پوست, ضد آفتاب, مراقبت از پوست

ضرروت استفاده از ضد آفتاب در پاییز چیست؟

ضرروت استفاده از ضد آفتاب در پاییز

آیا استفاده از کرم ضد آفتاب در پاییز هم الزامی است؟ چه نکاتی را در استفاده از کرم ضد آفتاب در پاییز یا زمستان باید رعایت کنیم؟ در صورتی که جزء آن دسته از افرادی باشید که به پوست و زیبایی خود اهمیت داده و در این مورد، تحقیقات زیادی انجام داده باشید، متوجه این موضوع خواهید شد که نور آفتاب، یکی از مخرب‌ترین مواردی است که مشکلات زیادی را برای پوست، به‌خصوص پوست صورت به وجود می‌آورد. ازاین‌رو، استفاده از کرم ضد آفتاب، از اصلی‌ترین ارکانیست که برای مراقبت از هر نوع پوستی الزامی است. نور خورشید، دارای اشعه‌های مخرب، از جمله فرابنفش، فروسرخ و … است که همگی می‌توانند در دراز مدت، برای پوست مضر باشند. اما آیا این اشعه‌ها تنها محدود به فصول گرم سال مثل تابستان و یا بهار است؟ یعنی دیگر لازم نیست که در فصول سرد سال که به نظر می‌رسد نور آفتاب، شدت کمتری نسبت به فصل تابستان دارد، از کرم ضد آفتاب استفاده کرد؟

درواقع شدت اشعه نور خورشید در فصول سرد سال نه‌تنها کمتر نمی‌شود، بلکه گاها ممکن است شدیدتر هم بشود! به این معنی که شاید خورشید در فصول سرد از نقطه‌ای که شما در آن قرار دارید دور تر باشد و گرمای کمتری به شما بتاباند، اما اشعه‌هایی که در آن وجود دارد همانند قبل به زمین می‌تابد.

در اصل شما اصلاً برای گرمای خورشید کرم نمی‌زنید! بلکه برای رهایی از اشعه‌های خورشید است که باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. پس به‌هیچ‌عنوان، نباید استفاده از کرم ضد آفتاب را تنها به فصل تابستان محدود کنید. در این مقاله، قصد داریم به دلایلی که بیان می‌کند چرا باید در پاییز از ضد آفتاب استفاده کنیم پرداخته و نوع ضد آفتابی که بهتر است در این فصل استفاده شود را بررسی می‌کنیم. پس تا پایان همراه ما باشید.

آیا در پاییز هم باید ضد آفتاب بزنیم؟

همان‌طور که اشاره شد، اشعه‌های مضر خورشید که شامل UVA و UVB می‌شوند، حتی قابلیت رد شدن از ابرها در فصول بارانی را هم دارند. به این معنی که پس از سوراخ شدن لایه اوزون، هیچ عاملی نمی‌تواند بازدارنده عبور این اشعه به زمین بشود.

آیا در پاییز هم باید ضد آفتاب بزنیم

اشعه‌ UVB، که عامل سوختگی پوست است، می‌تواند از سطح پوست عبور کرده و وارد بخش لایه‌‌ی اپیدرم در پوست بشود. علاوه بر آن، اشعه UVA، که عامل سرطان‌زا به‌حساب می‌آید، از سد لایه اپیدرم هم گذر کرده و تا لایه درم پیش می‌رود. به همین دلیل، عدم استفاده از ضد آفتاب در پاییز علاوه بر این‌که می‌تواند تأثیر بدی بر روی پوست داشته باشد، می‌تواند مستعد ایجاد شدن سرطان پوست هم باشد. در ادامه، به شکل تخصصی، به دلایلی که لازم است از ضد آفتاب در پاییز استفاده کنید می‌پردازیم.

1. بی‌تأثیر بودن هوا

شاید به نظر برسد که در فصل پاییز که هوا رو به سردی می‌رود، اشعه نور خورشید بر روی پوست تأثیری نمی‌گذارد. اما مسئله اینجاست که شاید دور شدن خورشید از سطح زمین و سرد شدن هوا بتواند تا حدودی از ورود اشعه UVB که عامل سوختگی است جلوگیری کند. اما اشعه UVA که عامل اصلی سرطان پوست است، به‌راحتی وارد سطح زمین شده و می‌تواند به لایه درم شما نفوذ کند. به همین دلیل، بهتر است حتی در روزهای سرد سال، زمانی که لباس گرم پوشیده‌اید، سلامتی نقاطی از بدن که هیچ لباسی بر روی آن قرار نمی‌گیرد، مثل دست یا صورت را با استفاده از کرم ضد آفتاب در مقابل این اشعه‌ها حفظ کنید.

2. گول ابرها را نخورید!

شاید تصور کنید که در هوای ابری دیگر لازم نباشد از انواع ضد آفتاب در پاییز برای مقابله با نور خورشید استفاده کنید. اما واقعیت این است که مقدار زیادی از اشعه خورشید، قابلیت رد شدن از ابر را دارد و می‌تواند به همان اندازه که در فصل تابستان خطرناک است، برای پوست خطرآفرین باشد. شاید در این مواقع احساس گرما نکنید، اما باید در جریان باشید که در این حال هم اشعه خورشید باقدرت به کار خود ادامه می‌دهد. به همین دلیل استفاده از ضد آفتاب در پاییز حتی در شرایطی که آسمان ابری بود هم لازم است.

پیشنهاد می کنیم مقاله ضد آفتاب رنگی یا بی رنگ را مطالعه نمایید.

3. پوست در سرما خشک می‌شود!

از اصلی‌ترین عواملی که باعث می‌شود تأکید داشته باشیم که استفاده از ضد آفتاب در پاییز را همانند تابستان از سر بگیرید، این است که در فصول سرد پوست شما بیشتر در معرض سرما قرار داشته و احتمالاً خشک می‌شود. خشک شدن پوست، می‌تواند تأثیر اشعه UVA بر روی پوست را تشدید کند. به این معنی که دو عامل اشعه و سرما، بر روی‌هم اثر هم‌افزایی داشته باعث خشکی پوست و ورود اشعه به داخل آن می‌شود. بنابراین، بهتر است در صورت به وجود آمدن این مشکل علاوه بر استفاده از کرم نرم‌کننده، از کرم ضد آفتاب هم استفاده نمایید. موضوعی دیگری که وجود دارد این است که بعضاً شیشه ماشین و یا خانه هم نمی‌تواند از ورود این اشعه به درون محیط بسته جلوگیری کند. به همین دلیل، بهتر است از پنجره‌های ضد UV برای منزل استفاده کنید و یا تا حد امکان، تا حدودی شیشه خودرو خود را دودی کنید.

محصول پیشنهادی: کرم ضد آفتاب دکتر ژیلا برای پوست چرب

4. استفاده از ضد آفتاب در ارتفاعات!

همان‌طور که گفتیم در اشعه UV خورشید در فصل‌های سرد سال هم همانند فصول گرم، قدرت تخریب پوست دارد. حال هر چه محل زندگی شما در ارتفاع بیشتری باشد، این قدرت تخریب هم بیشتر خواهد بود. طبق تحقیقات انجام شده، ثابت شده است که به ازای هر 300 متری که از سطح دریا بالاتر قرار بگیرید، قدرت اشعه خورشید، تا 5 درصد بیشتر می‌شود.

 استفاده از ضد آفتاب در ارتفاعات

به همین دلیل، توصیه بسیار جدی برای آن دسته از افراد که طرفدار کوه‌نوردی در فصول سرد و یا تفریحاتی مثل اسکی هستند داریم، این است که حتماً نقاطی از بدن که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد را با کرم ضد آفتاب بپوشانید. چراکه در ارتفاعات بالا مثل کوه، گاها تا 30 درصد قدرت خورشید، بیشتر از سطوح نزدیک به ارتفاع دریا است.

محصول پیشنهادی: ضد آفتاب تراست پوست خشک

5. در فصول سرد، لایه اوزون نازک می‌شود!

احتمالاً اطلاعات جامعی از لایه اوزون دارید. این لایه، درواقع لایه‌ای است که از عبور اشعه UV به سطح زمین جلوگیری می‌کند. زمانی که فاصله زمین از خورشید زیاد شده و وارد فصول سرد سال می‌شویم، این لایه، کمی از مقدار واقعی خود نازک‌تر می‌شود. همین موضوع می‌تواند بیانگر این موضوع باشد که تأثیر رد شدن اشعه‌های مخرب خورشید در فصول سرد سال حتی بیشتر از فصول گرم سال خواهد بود.

با تمامی موارد گفته شده، تنها نتیجه‌ای که می‌توان گرفت این است که اگر به سلامتی خود و همچنین سلامت پوست خود اهمیت می‌دهید، استفاده از کرم ضد آفتاب را محدود به فصل خاصی نکرده و در تمامی مقاطع از آن استفاده نمایید.

محصول پیشنهادی: ضد آفتاب تراست پوست چرب

چه ضد آفتابی را برای پاییز انتخاب کنیم؟

سؤال دیگری که ممکن است در رابطه با استفاده از کرم ضد آفتاب در پاییز به وجود بیاید، این است که از چه کرم ضد آفتاب و با SPF چند استفاده نماییم؟ درواقع SPF بیانگر توانایی ضد آفتاب در برابر نفوذ اشعه به پوست است. کرم ضد آفتاب با SPF 15 می‌تواند تا 93 درصد جلوی ورود اشعه به پوست را بگیرد. این عدد، برای کرم ضد آفتاب با SPF 30 به 97 درصد و برای SPF 50 به 98 درصد می‌رسد. توجه داشته باشید که فصل پاییز، شاید احتیاج باشد از کرم‌هایی با SPF بالاتر استفاده کنید. به همین دلیل، توصیه‌ای که در این زمینه به شما می‌شود این است که با توجه به نوع پوست خود، از کرم‌های ضد آفتاب با SPF 30 یا 50 در فصول پاییز استفاده نمایید.

چه ضد آفتابی را برای پاییز انتخاب کنیم
  • همچنین باید به نوع پوست خود نیز توجه داشته باشید. به این معنی که اگر دارای پوستی خشک یا چرب هستید، از کرم ضد آفتاب مخصوص پوست خود استفاده کنید. درصورتی‌که دارای پوست چربی هستید، باید از انواع کرم ضد آفتاب در پاییز استفاده کنید که آب‌رسان بوده و فاقد چربی باشد تا از جوش زدن پوست هم جلوگیری کند.
  • اگر پوست شما خشک است، می‌توانید از کرم‌های ضد آفتابی استفاده کنید که دارای چربی است. اما به شرطی که در کنار چربی، آب‌رسانی را هم به اندازه کافی برای پوست به همراه داشته باشد.
  • افراد دارای پوست حساس، باید در پاییز از ضد آفتابی استفاده کنند که دارای اسید اولئیک باشد. این اسید تا حد زیادی می‌تواند سلول‌های پوستی را تقویت کند.
  • در کنار این موارد، ضد آفتابی که برای کودک در پاییز توصیه می‌شود، ضد آفتابی است که فاقد رنگ یا انواع اسانس شیمیایی باشد. همچنین به دلیل حساسیت بالای پوست کودک، بهتر است از SPF 50 برای کودکان، استفاده کنید.

محصول پیشنهادی: ضد آفتاب مای کودک

سخن پایانی

اهمیت کرم ضد آفتاب در پاییز در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. گفتیم که بر خلاف تصور عموم، که این باور در بینشان وجود دارد که در فصل‌های سرد سال، مثل پاییز و یا زمستان، استفاده از کرم ضد آفتاب الزامی نیست و تنها در فصل گرما و تابستان باید از این نوع کرم استفاده کرد، مصرف کرم ضد آفتاب تنها محدود به فصل‌های گرم سال نمی‌شود. اتفاقاً در فصول سرد، ممکن است با نازک شدن لایه اوزون، میزان تخریبی که اشعه‌های مضر خورشید در فصول سرد سال دارند، گاها بیشتر از فصل‌های گرم سال باشد. به همین دلیل، شاید قدرت اشعه UVA و UVB که از اشعه‌های مخرب نور خورشید هستند، بیشتر بتواند در راستای آسیب به پوست و همچنین ایجاد عوامل سرطانی نقش داشته باشد.

امیدواریم توانسته باشیم اهمیت ضد آفتاب در پاییز را به شما نشان داده باشیم. درصورتی‌که سؤالی در این زمینه برای شما بدون پاسخ باقی مانده بود، در قسمت دیدگاه ها آن را برای ما به ثبت برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.