آرایش ناخن

آموزش روش‌های ساخت لاک ناخن با مواد طبیعی

ساخت لاک ناخن

یکی از لوازم آرایشی که محبوبیت قابل توجهی در بین خانم‎‌ها دارد، لاک ناخن است که در انواع رنگ‎‌های سرد و گرم، تیره و روشن، ملایم و جیغ در بازار موجود است. لاک‎‌ها از مواد شیمیایی تشکیل شده اند که این مواد ممکن است برای سلامتی انسان و حتی گاهی محیط زیست خطرهایی داشته باشد. به همین دلیل خیلی از خانم‎‌ها به سمت تولید ساخت لاک ناخن به روش خانگی پرداخته اند تا ضرر کمتری برای آن‎‌ها به همراه داشته باشد. در این مقاله یکی از موضوعاتی که به آن خواهیم پرداخت روش ساخت لاک ناخن می‎‌باشد.

در ابتدا خواهیم گفت که استفاده از لاک‌‎های ارگانیک چه مزایایی به همراه دارد.

مزایای استفاده از لاک ناخن طبیعی

دلیل اصلی ساخت لاک ناخن به روش طبیعی و ارگانیک، مضرات و عوارض ناشی از استفاده از لاک‎‌های شیمیایی بود. یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده‎‌ی لاک‎‌هایی که از مواد شیمیایی ساخته شده اند “فرمالدهید” است که این ماده بسیار خطرناک بوده و برای سلامتی ممکن است ایجاد خطر کند. به طور مثال تنفس آن برای ریه ضرر دارد و گاهی ممکن است باعث سوزش گلو و یا سردرد شود. در ساخت لاک ناخن گیاهی به این جهت که در فرمولاسیون خود از فرمالدهید بهره نبرده است برای سلامتی ضرری نخواهد داشت.

لاک‎‌های ارگانیک به دلیل اینکه از مواد طبیعی و نیز انواع ویتامین تشکیل شده اند، علاوه بر آن که آسیبی به شما نخواهند رساند، آن‎ها را تغذیه و تقویت نیز می‎‌کنند و به رشد آن‌‎ها کمک خواهند کرد. این نوع از لاک با بهره گیری از انواع روغن طبیعی در ترکیبات خود، باعث می‎‌شود که ناخن‎‌هایی که خشک و شکننده هستند با این روغن‌ها تغذیه شده و استحکام بیشتری پیدا کنند.

از دیگر مزایای این لاک‎‌ها این است که برای پاک کردنشان از روی ناخن‎‌های خود نیازی به استون یا دیگر مواد پاک کننده‏‌ی شیمیایی و آسیب زا نخواهید داشت و به راحتی با آب از روی ناخن‎‌هایتان پاک خواهند شد.

 

 

ساخت لاک ناخن

این لاک برای شما هیچ گونه حساسیت یا آلرژی ایجاد نخواهد کرد و می‎‌توانید با خیال راحت و آسوده از آن‌‏ها استفاده نمایید.
مواردی که در بالا به آن‏‌ها اشاره نمودیم دلایل ساخت لاک ناخن گیاهی بود که با لاک‌های گیاهی هم با عوارض لاک‌‎های شیمیایی روبرو نخواهید شد و هم از مزایای گیاهی بودن آن‏‌ها بهره خواهید برد.

 

روش‌های ساخت لاک ناخن

حال در این قسمت روش‎‌های ساخت لاک ناخن را برایتان شرح خواهیم داد. پس اگر به دنبال تولید لاک در خانه هستید با ما همراه باشید.

ترکیب دو لاک ناخن مختلف

شما می‌‎توانید با مخلوط کردن 2 رنگ لاک متفاوت، لاک جدیدی تهیه نمایید و رنگ‎‌های جدید و نو بسازید؛ به طور مثال با مخلوط کردن رنگ قرمز و زرد، لاک نارنجی بسازید و یا با اختلاط رنگ قرمز و آبی، لاک بنفش رنگ تولید کنید. این روش بسیار ساده و آسان بوده و وقت زیادی از شما نخواهد گرفت. برای اجرا کردن این روش نیاز به 2 رنگ لاک دارید که بنا بر سلیقه‎‌ی خود آن‎ها را انتخاب خواهید کرد. سپس آن‎‌ها در پالتی پلاستیکی ریخته و به خوبی مخلوط کنید. در آخر نیز آن‎‌ها را درون شیشه‌‎ی مخصوص ریخته و از آن استفاده نمایید.

ترکیب دو لاک ناخن مختلفشما می‌‎توانید برای ساخت لاک ناخن، از لاک‌‎های استفاده شده‎‌ای که دارید و بطور مثال تا نصفه مصرف کرده اید نیز استفاده کنید؛ یعنی 2 لاک که مقداری از آن را مصرف کرده اید در دست داشته باشید و یکی را در دیگری ریخته و کاملا تکان دهید تا خوب مخلوط شوند. در این روش ممکن است لازم باشد تا از استون نیز برای رقیق‎‌تر شدن لاک جدید استفاده کنید.

ساخت لاک ناخن با سایه چشم و برق چشم

یکی دیگر از روش‎‌های ساخت لاک ناخن این است که از یک برق ناخن و سایه چشم استفاده کرده و لاک بسازید. به طوریکه در ابتدا سایه چشم را کاملا خرد کنید و سپس با برق ناخن به خوبی مخلوط کنید. مخلوط کردن و هم زدن را تا زمانی که به محلولی کاملا یک دست برسید باید ادامه دهید. و بعد از اختلاط کامل آن را در یک شیشه‌ی لاک خالی بریزید و از آن استفاده نمایید.

 

 

ساخت لاک ناخن با اکلیل و برق لب

شما می‌‎توانید به وسیله‌‎ی برق ناخن و نیز مقداری اکلیل با رنگ دلخواه خود، لاکی خوش رنگ و مطابق سلیقه‎‌ی خود بسازید. برای اینکه از این روش بهره ببرید ابتدا یک شیشه برق ناخن تهیه کرده و اکلیل مورد نظر را به وسیله‎‌ی قیف یا هر وسیله‎‌ی دیگر داخل شیشه برق ناخن بریزید؛ سپس در شیشه برق ناخن را بسته و آن را به خوبی تکان دهید. برای اینکه اکلیل‎‌ها به خوبی در برق ناخن مخلوط و یکدست شوند، می‌‎توانید از خلال دندان نیز برای مخلوط کردن و هم زدن آن استفاده کنید. این چگونه برق ناخن درست کنیم به علت آسان و در دسترس بودن و نیز قیمت مناسب اکلیل‎‌ها، یکی از گزینه‌‎های بسیار خوب و اقتصادی می‎‌باشد.

ساخت لاک ناخن با اکلیل و برق لب

روش‌‎های ساخت لاک ناخن با مواد طبیعی

در ساخت لاک ناخن گیاهی از مواد کاملا طبیعی و ارگانیک، انواع روغن‌‎های طبیعی (مانند روغن ویتامین E) و انواع ویتامین‏‌ها بهره می‏‌برند؛ به همین دلیل برای ناخن‎‌های خشک بسیار مناسب است. و نیز در ترکبیات این لاک‎‌ها به هیچ عنوان از سرب یا الکل استفاده نشده و ضرری برای سلامتی شما نخواهد داشت.

 

 

ساخت لاک ناخن با حنا

یکی از راه‌‎های ساخت لاک با مواد طبیعی این است که از حنا استفاده کنید. شما می‎‌توانید با یک کاسه آب ولرم و مقداری حنای قرمز، لاکی خوش رنگ تهیه کنید که نه تنها برای شما ضرری نخواهد داشت، بلکه برای تقویت و رشد ناخن‎‌هایتان بسیار مفید است. در این روش برگ‎‌های حنا را کاملا پودر کرده و با آب ولرم به طور کامل مخلوط کنید؛ سپس با استفاده از گوش پاک کن یا برس لاک، آن را روی ناخن‌‎های خود بکشید و صبر کنید تا ناخن‏‌هایتان رنگ بگیرد. برای استفاده از این روش باید نهایت دقت را داشته باشید تا پوست اطراف ناخن‎‌هایتان و نیز انگشتانتان رنگ نگیرد.

ساخت لاک ناخن با حنا

باید توجه فرمایید که لاکی که با حنا می‌‎سازید دائمی بوده و پاک نخواهد شد؛ و شما تا زمانی که ناخن‌‎هایتان به طور کامل رشد کند، آن‎ها ار روی ناخن‌‎های خود خواهید داشت.

نحوه ساخت برق ناخن

برق ناخن یکی از انواع لاک به حساب می‎‌آید که رنگ نداشته و برای براق کردن و درخشان نشان داد ناخن به کار می‎‌رود. از برق ناخن {برای براق کردن ناخن‎‌ها و نیز افزایش استحکام آن‎‌ها} به صورت تنها  و نیز به همراه لاک (یعنی در ابتدا لاک را زده و پس از خشک شدن آن، برق ناخن را روی آن می‌‎زنید) استفاده می‌‎شود. اما باید به این نکته دقت کنید که برق ناخن نیز از مواد شیمیایی تشکیل شده است و ممکن است برای ناخن‎‌ها حساسیت ایجاد کند یا باعث خشکی آن‎ها شود. پس بهتر است به جای اینکه از برق ناخن استفاده کنید، از روش‎‌هایی بهره ببرید که ناخن‏‌های خود را به طور طبیعی براق و درخشان کنید. در این قسمت به معرفی چند روش براق کردن ناخن به روش طبیعی خواهیم پرداخت.

 

 

نحوه ساخت برق ناخن

براق کردن ناخن به روش طبیعی

  • شما وقتی از استون استفاده می‎کنید، ناخن‎‌هایتان به مرور کدر شده و درخشانی خود را از دست می‌دهد. پس با عدم استفاده از استون می‏‌توانید براقیت ناخن‎‌های خود را افزایش دهید.
  • روش دیگر، استفاده از روغن زیتون می‎‌باشد. روغن زیتون دارای مواد مغذی برای ناخن‌‎ها بوده و علاوه بر درخشان نمودن آن‎‌ها، رشد چشم‎گیری به ناخن شما خواهد داد. برای استفاده از این روش روغن زیتون گرم شده را به ناخن‎های خود زده و آن‎ها ماشار دهید؛ و یا اینکه آن را در آب گرم ریخته و برای مدتی دستان خود را درون آن قرار دهید.
  • وازلین به علت ترکیباتی که دارد برای رشد ناخن بسیار مناسب است و نیز چون چرب است، به درخشان کردن و براق کردن ناخن‏های شما کمک خواهد کرد. بهتر است قبل از اینکه به حمام بروید ناخن‎های خود را به وازلین آغشته کرده و برای مدتی ماساژ دهید.
  • در طول روز، روی سطح ناخن‎های شما گرد و غبار و آلودگی می‎نشیند که این امر باعث کدر شدن آن‎ها می‎شود. آبلیمو بخاطر خاصیت اسیدی که دارد، برای پاکسازی سطوح ناخن بسیار موثر بوده و در نتیجه باعث افزایش براقیت آن‎ها می‎شود. برای این کار می‎توانید ناخن‎های خود را برای مدت چند دقیقه در آبلیموی طبیعی قرار داده و سپس به وسیله‎ی پارچه یا مسواک روی ناخن‎هایتان بکشید. و نیز می‏توانید سرکه هم به آبلیمو اضافه نموده و همان کارها را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *