مراقبت از پوست

اسکراب صورت

اسکراب صورت Facial scrub

اسکراب صورت Facial scrub

پوست مهمترین و زیباترین بخش از بدن می باشد و به نوعی ویترین ظاهر انسان محسوب می شود. بیشتر افراد مخصوصاً خانم ها به دنبال راه های مختلف و موثری برای زیباتر شدن پوستشان هستند. یکی از روش های شفاف کردن و جوان کردن پوست، اسکراب و یا لایه برداری می باشد. در این مقاله به این مفهوم اسکراب صورت Facial scrub بیشتر می پردازیم.

اسکراب چیست؟

برای این که پوست بدن شادابی و تازگی خود را حفظ کند. لازم است که سلول ‌های مرده از لایه‌های رویی برداشته شوند و سلول ‌های جدید و شاداب در سطح پوست باقی بمانند. در این زمان است که پوست درخشان و شفاف به نظر می ‌رسد و سلامت خود را به خوبی نمایان می ‌کند. یکی از روش ‌های لایه برداری پوست استفاده از اسکراب بدن و اسکراب صورت Facial scrub است. شاید برایتان سؤال باشد که اسکراب چیست؟ اسکراب فرایندی است که طی آن به پاک سازی و اصطلاحاً لایه برداری از صورت می پردازند. به طور کلی اکثراً پوست هایی که چرب هستند. در قسمت هایی از صورت، آرنج، قوزک پا و زانو دچار تجمع پوست های مرده روی هم می شوند که استفاده از اسکراب این پوسته ها را از بین برده و پوستی شفاف و لطیف حاصل خواهد شد.

اسکراب خط های سطحی ایجاد شده روی پوست را نیز از بین می برد. در اصل اسکراب لایه بردار و ترکیبی از مواد مختلف با دانه ‌های ریز یا گرانول ‌هایی است که کمی ساختار آن را زبرتر می ‌کند تا بتواند اضافات پوستی را به راحتی از روی پوست جدا کند. البته اگر دانه ‌ها درشت باشند می ‌توانند پوست را دچار التهاب و آسیب کند. درست مانند سفید آب که در زمان‌ های قدیم برای لایه برداری پوست بدن در حین حمام کردن استفاده می‌ شد.

لایه برداری پوست با اسکراب

اسکراب صورت Facial scrub

سلول ‌های مرده پوست، چربی ‌های طبیعی بدن، استفاده از لوازم آرایشی و گرد و غبار و ذرات آلوده در هوا می ‌توانند منافذ پوست شما را ببندند. با استفاده از لایه برداری، می ‌توانید همه این ذرات را پاک کنید و باعث شوید که پوست روشن ‌تر و شفاف ‌تر به نظر برسد و احساس تمیزی بیشتری داشته باشید. پوست ما مدام در چرخهٔ تجدید سلول‌ ها وجود دارد. سلول ‌های تازه و جدید ساخته می ‌شوند و جایگزین سلول ‌های قدیمی و مرده می‌ گردند. با استفاده از عمل لایه برداری، از طریق پاک کردن لایه رویی پوست که حاوی سلول ‌های مرده است و ظاهر کردن لایه جدید پوست که در زیر آنها قرار دارد. فرآیند جایگزینی سلول ‌ها بهتر انجام می ‌شود.

با کمک لایه برداری پوست، آلودگی و باقی مانده سلول ‌های مرده، تمیز و سلول ‌های جدید آزاد می ‌شوند. بسیاری از افراد تصور می ‌کنند که اسکراب خوب تنها مخصوص به پوست صورت است و به غیر از اسکراب صورت، بدن نیازی به لایه برداری ندارد. باید بدانید که به هیچ وجه این ‌طور نیست چون جایگزین شدن سلول ‌ها در هر قسمت از بدن وجود دارد که همین موضوع موجب نیاز به لایه برداری می ‌شود. لیف کشیدن بدن در حین حمام با توجه به جنس و نرمی لیف هم نوعی لایه برداری محسوب می ‌شود. استفاده از سفید آب کاری است که از گذشته باب بوده است هم نوعی لایه برداری می باشد.

روش انجام اسکراب

1. ابتدا پوست خود را با آب مرطوب کنید.

2. پوستتان را به اسکراب آغشته کنید و خوب ماساژ دهید.

3. کل صورت، بالای سینه و گردن را با اسکراب ماساژ دهید. در هنگام انجام این کار به آرامی ماساژ را انجام دهید. زیرا پوست این نواحی از بدن بسیار حساس است.

4. حالا صورت خود را با آب ولرم رو به سرد به خوبی بشویید. مطمئن شوید که تمام مواد اسکراب از سطح پوستتان پاک شده باشد.

5. حالا با حوله ای نرم به آرامی و با ملایمت پوست خود را خشک کنید.

بعد از انجام دادن اسکراب خواهید دید که پوستتان سبک و خنک شده و از حالت خشکی و پوسته پوسته شدن خارج شده و نرم و لطیف خواهد شد.

نکاتی درباره اسکراب ها
  •  یکی از نکاتی که در حین استفاده از اسکراب باید در نظر داشته باشید. این است که با فشار زیادی آن را روی پوست خود نمالید. ترکیبات باید به گونه ‌ای باشد که بدون آسیب رساندن به پوست و نیاز به نیروی زیاد تأثیر خود را بگذارند. در قسمت پیشانی، بینی و چانه که منافذ باز بیشتری وجود دارند، می‌ توانید ماساژ پوست با حرکات دورانی را بیشتر انجام دهید. اگر اسکراب شما خاصیت مرطوب ‌کنندگی هم داشته باشد، یک ترکیب کامل و خوب برای صورت به شمار می ‌رود.
  •  در استفاده از اسکراب ‌ها و به طور کلی لایه بردارها زیاده ‌روی نکنید. با توجه به نوع پوست شما استفاده از اسکراب لایه بردار بدن و صورت متفاوت است. ولی بیشتر از یک تا دو بار در هفته برای پوست خشک تا پوست چرب نباید از اسکراب استفاده کرد. چرا که باعث نازک شدن پوست و التهاب آن می ‌شود.
  •  بعد از اسکراب، پوست حتماً نیاز به ضد آفتاب و کرم مرطوب ‌کننده دارد.
  •  بعد از وکس، اپیلاسیون، شیو و به طور کلی اصلاح موهای زائد، از اسکراب استفاده نکنید. در این مواقع پوست حساس شده است.
توصیه هایی برای خرید اسکراب
  •  دارای پروانه بهداشت باشد.
  •  بسته بندی مناسب داشته باشد، روی آن تاریخ تولید و انقضاء نوشته شده باشد.
  •  گیاهی و طبیعی باشد.
  • مواد شیمیایی در ترکیبات آن کم باشد.
  •  بدون اسانس و عطر شیمیایی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *