بدن می‌کند که فرقی ندارد از کدام روش استفاده کنید، به هر حال مقداری ضرر را دارید به جان می‌خرید تا زیباتر شوید. قرار گرفتن در برابر نور خورشید نیز (حتی با استفاده از کرم‌های مخصوص برنزه کردن زیر نور خورشید) برای بدن شما ضرر دارد.

البته برای برنزه کردن پوست بدن خود در زیر نور خورشید نیز باید طبق اصول آن این کار را بکنید وگرنه دچار آفتاب سوختگی می‌شوید و پوست بدن شما می‌سوزد. برای آشنایی بیشتر با این روش به مقاله «برنزه كردن با آفتاب» مراجعه نمایید.

در ادامه روش برنزه کردن را به طور کامل برای شما شرح می‌دهیم تا با به دست آوردن اطلاعات کافی در خصوص روش درست برنز كردن پوست ، از ورود آسیب به بدن خود جلوگیری کنید.

3. برنز كردن پوست با استفاده از کرم‌های تیره کننده پوست

کرم‌ها و لوسیون‌های مختلفی وجود دارند که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها، نسبت به برنز كردن پوست خود اقدام نمایید. بسیاری از این کرم‌ها و لوسیون‌های برنز کننده پوست بدن در بازار وجود دارد که انواع طیف‌ها و درجه‌های رنگی تیره را برای پوست شما به ارمغان می‌آورد.

برنز كردن پوست با استفاده از کرم‌های تیره کننده پوست

به طور کلی، با استفاده از این کرم‌ها، حتی لازم نیست که از خانه خود خارج شوید و به راحتی می‌توانید در خانه، پوست خود را تا درجه تیرگی خاصی که مد نظر دارید، برنز کنید. در این خصوص باید بدانید که این کرم‌ها نیز به دلیل ترکیبات شیمیایی که دارند، می‌توانند در بلند مدت و استفاده زیاد از آن‌ها، به پوست شما آسیب برسانند.

پس کل تابستان را از این کرم‌ها استفاده نکنید!

روش درست برنزه کردن بدن در برابر نور خورشید

همان طور که گفتیم، باید برای برنز کردن بدن خود در برابر نور خورشید، یک سری اصول را رعایت کنید تا به بدن خود آسیبی وارد نکنید. در ادامه، شیوه صحیح برنزه کردن در برابر نور خورشید را برای شما عزیزان شرح داده‌ایم.

روش درست برنزه کردن بدن در برابر نور خورشید

قدم اول: آماده شوید

بهتر است برای برنزه کردن پوست خود در برابر خورشید، آماده شوید. این آمادگی شامل پوشیدن لباس مناسب، انتخاب زمان مناسب برای برنز کردن پوست، استفاده از کرم‌های مخصوص برنز کردن در برابر نور خورشید و نیز عدم استفاده از کرم‌های برنزه کننده پوست (مانند لوسیون‌هایی که در بالا توضیح داده شد) می‌باشد. همچنین توجه داشته باشید که پس از برنزه شدن باید تا ساعاتی بدن خود را به روغن، لوسیون، وازلین و یا ژل آلوورا آغشته کنید تا پوسته پوسته نشود.

قدم دوم: در برابر نور خورشید، قرار گیری بدنتان را تنظیم کنید

برای آن که بتوانید در برابر نور خورشید، به درستی پوست بدنتان را برنزه کنید، لازم است که روش صحیح قرارگیری در برابر نور خورشید را بدانید.

 • برای این کار، به بدن خود ضد آفتاب و یا کرم‌های مخصوص برنزه کردن که حاوی ضد آفتاب نیز هستند را بزنید و پس از آن، اگر در ساعات ظهر (بین ساعت 11 تا 1 ظهر) نیستید، می‌توانید نیم ساعت در برابر نور خورشید دراز بکشید و در صورتی که در ساعات ظهر می‌خواهید برنزه کنید، بهتر است این مدت زمان را به 20 دقیقه کاهش دهید.
 • پس از آن که نیم ساعت (یا بیست دقیقه در ساعات ظهر) به پایان رسید، می‌توانید برگردید و به طرف دیگر بدنتان کرم مخصوص و یا ضد آفتاب زده و نیم ساعت دیگر، به طرف دیگر بدن خود در برابر آفتاب دراز بکشید.
 • در هر روز، بیشتر از یک ساعت آفتاب نگیرید و پس از آن که برنزه شدید، برای تجدید رنگ پوست خود کافی است که در مراحل 15 دقیقه‌ای، تجدید برنز را انجام دهید.
 • دقت داشته باشید که در مدت زمانی که در برابر نور خورشید قرار دارید، نیاز است تا هر نیم ساعت و یا هر بیست دقیقه، کرم مخصوص و یا ضد آفتاب خود را تجدید کنید تا پوست شما نسوزد.
 • بهتر است که در مدت زمانی که در حال برنز كردن پوست خود هستید، یک بطری آب در کنار خود داشته باشید و دائماً از آن آب بنوشید. بهتر است در این مدت زمان، آب بدن خود را تأمین کنید.

بهترین زمان برنزه کردن

بهترین زمان برنزه کردن پوست، برای افراد مختلف، متفاوت است. به طور کلی، بهترین ساعات برای برنزه کردن پوست، ساعات 11 صبح تا 4 بعد از ظهر می‌باشد. در این ساعات، بیشترین میزان تابش آفتاب به ناحیه‌ای از زمین که در آن هستید، می‌تابد و در صورتی که در این ساعات اقدام به برنزه کردن پوست خود کنید، سریع‌تر برنز می‌شوید.

