مراقبت از مو

با شوینده های موی سر بیشتر آشنا شویم

شوینده موی سر (شامپو +نرم کننده)

شامپو چیست؟ ریشه کلمه شامپو از یک لغت هندی به نام چامپانا (Champana) می باشد. چامپانا به معنی ماساژ دادن است. قبل از پیدایش شامپوها به صورت امروزی مردم موهای خود را با کتیرا، سدر ، زرده تخم مرغ،رزماری، سرکه و خاک های سیلیسی می شستند. بعد از آن مردم از صابون ها برای شستشو استفاده می کردند .اغلب این صابون ها از چربی های حیوانی درست می شدند. صابون ها معایبی داشتند مانند سوزش چشمها ،زمخت کردن موها و کدر کردن موها .به همین علت دانشمندان دنبال راهی برای شوینده موی سر (شامپو +نرم کننده) افتادند.

امروزه شامپوها جای همه این موارد را گرفته اند و شستشو و مراقبت از مو را برای ما راحت تر کرده اند. شامپوها حاوی مواد پاک‌کننده هستند که خیلی شبیه به موادی که در مایع ظرفشویی میباشد هستند. مواد پاک‌کننده مواد فعال در سطح هستند. این مواد کشش سطحی آب را کاهش می‌دهند و کمک می‌کنند که با چربی و گرد و خاک ترکیب شود. قسمتی از مولکول‌های مواد پاک کننده آب‌گریز هستند. این قسمت از مولکول‌ها با ترکیبات هیدروکربن با سبوم یا هر نوع چربی دیگری ترکیب می شوند. قسمتی از مولکول‌های پاک‌کننده نیز آب دوست هستند؛ بنابراین زمانی که موها را آب می‌کشید، ماده پاک‌کننده به راحتی با آب پاک می‌شود و چربی را نیز با خود می شوید و می برد.

اجزای سازنده شامپوها

•    عوامل پاک کننده :

دلیل اصلی استفاده از شامپو تمیز کردن مو می باشد . چربی، گرد و خاک وآلودگی ها به کمک این عامل شسته می شوند و از بین می روند.

•    عوامل حالت دهنده :

این عامل به نرم شدن موها و خوش حالت شدن آن کمک می کند.

•    عوامل افزودنی مجاز :

ترکیباتی هستند که غلظت و pH شامپو را تنظیم می کنند .

•    عوامل نگهدارنده :

یک شامپو بدون این مواد ممکن است آلوده به میکروب ها و قارچ ها شود زیرا در محیط هایی که آب وجود داشته باشد رشد قارج ها و میکروب ها سریع اتفاق می افتد.

•    عوامل مربوط به شکل ظاهری :

ترکیباتی هستند که به شامپو اضافه می شوند تا شکل و ظاهر محصول جذاب تر شود مانند رنگ ها و اسانس ها

•    عوامل فعال دارویی:

عوامل ضد شوره یا انواع ویتامینها که رطوبت پوست و مو را حفظ می کند .

ترکیبات سازنده شامپو

 1. اولین و بیشترین ماده در ساخت شامپو آب می باشد. از آب برای برداشتن ذرات و آلودگی ها استفاده می شود.
 2. ماده تمیز کننده به نام سورفاکنات نقش مهمی در شستشوی موها دارد. این ماده قابل حل با چربی و آب است. به همین علت است که به تمیزی مو کمک می کند. ماده اصلی و سازنده سورفاکنات ها اسیدهای چرب می باشند. اسیدهای چرب در منابع گیاهی و در منابع حیوانی یافت می شوند. مانند روغن نارگیل٬ روغن زیتون٬ سویا و …
 3. ماده دیگری به نام تقویت کننده کف به شامپوها اضافه می شود. این ماده به نام آلکانول آمید می باشد. آلکانول ها به تولید کف و حباب کمک می کنند. آلکانول ها قابلیت حل شدن در آب و چربی را دارند. به همین دلیل است که راحت شسته می شوند و از بین می روند.
 4. ماده دیگری به نام سدیم کلرید و متیل سلولز در شامپوها استفاده می شوند. این مواد به سفت شدن و غلیظ شدن شامپو کمک می کند.
 5. ماده های نگه دارنده همچون متیل پارابن و هیدانتویین DMDM به شامپوها اضافه می شوند تا از رشد باکتری ها٬قارچ ها و میکروب جلوگیری کنند.
 6. افزودنی های ویژه ای همچون پریتیون به شامپو اضافه می شود تا شوره های سر را شسته و از تولید آنها جلوگیری کنند.
 7. عصاره های گیاهی٬ ویتامین ها و پروتئین ها برای حفظ و سلامت موها به شامپوها اضافه می شوند.

شامپوها چه کاری انجام می دهند؟

موهای ما هیچ وقت کثیف نیستند مگر اینکه در خاک زیاد غلت بخوریم و ذرات خاک به تارهای موی ما بچسبند. در بیشتر مواقع موهای ما در اثر آلودگی ها چرب و کدر می شوند.آن موقع است که احساس می کنیم نیاز به شستشو داریم.

سبوم یا کوتیکول لایه بیرونی مو را می پوشاند. سبوم به مو براقیت می دهد و تجمع زیاد آن بر روی تار مو باعث کثیف نشان دادن مو می شود. سبوم ها ماده ای آب گریز هستند یعنی اجازه نفوذ آب را به مو نمی دهند . به همین علت است که شستشو خالی موها کمکی به تمیزی مو نمی کند.

شامپوها براساس نوع مو متفاوت است. شامپو موهای چرب ، شامپو موهای خشک و شامپو موهای معمولی

 • شامپو موهای چرب

غده چربی در سر این افراد بیشتر فعالیت میکند بنابراین موهایشان زودتر چرب می شود.این نوع از شامپوها قدرت تمیزکنندگی بالا و روغن کمتری دارند . شامپوهای مخصوص موهای چرب به کنترل و تنظیم غده چربی کمک می کنند.

 • شامپو موهای خشک

این نوع از شامپوها درصد بالایی روغن و نرم کننده دارند. این مواد کمک می کنند تا موها کمتر شکننده و خشک باشند. شامپوهای مخصوص موهای خشک درصد آبرسانی بالایی دارد. در این نوع از شامپوها بیشتر از روغن های گیاهی مانند روغن بادام استفاده شده است. این روغن ها به تقویت و حفظ رطوبت موها کمک می کنند.

در هنگام خرید شامپو مو خشک، دقت کنید که پاک کننده و شوینده‌های مناسبی داشته باشد. شوینده‌ مثل سدیم لوریل سولفات شوینده‌های قوی هستند که قدرت تمیزکنندگی بالایی دارند و کف زیادی تولید می‌کنند و باعث خشکی و تحریک پوست سر و در نهایت، باعث التهاب و خارش، شوره سر و ریزش مو می‌شوند. برخی از شامپوها، دارای مقادیر زیادی الکل و سیلیکون بالایی هستند که در استفاده مداوم، باعث خشکی بیشتر موها می‌شوند.

برای موهای خشک، استفاده از شامپوهای که دارای عصاره‌های گیاهی مثل آووکادو هستند بسیار مناسب است. زیرا دارای ویتامین‌های E، A و D هستند که کمک می کنند یک لایه چربی بر روی ساقه مو باقی بماند بدون اینکه موها را کثیف و چرب جلوه دهند.

 • شامپو موهای معمولی

در این نوع از شامپو همه مواردی که در شامپوهای موهای خشک و چرب استفاده شده است به مقدار مساوی موجود است. بنابراین به موها برای حفظ رطوبت و سالم ماندن کمک میکنند.

نحوه استفاده از شامپو

 1. اول موهای خود را مرطوب کنیم تا در هنگام شستشو شکسته نشوند.
 2. مقدار مناسبی از شامپو را بر روی کف دست خود بریزید. این مقدار به حجم و بلندی مو هرکس متفاوت است.
 3. شامپو را بر روی سر خود زده و آن را ماساژ دهید. دقت کنید که موهایتان را چنگ نزنید٬ زیرا این کار باعث کشیدن ریشه می شود و به مرور زمان ریزش مو به وجود می آورد. نیازی به گذاشتن شامپو بر روی مو وجود ندارد. بعد از شستشو می توانید بلافاصله موهایتان را بشویید. البته برای شامپوهای درمانی پیشنهاد می شود که شامپو به مدت 3 الی 4 دقیقه بر روی موها بمانند.
 4. برای آبکشی موها بهتر است از آب ولرم و یا سرد استفاده شود. زیرا این آب ها رطوبت مو را حفظ می کنند و به شفاف شدن موها کمک می کنند.

نرم کننده مو

یکی دیگر از محصولات مراقبتی مو نرم کننده ها هستند. توصیه می شود افرادی که دارای موهای خشک و آسیب دیده هستند از نرم کننده ها استفاده کنند.
نرم کننده به مو این قابلیت را می دهند که راحت تر حالت پذیر باشند و بهتر شانه شوند. بعلاوه نرم کننده موی سر باعث خنثی شدن بارهای الکتریکی سطح مو می شوند و به این ترتیب مو دیگر بی‌نظم به نظر نمی رسد و راحت‌تر حالت میگیرد و شانه می‌شود.

تفاوت شامپو و نرم کننده

شامپو دارای موادی است که بعد از شستشو بار الکتریکی منفی روی مو به جای می‌گذارد. این امر باعث باز شدن کوتیکول‌های سطح خارجی مو شده و از دست رفتن رطوبت مو و زبر شدن مو میشود. به همین علت است که مو درخشندگی خود را از دست می دهد و کدر و مات می شود.

شوینده موی سر (شامپو +نرم کننده)
نرم کننده‌ها از موادی تشکیل شده اند که در ساختار مولکولی آن بار مثبت دارند. خنثی شدن بار الکتریکی مو به کمک نرم کننده ها موجب صاف شدن کوتیکول مو می شود و در نتیجه مو حالت پذیرتر و درخشان تر می شود. پس هر چه مو خشک تر باشد بیشتر به نرم کننده نیاز دارد.
امروزه شامپوهای مختلفی تولید شده اند که هم 1*2 هستند.یعنی علاوه بر مواد شوینده دارای نرم کننده نیز می باشند.

انواع نرم کننده مو

 • نرم کننده بدون آبکشی

این نرم کننده ها بعد از حمام استفاده می شوند و نیازی به شستشو ندارند. بهتر است بر روی مرطوب زده شود و مواد نرم کننده ها بر ریشه مو زده نشود.

 • نرم کننده به همراه آبکشی

این مدل از نرم کننده ها بعد از شامپو کردن استفاده می شوند. بعد از استفاده از نرم کننده ها بر روی ساقه مو ، مواد باید به طور کامل شسته شوند.نرم کننده ها به هیچ عنوان نباید روی پوست سر خود بمالید ، زیرا باعث سست شدن ریشه ی مو ها خواهند شد.

مزایای استفاده از نرم کننده مو

به طور خلاصه می توان گفت نرم کننده ها :

 • شانه پذیری موها را راحت تر می کنند.
 • از گره خوردن موها جلوگیری می کنند.
 • از شکسته شدن موها جلوگیری می کنند.
 • باعث براق شدن و شفاف شدن موها می شوند.
 • باعث تثبیت رنگ مو می شوند.
 • زبری مو را از بین می برند و آنها را نرم می کنند.
 • از موها در برابر اشعه مضر خورشید محافظت می کنند.

امیدواریم این مقاله به شما برای خرید شوینده موی سر (شامپو +نرم کننده) کمک کرده باشد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *