مراقبت از پوست

فیشال صورت چیست و چه مراحلی دارد؟

فیشال صورت چیست و چه مراحلی دارد؟

فیشال صورت یکی از روش‌های مراقبتی پوست صورت می‌باشد. صورت یکی از بخش‌های بدن است که بیشتر از هر بخش دیگری در معرض دید بوده و طبیعتاً بیشترین آسیب‌ها متوجه پوست این ناحیه است، لذا رسیدگی و نگهداری از پوست صورت یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه شود تا با روند کندتری دچار فرسودگی و پیری شود. چرا که اولین قسمتی است که تحت تأثیر بالا رفتن سن قرار گرفته و درخشندگی و جوانی و طراوت خود را از دست می‌دهد. مراقبت از پوست صورت باعث می‌شود طراوت و شادابی صورت حفظ شده و جوان‌تر به نظر برسید. سطح پوست از سلول‌های مرده‌ای تشکیل شده است که در واقع این سلول‌های مرده از پوست مراقبت می‌کنند؛ این سلول‌ها به طور طبیعی ماهانه از بین رفته و سلول‌های جدید جای آنها را می‌گیرند اما در بسیاری از مواقع این پوست‌های مرده در سطح پوست تجمع کرده و باعث می‌شود پوست کدر شده و شادابی و طراوت خود را از دست دهد. برای از بین بردن سلول‌های مرده سطح پوست روش‌های مختلفی وجود دارد مانند برخی روش‌های خانگی که شامل شستشوی صورت با فیس واش و استفاده از کرم‌های مرطوب کننده می‌باشد، اما لازم است بدانید گاهی این روش‌های تأثیر زیادی نداشته و باید با کمک یک متخصص با استفاده از روش‌های اصولی، از شر پوست‌های مرده خلاص شد. فیشال صورت یکی از بهترین روش‌ها برای پاک‌سازی عمیق پوست و از بین بردن و برداشتن سلول‌های مرده سطح پوست و تمیز شدن منافذ پوست می‌باشد. اگر پوست چرب و مستعد جوش دارید نیز باید بدانید که با کمک فیشال صورت می‌توانید چربی اضافی پوست را کنترل کرده و متعاقباً از پوست صاف و یکدستی برخوردار شوید.

فیشیال چیست و چه کاربردی دارد؟

فیشیال چیست و چه کاربردی دارد؟

فیشال صورت یکی از بهترین و رایج‌ترین روش‌های درمانی است که می‌توان با کمک آن به پوستی شاداب و سرزنده دست یافت. به طور معمول مدت زمان فیشیال یک ساعت است، به عبارتی تنها در یک ساعت شما می‌توانید شاهد درمان بسیاری از مشکلات پوستی خود از جمله جوش‌های سرسیاه و کومودن باشید. فیشال صورت، مجموعه‌ای از روش‌های درمانی و مراقبتی است که بر روی پوست صورت انجام می‌شود و باعث بهبودی شرایط پوست و شفاف و یک دست شدن پوست شده و به جوان‌سازی پوست کمک می‌کند. از آنجایی که این فیشیال پوست روش بسیار ملایمی است بین اکثر مردم بسیار محبوب بوده و بیشتر افراد ترجیح می‌دهند به جای استفاده از روش‌های تهاجمی و خشن، از این روش استفاده کنند. فیشال صورت می‌تواند بر اساس نوع پوست هر فرد متفاوت باشد. باید دقت کنید که برای انجام فیشال صورت کلینیک مورد قبول و مورد اطمینانی را انتخاب کنید چرا که اگر مراحل فیشال صورت به درستی صورت نگیرد، درمان نتیجه‌ای نخواهد داشت و حتی در برخی موارد ممکن است منافذ پوست صورت باز شوند. هم چنین در صورتی‌که علاقه دارید فیشال صورت را در خانه انجام دهید پیشنهاد می‌کنیم مقاله «فیشیال صورت در منزل» را مطالعه نمایید.

 روش درمانی فیشیال چگونه است؟

 روش درمانی فیشیال چگونه است؟

همان‌طور که گفته شد، فیشیال پوست یک روش درمانی – زیبایی است که از چندین مرحله مختلف تشکیل شده است. در روش فیشال صورت، پوست به صورت عمیق پاک‌سازی شده و از هرگونه آلودگی و چربی اضافی پاک می‌شود. در این روش منافذ پوست کاملاً تمیز و تخلیه می‌شوند به همین دلیل تمامی جوش‌های سرسیاه و سرسفید از بین رفته و همچنین از به وجود آمدن آکنه جلوگیری خواهد شد.

 مراحل فیشیال صورت چگونه است؟

فیشال صورت یک روش درمانی است که طی چندین مرحله اجرا می‌شود؛ مراحل فیشیال پوست و ماسک‌ها و لایه بردارهایی که استفاده می‌شود، ممکن است بسته به نوع پوست افراد متفاوت باشد. اگر می‌خواهید بدانید که مراحل فیشیال چیست ، باید بگوییم که مراحل اصلی فیشیال صورت به شرح زیر می‌باشد:

 مراحل فیشیال صورت چگونه است؟

 • اولین مرحله فیشال صورت، تمیز کردن ملایم پوست از کثیفی ها، چربی های اضافی و عرق ها است. در این مرحله کلیه آلودگی هایی که منافذ پوست را بسته اند پاک می‌شوند.
 • مرحله دوم فیشیال پوست، بخور دادن پوست صورت است که باعث می‌شود پوست شل شده و منافذی که حالا عاری از آلودگی هستند، برای پاک‌سازی بهتر باز شوند.
 • این مرحله مختص لایه برداری است؛ در این مرحله از یک اسکراب برای لایه برداری پوست و از بین بردن جوش‌های سرسیاه و سرسفید استفاده می‌شود.
 • این مرحله، مرحله ماساژ صورت است؛ برای ماساژ صورت، از یک کرم مخصوص استفاده می‌شود که معمولاً آب‌رسان است. ماساژ صورت برای پوست بسیار آرامبخش بوده و باعث لطیف تر شدن و شاداب تر شدن پوست می‌شود. ماساژ صورت تا حدی باعث لیفت شدن پوست شده و باعث می‌شود آبرسانی به لایه های داخلی تر پوست نفوذ کند.
 • در این مرحله، از یک ماسک صورت استفاده می‌شود که برای آبرسانی پوست به کار می رود. این ماسک به مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی پوست باقی می ماند.
 • این مرحله مربوط به استفاده از تونر است؛ تونر پوست را عمیقاً تمیز کرده و کوچکترین آلودگی ها را پاک می‌کند و همچنین باعث تنظیم PH پوست شده و از بیش از خد خشک شدن پوست جلوگیری می‌کند.
 • در مرحله آخر از یک مرطوب کننده که مناسب نوع پوست فرد است استفاده می‌شود تا پوست به طور کامل آبرسانی و هیدراته شود.

 انواع فیشیال صورت

انواع فیشیال صورت

همان‌طور که قبلاً گفته شد، فیشال صورت و مراحل آن، باتوجه به نوع پوست و مشکلات پوستی هر فرد تغییر می‌کند و انواع مختلف فیشیال چیست؟ باید بگوییم که برای انواع مختلف پوست وجود دارد. در حالت معمولی، از انواع پاک کننده‌ها، ماسک‌ها و اسکراب‌های صورت و آب‌رسان استفاده می‌شود اما در حال حاضر فیشیال با استفاده از LED و نمک کریستال از رایج‌ترین نوع فیشیال است. مراحلی که در فیشیال استفاده می‌شود، با توجه به نوع پوست و هدفی که از انجام فیشیال دارید متفاوت است؛ به طور مثال، اگر پوستی مستعد جوش دارید، متخصص پوست می‌تواند با استفاده از مواد و ماسک‌هایی خاص به التیام پوست شما و کاهش جوش‌ها و درمان و پیشگیری از جوش‌های بیشتر کمک کند. همچنین در فیشیالی که به منظور ضد پیری انجام می‌شود، موادی به کار برده می‌شود که تا حد بسیار زیادی چین و چروک‌های پوست را کاهش داده و موجب جوان‌سازی و شادابی بیشتر پوست می‌گردد.

 

مقاله پییشنهادی : درمان منافذ باز پوست

 

فواید فیشیال صورت

فیشال صورت یکی از رایج‌ترین و راحت‌ترین روش‌های درمان عارضه‌های مختلف پوستی است و فواید بسیاری به همراه دارد که شما با انجام مستمر این روش می‌توانید روند پیری پوست را تا حد امکان کند کرده و از پوستی درخشان، یکدست و صاف برخوردار باشید. هدف شما از انجام فیشیال پوست هرچه که باشد در آخر نتیجه‌ای که می‌بینید صافی، درخشش و طراوت پوست است. برخی از فواید فیشیال صورت به شرح زیر است:

 فواید فیشیال صورت

 • پاک‌سازی عمقی پوست صورت
 • کاهش چین و چروک‌های پوست صورت
 • از بین رفتن جوش‌های سرسیاه و سرسفید پوست
 • تنظیم چربی پوست و کاهش آکنه و جلوگیری از آکنه های جدید
 • بهبود گردش خون در صورت
 • کمرنگ شدن جای جوش‌های قدیمی
 • لیفت صورت و سفت شدن پوست صورت
 • کمک به کلاژن سازی بیشتر
 • نرمی و لطافت، درخشندگی و طراوت پوست پس از 2 تا 3 روز بعد از انجام فیشال صورت

 

مقاله پییشنهادی : کلاژن سازی پوست

 

 عوارض فیشیال صورت

عوارض فیشیال صورت

تاکنون عوارض خاص و یا شدیدی برای روش فیشیال پوست صورت گزارش نشده است؛ اما بهتر است بدانید در برخی موارد ممکن است پوست قرمز و یا کمی متورم شود که این موضوع برای یک یا دو روز اول پس از فیشیال طبیعی است و جای نگرانی نمی‌باشد. این روش بدون درد است و کاملاً غیر تهاجمی است. اما در انتخاب مرکز درمانی دقت کنید چراکه اگر مراحل فیشیال به درستی صورت نگیرد ممکن است موجب عفونت در پوست و یا باز شدن منافذ پوستی شود و یا در بهترین حالت نتیجه‌ای عاید شما نشود.

 فیشال صورت مناسب چه کسانی است؟

فیشال صورت مناسب چه کسانی است؟

به طور کلی بهتر است فیشال صورت از سن 20 سالگی شروع شود که می‌توانید برای رفتن به مناسبت‌های خاص و یا چند ماه یکبار از این روش استفاده کنید. فیشال صورت برای افرادی مناسب است که احساس می‌کنند پوستشان کدر شده و یا دچار پیری زودرس پوست شده‌اند، جوش‌های سرسیاه یا سرسفید و یا جوش‌های هورمونی و لکه‌های پوستی دارند. این افراد بهتر است فیشال صورت را به عنوان یک روتین درمانی در لایف استایل خود داشته باشند. داشتن این روش به عنوان روتین هر یک ماه یک بار باعث بهبودی لکه‌های پوستی، جوش‌های سرسیاه و سرسفید شده و به پوست درخشندگی و شادابی می‌بخشد.

مقاله پییشنهادی : درمان جوش سرسیاه

 

نکات مراقبتی قبل از فیشال صورت

نکات مراقبتی قبل از فیشال صورت

 • مشورت با پزشک متخصص درمورد نوع پوست و مشکلات و بیماری‌ها و یا حساسیت‌های احتمالی پوست
 • بهتر است چند روز قبل از انجام فیشیال پوست از محصولات لایه بردار استفاده نشود.
 • انتخاب یک مرکز مراقبتی مناسب و معتبر برای انجام فیشال صورت
 • توصیه می‌شود اگر دچار آفتاب سوختگی هستید فیشال صورت انجام ندهید.
 • اگر برای مناسبت خاصی قصد دارید فیشیال انجام دهید بهتر است چند روز قبل این کار را انجام دهید تا اگر دچار قرمزی پوست شدید تا روز مراسم برطرف شده باشد.
 • بهتر است هنگام انجام فیشال صورت، در نواحی گردن و صورت زیورآلات نداشته باشید.

 نکات مراقبتی بعد از فیشال صورت

بهتر است بعد از انجام فیشیال تمامی دستورالعمل‌هایی که توسط پزشک متخصص توصیه می‌شود را رعایت کرده و به آنها عمل نمایید تا از هر گونه عوارض نظیر جوش و یا تحریک و قرمزی پوست جلوگیری شود. برخی از مراقبت‌های پس از انجام فیشال صورت عبارت‌اند از:

 نکات مراقبتی بعد از فیشال صورت

 • بهتر است بین 48 تا 72 ساعت از استفاده از هرگونه پاک کننده، شیرپاک کن و یا اسکراب و ماسکی خودداری کنید. زیرا پوست حساس است و ممکن است متورم و ملتهب شود.
 • درصورت نیاز بهتر است شستشوی صورت بسیار آرام صورت بگیرد.
 • تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید و در صورتی که مجبور هستید از منزل خارج شوید از کرم ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کنید.
 • از ماساژ دادن پوست بعد از فیشال صورت، به شدت خودداری کنید.

 چند وقت یک بار فیشال صورت انجام شود؟

 چند وقت یک بار فیشال صورت انجام شود؟

بازه زمانی انجام فیشال صورت به صورت روتین مراقبتی در افراد مختلف بسته به نوع پوست و هدفی که از انجام فیشیال دارند متفاوت است. اما به صورت معمول پیشنهاد می‌شود که حداکثر ماهی یک بار و حداقل سه ماه یک بار از این روش استفاده شود تا نتیجه دلخواه حاصل گردد. اگر پوست مستعد آکنه داشته و قصد دارید چربی پوست خود را کاهش دهید ممکن است به تشخیص پزشک خود نیاز داشته باشید که سه هفته یکبار از روش فیشال صورت استفاده کنید. اگر پوست حساسی دارید توصیه می‌شوید بیشتر از ماهی یک بار از این روش استفاده نکنید.

تفاوت پاکسازی با فیشیال چیست؟

تفاوت پاکسازی با فیشیال چیست؟

تفاوت فیشیال با پاکسازی این است که پاک‌سازی پوست نسبت به روش فیشیال مراحل کمتری دارد و به همین دلیل هزینه کمتری را شامل می‌شود. بدین صورت که پس از شستشوی کامل و تمیز کردن پوست، تنها از یک ماسک صورت مناسب نوع پوست استفاده می‌شود؛ در پاک‌سازی نیز از بخور استفاده می‌شود تا منافذ باز شده و زمینه برای از بین رفتن آلودگی‌های زیر پوست فراهم شود. در روش پاک‌سازی، پوست ماساژ داده نمی‌شود و معمولاً تنها از یک مرحله ماسک گذاری تشکیل شده است. در صورتی که در روش فیشیال، چندین ماسک و لایه بردار در مراحل مختلف استفاده شده و پوست ماساژ داده می‌شود تا برای کلاژن سازی بیشتر تحریک شود.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل شرح دادیم که فیشیال چیست و چه فایده‌ای برای پوست صورت دارد. پوست صورت، دارای حساس‌ترین پوست نسبت به دیگر بخش‌های بدن است که زودتر از دیگر بخش‌ها دچار پیری و افتادگی می‌شود لذا نیاز به توجه و رسیدگی فراوان دارد تا این روند پیری تا جای امکان کند شده و همواره صورت از پوستی درخشان و شاداب و سرزنده برخوردار باشد. داشتن یک روتین مناسب پوستی و انجام فیشال صورت در ماه می‌تواند به این روند کمک بسیاری کند، به خصوص برای افرادی که پوستی مستعد آکنه داشته و یا از پیری زودرس خود رنج می‌برند. اما همان‌طور که گفته شد باید از معتبر بودن مراکز پوستی که انتخاب می‌کنید اطمینان حاصل کرده تا دچار مشکل نشده و نتیجه دلخواه را مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.