بهترین زمان برنزه کردن

ولی نکته‌ای که لازم است در نظر داشته باشید این است که برنزه کردن در این ساعات، برای افرادی که پوست حساسی دارند، خطرناک است. بهترین زمان برنزه کردن برای این افراد، صبح و یا نزدیک غروب می‌باشد که از شدت تابش آفتاب، کاسته شده است.

بین ساعات 11 صبح تا 4 عصر نیز، گرم‌ترین ساعات، 11 تا 1 ظهر است که توصیه می‌شود در این ساعات، هر وعده قرار گیری در برابر نور خورشید را از نیم ساعت به بیست دقیقه کاهش دهید و مرتباً مایعات مصرف کنید.

البته این مدت زمان نیز بستگی به حساس بودن و یا سفید بودن پوست شما دارد، در برخی موارد ممکن است 15 دقیقه قرار گیری در برابر نور خورشید نیز برای فردی خطرناک باشد و سبب شود که فرد بسوزد.

روش‌های طبیعی برنزه کردن

جدیداً در مقالات مختلفی در سطح اینترنت می‌توان مشاهده کرد که بسیاری از افراد، در خصوص “روش‌های طبیعی برنزه کردن”، بدون استفاده از هیچ کدام از روش‌هایی که در بالا ذکر کردیم، مطالبی را به مردم آموزش می‌دهند.

روش‌های طبیعی برنزه کردن

از آن جایی که این مطالب هیچ گونه اعتباری ندارند و فاقد ارزش محتوایی و آموزشی می‌باشند، در این مقاله درباره آن صحبت نکردیم. البته این گونه مطالب طرف داران زیادی دارد ولی آن چیزی که این افراد از آن آگاه نیستند، این است که این روش‌ها به هیچ عنوان کارآمد نیست و با معرفی این روش‌ها، تنها وقت شما را می‌گیریم؛ پس بهتر است که برای شما خواننده عزیز احترام قائل شویم و روش‌هایی از جمله برنزه کردن با قهوه، برنزه کردن با لیمو، برنزه کردن با استفاده از شکلات و موارد دیگر از این دست را نشر ندهیم. چرا که هیچ کدام از این روش‌ها، برای برنزه کردن پوست شما کارآمد نیست و ما سعی داریم که در این مقاله، اطلاعات مفید و کاربردی به شما بدهیم.

هرکدام از این مواد ممکن است موجب واکنش آلرژیک پوست شما شود. رنگی که با استفاده مقدار زیادی از قهوه و یا شکلات برروی بدنتان جام ی ماند نه تنها یکدست نیست بلکه دوام هم ندارد و به راحتی با آب شسته شده و حتی بر روی لباستان لک می اندازد.

برخی منابع نیز پیشنهاد می کنند در هنگام آفتاب گرفن از لیمو، گوجه، قهوه و یا شکلات بر تن خود بمالید. توجه کنید که به دلیل ترکیبات این مواد خوراکی، تاثیر آفتاب سوختگی به شدت زیاد خواهد شد و تنها نتیجه برای پوست شما سوختگی درجه 2 و لک های دائمی خواهد بود.

عوارض برنزه کردن پوست

برنزه کردن پوست بدن ، می‌تواند عوارضی را به همراه داشته باشد و به بدن و پوست شما، آسیب‌هایی را وارد کند. توجه داشته باشید که فرقی نمی‌کند که از کدام روش برای برنزه کردن پوست خود استفاده می‌کنید، به هر حال تمامی روش‌هایی که برای برنزه کردن پوست از آن‌ها استفاده می‌کنید، آسیب‌هایی را به پوست شما وارد می‌کنند.

عوارض برنزه کردن پوست

از مهم‌ترین عوارض برنز كردن پوست می‌توان به این اشاره کرد که اگر از لوسیون‌ها و کرم‌های مخصوص استفاده می‌کنید، مواد شیمیایی این کرم‌ها در استفاده طولانی مدت و زیاد، می‌توانند اختلالات بسیاری را برای شما به وجود بیاورند که از جمله آن‌ها می‌توان به مقاومت انسولینی، دیابت و اختلالات هورمونی اشاره کرد.

همچنین استفاده از روش‌های ور خورشید و یا دستگاه سولاریوم برای برنزه کردن پوست نیز عوارضی را به همراه دارد که از شایع‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کم آبی بدن
 • آفتاب سوختگی پوست
 • آسیب رسیدن به چشم‌ها
 • ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن
 • مبتلا شدن به انواع عارضه های پوستی همچون ملانوما
 • عرق سوز شدن پوست
 • پیری زودرس پوست

سخن پایانی

در مقاله‌ای که امروز از مجموعه مقالات بلاگ آرایشی لند مطالعه کردید، در خصوص برنزه کردن پوست و تمامی جزئیات مهم آن، صحبت کردیم و بهترین روش‌ها برای برنزه کردن بدن را به شما عزیزان آموزش دادیم. شما می‌توانید با استفاده از مطالبی که در این مقاله گفته شد، به شیوه‌ای ایمن، بدن خود را برنزه کنید و از ترندهای تابستانی لذت ببرید.

در خصوص برنزه کردن بدن اگر نکته‌ای وجود دارد که در این مقاله از ذکر آن غافل شده‌ایم، خوشحال می‌شویم تا آن را در قسمت نظرات زیر همین مقاله با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

فهرست مطالب

آخرین مقالات

دسته بندی محصولات

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من