مراقبت از مو

نقش تغذیه در مراقبت از مو

نقش تغذیه در مراقبت از مو

به طور کلی مراقبت از مو اصطلاحی است که برای بهداشت و لوازم آرایشی و بهداشتی به موهای کف سر مربوط می شود. مراقبت از مو بیشتر به موهای سر بر می گردد و کمتر موهای صورت٬نواحی تناسلی یا دیگر قسمت های بدن را شامل می شود. مراقبت روزانه از موها به خاطر تفاوت های فرهنگی و خصوصیات فیزیکی افراد٬ با یکدیگر فرق دارد. موها ممکن است رنگ شده٬ حالت داده شده٬ کوتاه شده و تراشیده شده باشند. همچنین موها ممکن است با روش هایی چون وکس٬ موم سرد و یا بند انداختن برداشته شده باشند. در این مقاله ما به بررسی نقش تغذیه در مراقبت از مو می پردازیم.

امروزه خدمات مراقبت از مو در سالن ها٬ آرایشگاه ها و سالن های اسپا نیز بسیار رونق دارد. همچنین محصولات تجاری مراقبت از مو برای استفاده خانگی در دسترس عموم می باشند. روش های پیشرفته حذف موهای زائد با لیزر و الکترولیز نیز بسیار مرسوم شده است. در آمریکا روش های لیزر و الکترولیز فقط در مطب های پزشکی مجوزدار و حرفه ای یا در سالن های مخصوص اسپا صورت می گیرد.

مراقبت از مو و تغذیه

ژنتیک و تغذیه سالم دو عامل مؤثر در سلامتی موها به شمار می روند. ریشه مو که در فولیکول مو قرار دارد و در بخش زنده مو (درست زیر پوست کف سر) به سر می برد. مواد ضروری و مغذی به وسیله شریان های خونی به فولیکول و ریشهٔ موها برده می شود.

سلامتی موها تحت تاثیر عواملی چون استرس٬ ضربه شدید روحی روانی٬ انواع مختلف داروها٬ شرایط پزشکی وخیم٬ فلزات سنگین موجود در آب و غذا٬ سیگار کشیدن و … قرار دارد. بنابراین این عوامل می توانند ظاهر و رشد موها را تغییر بدهند.

به طور کلی یک رژیم غذایی کامل شامل پروتئین٬ میوه ها٬ سبزیجات٬ چربی و کربوهیدرات ها می باشد. در واقع مواد معدنی و ویتامین ها و چربی ها باید جذب بدن شوند. کمبود هر کدام از این موارد سریعاً خودش را در موها نشان می دهد. کم خونی باعث ریختن و ریزش موها می گردد.

در بین تمامی ویتامین ها٬ ویتامین های خانواده گروه B و مخصوصاً بیوتین بیشترین تأثیر را در سلامتی موها دارند. ویتامین B5 (اسید پانتوتنیک) موها را منعطف و قوی و درخشان می کند. همچنین ویتامین B5 از ریزش موها و سفید شدن آنها جلوگیری به عمل می آورد. ویتامین B6 از شوره زدن موها جلوگیری می کند. ویتامین B6 به وفور در غلات٬ زرده تخم مرغ و جگر یافت می شود. ویتامین B12 از ریزش موها جلوگیری می کند. ماهی٬ تخم مرغ٬ گوشت مرغ و شیر سرشار از ویتامین B12 می باشد.

تأثیر استرس در سلامتی موها

بدن شما وقتی تحت استرس و فشارهای عصبی قرار دارد٬ فرایندهای خود را دوباره تنظیم می کند. به عنوان مثال مواد ضروری و مورد نیاز اول به دیگر قسمت های حیاتی بدن ارسال می شود. از این رو خون سالم و اکسیژن دار برای تغذیه فولیکول های مو باقی نمی ماند. در نتیجه رشد موها دچار اختلال شده و موها ضعیف می شوند. تشخیص این نکته بسیار حائز اهمیت است که تمام مشکلات رشد مو مربوط به سوء تغذیه نیست.

به طور متوسط موی سر آدم ها 1.25 سانتیمتر در هر ماه رشد می کند. شواهد حاکی از آن است که شامپوها و ویتامین های مختلف نقش مؤثری در افزایش دادن این مقدار رشد (1.25 سانتیمتر) در ماه ندارند. در واقع سرعت رشد موها بستگی به این دارد که در چه مرحله ای از چرخهٔ رشد هستند. به طور کلی سه مرحلهٔ چرخه رشد وجود دارد.

سرعت رشد موها بسته به عواملی نظیر ژنتیک٬ جنسیت٬ سن٬ هورمون ها و یا کم شدن مواد مغذی دارد(نظیر کم خونی٬ بی اشتهایی٬ کمبود روی یا Zinc ). همچنین رشد موها تحت تأثیر اختلالات هورمونی (نظیر یائسگی٬ تخمدان پلی کیستیک٬ بیماری های تیروئیدی) قرار دارد.

مواد غذایی مفید برای رشد و سلامت موها

غذاهای آبزی سرشار از مواد ضروری (مثل اسیدهای چرب امگا 3 و پرپتئین٬ ویتامین B12 و آهن) مورد نیاز بدن و موها می باشند. این مواد با ارزش در تثبیت کردن رنگ موها و جلوگیری از خشکی پوست کف سر بسیار مؤثرند.

نقش تغذیه در مراقبت از مو

  • سبزیجات

سبزیجاتی که به رنگ سبز تیره می باشند٬ حاوی مقادیر زیادی ویتامی A و C هستند. این ویتامین ها به تولید سبوم (sebum) کمک می کنند. سبوم نرم کنندگی خاص و طبیعی را برای موها به ارمغان می آورد.

  • حبوبات

حبوبات سرشار از پروتئین بوده و در رشد موها بسیار مؤثر هستند. همچنین حبوبات دارای آهن٬ زینک و بیوتین می باشند. بیوتین با فعال کردن آنزیم های خاص به متابولیسم و سوخت و ساز دی اکسید کربن٬ پروتئین٬ چربی ها و کربوهیدرات ها کمک می کند. کمبود بیوتین در بدن منجر به داشتن موهای شکننده و نهایتاً به ریزش مو ختم می شود. برای تأمین کمبود بیوتین در بدن می توان با مصرف منابع غذایی از جمله دانه غلات٬ جگر٬ زرده تخم مرغ و آرد سویا آنها را جبران کرد.

  • آجیل

آجیل حاوی مقادیر زیادی سلنیوم (selenium) بوده و از این رو برای سلامتی پوست کف سر بسیار مهم هستند. همچنین در آجیل Zinc و اسید آلفالینولنیک موجود می باشد که در نرم کنندگی موها و جلوگیری از ریزش موها نقش مهمی دارند.

  • پروتئین

کمبود پروتئین یا پروتئین ناقص در بدن منجر به داشتن موهایی ضعیف و شکننده می شود. از این رو نداشتن پروتئین لازم در بدن نهایتاً به ریزش مو و از بین رفتن پیگمنت های رنگ مو ختم می شود.

  • کلسیم

یکی از مهمترین عنصرهای لازم در بدن و رشد مو داشتن کلسیم کافی است. محصولات لبنیاتی منابع غنی از کلسیم به شمار می روند.

در نتیجه نقش تغذیه در مراقبت از مو مشخص شد. شما با مشاوره با متخصص پوست و مو می توانید از یک رژیم غذایی مناسب استفاده کنید. از این رو با رعایت کردن آن از به وجود آمدن کمبود ویتامین ها٬ پروتئین ها٬ زینک و دیگر مواد ضروری و حیاتی بدن جلوگیری کنید. و از جهتی از شر ریزش مو و دیگر مشکلات مو رهایی می یابید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *