عطر و ادکلن

فرق عطر و ادکلن چیست؟ ادوپرفیوم و ادوتویلت چه تفاوتی دارند؟

فرق عطر و ادکلن، یکبار برای همیشه

فرق عطر و ادکلن

شاید جالب باشد بدانید که قدمت عطر در جهان به چهار هزار سال قبل از میلاد برمی‌گردد. زمانی که سوزاندن عود در مراسم‌های مختلف در چین، بابل و مصر باستان مرسوم بود و در نهایت منجر به استفاده‌ی شخصی از عطر شد. پرفیوم نشات گرفته از کلمه فیوم است که در آن زمان به معنای بخار و دود بود. عطری که ما امروزه آن را می‌شناسیم و استفاده می‌کنیم، در واقع اسانس‌های روغنی‌ای هستند که با محلول الکل مخلوط شده‌اند. فرمولاسیون این ترکیب در قرن 14 به دستور ملکه الیزابت مجارستان، برای اجرای اهداف دارویی کشف شد. عطر و ادکلن‌ رایحه‌هایی خاطره انگیز و بسیار قدرتمند هستند که همه افراد از آن لذت می‌برند. رایحه قدرت این را دارد که در کسری از ثانیه احساسات و روحیه‌ی شما را برانگیزد و یادآور خاطرات خوب باشد؛ یا حتی گاهی یادآور غم و اندوهی عمیق در دل و روح شما شود. به همین دلیل ما این مقاله را به عطر و ادکلن اختصاص داده‌ایم. پس با ما همراه باشید تا فرق عطر و ادکلن را کاملا درک کنید.

 

معرفی عطر و ادکلن

 

معرفی عطر و ادکلن

 

همانطور که می‌دانید عطر به 2 دسته کلی عطر زنانه و یا عطر مردانه تقسیم می‌شود. اما از نظر مواد تشکیل دهنده نیز به چند دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه به انواع مختلف عطر اشاره خواهیم کرد و درمورد تفاوت ادکلن و عطر صحبت خواهیم کرد.

پرفیوم یا عطر

پرفیوم‌ها بیش از 20 درصد از اسانس‌های روغنی تشکیل شده‌اند. این نوع عطر بیشترین قیمت را دارد چرا که بیشترین غلظت و ماندگاری را در بین انواع دیگر دارد؛ ماندگاری رایحه عطر معمولاً تا 24 ساعت دوام دارد. افرادی که دارای پوست حساس هستند بهتر است بیشتر از این نوع استفاده کنند زیرا الکل آن‌ها نسبت به انواع دیگر کمتر است، بنابراین باعث خشکی پوست شما نخواهد شد.

ادکلن

این نوع دارای غلظت اسانس بسیار کمتری در حدود 2 تا 4 درصد است، پس میزان الکل بیشتری دارد و از سایر محصولات خانواده عطرها ارزان‌تر است. ادوکلن‌ها معمولاً در شیشه‌های بزرگتری عرضه می‌شود چون ماندگاری پایین حدودی دو یا سه ساعت دارند و میزان بیشتری از آن‌ها مصرف می‌شود. پایه‌ی بوی ادکلن‌ها معمولا سبک‌تر و مرکباتی است.

ادوپارفوم یا ادوپرفیوم

بعد از پرفیوم، ادوپرفیوم قوی‌ترین نوع عطر است. چرا که این نوع عطر حاوی 15 تا 20‌ درصد اسانس‌های روغنی است. ادوپرفیوم به دلیل ماندگاری قابل قبول و متوسط میان فروشندگان و خریداران عطر از محبوبیت بالایی برخوردار است. ادوپرفیوم‌ها به طور متوسط تا 8 ساعت ماندگاری دارند.

ادوتویلت

کلمه‌ی ادوتویلت از یک اصطلاح فرانسوی “faire sa toilette” آمده است که به معنی “آماده شدن” می‌باشد. غلظت اسانس موجود در ادوتویلت‌ها بین 5 تا 15 درصد است پس از مانگاری کمتری برخوردار هستند؛ معمولا 2 تا 3 ساعت ماندگاری دارند. برخی بر این باورند که ادوپرفیوم‌ها عطر شبانه و ادوتویلت‌ها عطر روزانه به حساب می‌آیند.

اسپری یا ادو فرش

ادو فرش ماده‌ای معطر است که به روشی مشابه بقیه عطرها و ادکلن‌ها تهیه شده است. اما نسبت به سایر آن‌ها رقیق‌‌تر بوده و از ۱ تا ۳ درصد روغن تشکیل شده است. در واقع این نوع شباهت زیادی به ادوکلن دارد ولی بیشترین بخش آن را آب تشکیل داده است. ادو فرش‌ها در هر بطری با ابعاد مختلف عرضه می‌شوند. به یاد داشته باشید که بطری ادو فرش را نباید در محلی خیلی گرم و یا در معرض نور خورشید قرار داد.

 

تفاوت‌های انواع اقلام معطر

یکبار برای همیشه، بیایید تا تفاوت این همه مواد خوشبو که در بازار موجود می‌باشد را با هم بررسی کنیم و از این به بعد، بدانیم وقتی شخصی، برای مثال حرف از پرفیوم می‌زند، منظورش چه می‌باشد.

 

تفاوت‌های انواع اقلام معطر

فرق تستر با ادکلن

تفاوتی در ماهیت ماده‌ی آن وجود ندارد و هر دو از یک جنس عطر هستند. تنها تفاوت این است که به دلیل این که تستر برای فروش نیست، بسته بندی شکیلی ندارد و در بسته‌های بدون مارک و خیلی ساده قرار داده می‌شود. البته این مقایسه، بین تستر ادکلن، با ادکلن است. همچنین، فرق ادکلن تستر با اورجینال نیز به همین شکل است.

تفاوت عطر زنانه و مردانه

عطر زنانه، رایحه‌ای ملایم‌تر دارد و شیشه‌ی آن نیز، فانتزی و با رنگ‌های ملایم است. معمولا عطر زنانه به شکل پرفیوم است. در حالی که عطر مردانه ادوتویلت می‌باشد و رایحه‌ی آن، شدیدتر و تندتر است. در کل، بیشتر بحث سلیقه در این زمینه دخیل شده است.

فرق عطر اصل و تقلبی

تفاوت عمده‌ی این دو مورد، به میزان مواد افزوده شده به عطر خالص است. برای مثال، عطر‌های تقلبی، بوی الکل می‌دهند. در حالی در عطر‌های اصل اینگونه نیست. از ماندگاری عطر نیز تا حدودی می‌توان این موضوع را تشخیص داد.

تفاوت عطر و اسانس

در واقع، واژه‌ی اسانس، به روغن‌های طبیعی و یا سنتزی که فرم معطر دارند گفته می‌شود. در حالی که عطر، در صنعت و در غلظت‌های مختلف ساخته می‌شوند. ماهیت اسانس، جنبه‌ی آرایشی ندارد.

فرق ادوتویلت و پرفیوم

پرفیوم دارای میزان عطر روغنی بیشتری می‌باشد و مدت زمان بیشتری بر روی لباس باقی می‌ماند. ادوتویلت، درصد عطر کمتری دارد اما خط بوی بیشتری ایجاد می‌کند.

فرق ادوتویلت و ادوپرفیوم

ادو پرفیوم، درصد عطر بیشتر از ادو تویلت دارد. به این معنی که ماندگاری بو، در نوع عطر یکسان، در ادوپرفیوم بیشتر است. همچنین این دو، تقریبا خط بوی مشابهی دارند.

تفاوت پرفیوم و ادوپرفیوم

پرفیوم، دارای بیشترین درصد عطر می‌باشد و پس از آن، ادوپرفیوم، در رتبه دوم قرار دارد. به همین دلیل، ماندگاری پرفیوم، بیشتر از ادوپرفیوم بوده و قیمت آن نیز بالاتر است.

تفاوت عطر و ادکلن

در واقع ادکلن، توسط شرکت‌ها، ساخته شده و میزان عطر روغنی مشخصی داشته و دارای بسته بندی و برند می‌باشد. اما عطر، در شیشه‌های ساده و به شکل آزاد به فروش می‌رسد و مواد اضافه‌ی آن نیز تحت عنوان فیکسر، در همان لحظه به آن اضافه می‌شود. اما باید مطلع باشید که برند‌های محدودی هستند که به شکل عطر در بازار وجود دارند.

فرق ادکلن و ادوپرفیوم

در مقایسه‌ی این دو، باید بدانید که ادکلن، درصد عطر روغنی کمی دارد که این میزان، شاید در ادوپرفیوم، 4 تا 5 برابر باشد. به این معنی که ادکلن، ماندگاری خیلی کمتری از ادوپرفیوم داشته و قیمت آن نیز پایین تر است.

 

نت‌های رایحه

 

نت‌های رایحه

 

بعد از صحبت درمورد غلظت و فرق عطر و ادکلن می‌خواهیم درمورد نت‌ها صحبت کنیم. اجزای تشکیل‌ دهنده‌ی عطر را نُت می‌گویند. نت‌های رایحه مثل نت‌های موسیقی که یک آهنگ را تشکیل می‌دهند و یا مثل طیف‌های رنگ که یک تابلو نقاشی را شکل می‌دهند، پایه‌های اصلی تشکیل دهنده‌ی عطر هستند و از 3 قسمت یا نت تشکیل شده است.

نت‌ اولیه:

نت اولیه یا نت اصلی، در واقع همان رایحه‌ای است که بلافاصله بعد از استفاده از عطر به مشام می‌خورد. در این نت معمولا از سبکترین رایحه‌ها استفاده می‌شود، به همین دلیل دوام کمی دارند.

نت‌ میانی:

این نت پس از تبخیر نت‌ اصلی به مشام می‌رسد. این نت‌ در واقع قلب عطر محسوب می‌شود و دوام بالاتری از نت‌ اولیه دارد. علاوه بر این نت میانی، تاثیر زیادی روی نت‌ پایه می‌گذارد.

نت‌ پایه یا پایانی:

در این بخش از رایحه که از ترکیب با نت میانی حاصل می‌شود؛ بعد از چند ساعت ماندن عطر روی پوست حاصل شده و به مشام می‌رسد و آخرین رایحه‌ی ماندگار عطر به حساب می‌آید.

 

مقاله پییشنهادی : بهترین بادی اسپلش

 

دسته ‌بندی رایحه‌ها

 

دسته ‌بندی رایحه‌ها

 

رایحه‌ها به طور کلی به 4 دسته بوییِ اصلی تقسیم می‌شوند. شناخت انواع رایحه بسیار مهم است چرا که می‌تواند به شما کمک کند تا با توجه به سلیقه، روحیات و فصل مورد نظر عطر مناسب خود را انتخاب کنید.

Fresh:

در این دسته رایحه‌هایی وجود دارد که معمولاً از بوهای مرکباتی، آبی دریایی و گیاهی تشکیل می‌شوند. رایحه تازه در واقع رایحه‌های است که بویی خوش دارند و یک حس خنکی دلنشین را برای شما به ارمغان می‌آورند. از جمله‌ی این رایحه‌ها می‌توان به رایحه ترنج، لیمو، اسطوخودوس و رزماری اشاره کرد. معمولا این رایحه‌ها در نت اولیه‌ی عطر به کار می‌روند.

Floral:

این دسته از انواع رایحه بیشترین طرفدار را دارد. هر بویی که رایحه‌ای شیرین و گلدار داشته باشد، متعلق به این دسته است. رایحه‌هایی مانند گل رز، یاس، نیلوفر و گل صد تومانی. از رایحه گل در نت میانی عطر بهره گرفته می‌شود.

Oriental:

عطرهایی که رایحه‌ی شرقی دارند گرم، شیرین و حتی کمی تند هستند. رایحه شرقی خود شامل شرقی گلی، شرقی ملایم و شرقی چوبی است. در عطرهای این دسته قرار دارند، معمولا از رایحه‌ی عنبر، هل، دارچین، مشک و وانیل در کنار یاسمن، ارکیده و شکوفه‌ی پرتقال استفاده می‌شود.

Woody:

این دسته از رایحه‌‌ها گرم هستند و بویی اسرارآمیز و فریبنده‌ دارند. رایحه چوبی اغلب بوی دودی و چرمی را ایجاد می‌کنند. اسانس‌های چوبی مانند رایحه‌ی چوب درخت سرو، چوب صندل، وتیور و عنبر می‌باشند که بیشتر در نت پایانی و میانی حس می‌شوند.

 

جمع بندی

 

جمع بندی

 

انواع مختلفی از عطر‌ها در بازار موجود می‌باشد که بعضا، به دلیل درصد عطر، ماندگاری و خط بو، در دسته‌بندی‌های مختلفی جای داده شده‌اند. انواع آن‌ها را با میزان درصد عطری که داشتند بررسی کردیم و سپس تفاوت‌های آن‌ها را شرح دادیم.

فرق بین ادکلن و ادوتویلت و ادوپرفیوم، در میزان درصد عطر روغنی آن است که به ترتیب از چپ به راست، کاهش می‌یابد. در کل، پرفیوم‌ها، قیمت بالاتری داشته و ماندگاری بیشتری نسبت به بقیه دارند. پس از آن نیز ادوپرفیوم و ادوتویلت قرار دارند که درصد عطر پایین‌تری دارند، اما خط بوی خوبی از خودشان نشان می‌دهند. ادکلن نیز بیشتر از این حیث که صرفه‌ی اقتصادی دارد، طرفداران زیادی را به خودش جلب کرده است.

امیدواریم که این مقاله در مورد فرق عطر و ادکلن برایتان مفید بوده باشد و از آن لذت برده باشید.

2 دیدگاه در “فرق عطر و ادکلن چیست؟ ادوپرفیوم و ادوتویلت چه تفاوتی دارند؟

 1. سام حسینی گفت:

  همه ادکلن های اصل گرون هستن من همیشه ادکلن مصرف میکنم ولی نمیصرفه واقعا و خیلی جاها هم قیمت گرونه همیشه دنبال ادکلن ارزان هستم از سایت ها باز صرفه اش بهتره هر ادکلنی بخوام با 50 60 تومن میخرم اینطوری برای مننم خوب میشه ولی هر روز هم داره قیمتش میره بالا ولی بازم ادکلن ارزون میصرفه

  1. پشتیبان سایت گفت:

   سلام
   ممنون و سپاس فراوان از اظهار نظرتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *