آرایش مو, مراقبت از مو

اشکال مختلف موخوره

اشکال و مدل های مختلف موخوره

اشکال و مدل های مختلف موخوره

موخوره یکی از مشکلات رایج مو است که اغلب موهای زنان را درگیر می‌کند. در این مشکل، انتهای موها به چند قسمت تقسیم شده و بافت مو از حالت نرمی خارج می شود و موها زبر و شکننده می‌شوند. در صورت بروز موخوره، اگر فرد به فکر درمان آن نباشد؛ به مرور این موخوره پیشرفت کرده و تمام مو را درگیر خواهد کرد. در این میان زمانی که به مو نگاه می کنیم متوجه تفاوت بعضی از موخوره ها با همدیگر می شویم. آیا برای ایجاد این موخوره ها دلیلی وجود دارد یا خیر؟ در این مقاله اشکال و مدل های مختلف موخوره را می بینیم و با آن آشنا می شویم. بعضی از متخصصان پوست و مو گفته اند که 16 نوع موخوره وجود دارد. چه کسی فکر می‌کرد موخوره 16 نوع متفاوت داشته باشد. ما در این مقاله به چند نوع از رایج ترین موخوره ها می پردازیم.

نوع سنتی موخوره نوعی است که در آن مو به ۲ قسمت تقسیم می شود و در صورت آسیب بیشتر ممکن است سه قسمت و ۴ قسمت شود که به دلیل شباهت به آن feather یا پر می‌گویند. کافی است در نور مناسب به قسمت انتهایی ساقه موهایتان نگاه کنید تا متوجه موخوره ها شوید. موهای سالم دارای رشته صاف و مستقیم هستند؛ اما موهای ناسالم و دارای موخوره، به چند قسمت تقسیم می‌شوند و ضعیف هستند. دلیل بیشتر موخوره‌ها گرما ،مواد شیمیایی مانند رنگ و مراقبت های بد از مو است. از رژیم غذایی مناسب و پروتئین ها غافل نشوید. سعی کنید از مکمل ها و ویتامین های خانواده B استفاده کنید. این ویتامین ها علاوه بر اینکه به حفظ و سالم ماندن مو کمک می کنند در زمینه مراقبت از مو و رشد مو و زیبایی آن نیز کمک زیادی می کنند.

۱. موخوره ساده

اشکال و مدل های مختلف موخوره

یکی از رایج‌ترین موخوره، تقسیم انتهای مو به دو قسمت است. این نوع موخوره زمانی به وجود می‌آید که مو آسیب دیده باشد. موخوره‌های دو شاخه یا ساده، بیشتر به علت اصطکاک و فشار به وجود می‌آیند. برای درمان آن باید مو را کوتاه کرد؛ و از میزان فشار و کشش روی موهایتان کم کنید و در رژیم غذاییتان از مواد زینک دار مانند گردو استفاده کنید.

۲. نوع سه شاخه یا چنگالی (Fork)

اشکال و مدل های مختلف موخوره

حالت سه شاخه، از موخوره ساده به وجود می‌آید. زمانی که آسیب مو بیشتر شود و فرد آن را درمان نکند موخورۀ دو شاخه، به سه شاخه تبدیل می شود. علت این موخوره فشار ، اصطکاک، فقدان آب و خشکی مو می‌باشد. برای درمان این نوع موخوره به مقدار کافی آب بنوشید و از ماسک مو و نرم کننده های آبرسان استفاده کنید.

۳. موخوره درختی

اشکال و مدل های مختلف موخوره

این نوع موخوره آسیب گسترده‌تری را نشان می‌دهد و ساختار مو شبیه به درخت است که شاخه شاخه می شود. این نوع موخوره در صورتی به وجود می آید که موهایتان را آبرسانی نکنید. در زیر نور خورشید قرار بگیرید بدون آن که از موهایتان محافظت کنید، مرتب موهایتان را با شانه نامناسب، شانه ‌کنید. برای درمان بهتر است به مدت طولانی موهایتان را در معرض نور خورشید قرار ندهید و یا از شامپوهایی استفاده کنید که از مو در برابر آفتاب محافظت کند. همچنین برای شانه کردن از شانه‌های دانه درشت‌ تر و چوبی استفاده نمایید.

۴. موخوره پر یا Feather

اشکال و مدل های مختلف موخوره

این نوع موخوره، نشانه‌ٔ این است که موهایتان کاملاً آسیب دیده است و باید هر چه زودتر درمان شود. بیشترین دلیل موخوره پر مانند این است که از وسایل گرمایشی و یا رنگ‌های شیمیایی و دکلره زیاد استفاده می کنید. بهترین راه درمان این نوع موخوره کوتاه کردن موهایتان می باشد.

۵. موخوره گره‌ای

اشکال و مدل های مختلف موخوره

این موخوره یکی از بدترین نوع موخوره است که رشته‌های مو در قسمت‌های انتهایی به هم می‌پیچد و گره می‌خورند. استفاده از وسایل گرمایشی بیش‌ از حد بر روی موها، این نوع موخوره را به وجود می‌آورد. همچنین بیشتر افرادی که موهای فری دارند نیز با این مشکل مواجه می شوند. بهترین روش این است که از سرم های تقویتی و آبرسان استفاده کنید و با شانه‌های دانه درشت موهایتان را شانه کنید. علاوه بر این قبل از شانه کردن می توانید از اسپری های ضد گره مو استفاده کنید که موهایتان کمتر آسیب ببینند.

۶. موخوره ناقص Incomplete

اشکال و مدل های مختلف موخوره

برخورد خشن با موها و استفاده زیاد از حرارت های مستقیم مانند اتو و سشوار مو باعث از بین رفتن کوتیکول مو می شود و موخوره را به وجود می آورد. این نوع موخوره می‌تواند در وسط ساقه مو و یا انتهای مو رخ دهد. بهتر است که به موهایتان کمتر دست بزنید تا اصطکاک بین آن کمتر شود. از تغذیه مو و پروتئین ها غافل نشوید تا موهایتان سالم تر بمانند.

7. موخوره باریکی مخروطی شکل Tapered

اشکال و مدل های مختلف موخوره

این نوع موخوره اکثراً به علت استفاده از مواد شیمیایی بر روی مو به وجود می‌آید. بنابراین بهتر است برای درمان آن، مدت‌ زمانی از مواد شیمیایی مانند رنگ‌ها استفاده نکنید.

8. موخوره تکه‌تکه شده Tattered

اشکال و مدل های مختلف موخوره

درمان‌های شیمیایی خیلی قوی به مرور می‌تواند ساختار کوتیکول مو را از بین ببرند. لکه‌های سفیدی در این بین قابل مشاهده است. بنابراین در فرایند رنگ کردن مو و استفاده از مواد شیمیایی بیشتر احتیاط کنید و از یک فرد مطمئن برای این کار استفاده نمایید یا حتی‌ الامکان از آن دوری کنید.

9. موخوره ضخیم Thickened

اشکال و مدل های مختلف موخوره

مو و ناخن نمود بارزی از تغییرات هورمونی در بدن را نشان می‌دهند. تغییرات در رژیم غذایی و یا استفاده از داروی خاص می‌تواند بر ضخامت مو تأثیر بگذارد و آن را در ناحیه انتهایی آن ضخیم‌تر کند. بنابراین هر نوع ماده غذایی که به تازگی وارد رژیم غذایی خود کرده‌اید یا هر ویتامین و دارویی که جدیداً استفاده می‌کنید را ارزیابی نمایید و با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *