مراقبت از پوست

روتین پوست چرب و معرفی محصولات مورد نیاز

روتین پوست چرب

با روتین پوست چرب آشنا شوید

 اکثر افرادی که دارای پوست چرب هستند، از ایجاد جوش‌های مداوم و یا چربی بیش از حد روی پوست خود ناراضی‌اند و به دنبال راهی برای رفع این مشکل هستند. اگر شما نیز پوست چربی دارید، باید روتین پوست چرب را انجام دهید. مراقبت از پوست چرب امری ضروری برای شماست.

باید برای مراقبت از پوست خود، روتین روزانه مراقبت از پوستتان را با توجه به نوع آن را دنبال کنید. ما در اینجا از چیستی روتین پوست، روتین مراقبت از پوست چرب و محصولات مورد نیاز آن صحبت می‌کنیم. با ما تا پایان مطالب همراه باشید تا روتین پوست را بهتر بشناسید.

 

روتین پوست چیست؟

شاید شما هم جزء افرادی باشید که دقیقا نمی‌دانید روتین پوست چیست. باید گفت روتین پوست دارای سه مرحله است. این مراحل به شرح زیر هستند:

1- شستشوی پوست (پاکسازی پوست)

2- استفاده کردن از تونر (بالانس کردن پوست)

3- استفاده کردن از مرطوب کننده (هیدراته کردن پوست)

در ادامه هر یک از این سه مرحله را به صورت مختصر توضیح می‌دهیم:

1- شستشوی پوست چرب (پاکسازی پوست)

از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مراحل روتین پوست و پوست چرب، پاک‌سازی پوست صورت است. پوست شما روزانه با عوامل بیرونی بسیاری سر و کار دارد؛ مانند آلاینده‌ها، گرد و خاک و…

پس باید از شوینده‌ها و یا صابون‌های مخصوص برای مرحله اول روتین استفاده کنید. لازم به ذکر است برای اینکه منافذ پوست بسته نشوند باید دوبار در روز این مرحله را انجام دهید.

 

شستشوی پوست چرب

 

2- استفاده کردن از تونر برای پوست چرب (بالانس کردن پوست)

مرحله دوم روتین پوست و مراقبت از پوست چرب، استفاده از تونر است. کار تونر این است که پی اچ پوست را تنظیم می‌کند؛ زیرا استفاده از برخی پاک کننده‌های آرایشی باعث به هم خوردن پی اچ پوست می‌شود. تونر علاوه بر تنظیم کردن پی اچ پوست، آب‌رسان خوبی برای پوست است و سلول‌های مرده پوست را نیز از بین می‌برد. پس از استفاده از تونر در روتین پوست، نیازی نیست پوست خود را بشویید. تونرها دو نوع هستند؛ تونرهای لایه بردار و تونرهای تسکین دهنده.

– تونرهای لایه بردار

از پرطرفدارترین تونرها در محصولات آرایشی و بهداشتی، تونرهای لایه بردار هستند. اگر پوست شما آکنه دارد، بهتر است در روتین پوست خود از این تونر استفاده کنید. مواد تشکیل دهنده این تونرها معمولا اسیدی بوده و شامل لاکتیک، گلیکولیک و اسید سالیسیلیک است.

– تونرهای تسکین دهنده

از این تونرها معمولا برای شاداب نگه داشتن و جوان سازی پوست استفاده می‌کنند. یکی از ویژگی‌های خوب این تونرها این است که پوست را از خستگی دور می‌کند. این تونرها را معمولا افرادی که پوست معمولی تا خشک دارند استفاده می‌کنند. پس به شما که پوست چرب دارید توصیه می‌کنیم در روتین روزانه مراقبت از پوست چرب خود از این تونر استفاده نکنید.

 

تونر برای پوست چرب

3- استفاده از مرطوب کننده برای پوست چرب (هیدراته کردن پوست)

آخرین مرحله روتین پوست و مراقبت از پوست چرب، استفاده از مرطوب کننده است. وظیفه مرطوب کننده‌ها در روتین مراقبت از پوست چرب، همانطور که از اسم آن پیداست، مرطوب کردن پوست و آب‌رسانی به پوست است. در این روتین، حتما از مرطوب کننده مخصوص پوست چرب استفاده کنید.

 

هیدراته کردن پوست چرب

روتین مراقبت از پوست چرب

– شستشوی مداوم پوست چرب

در روتین پوست و مراقبت از پوست چرب باید در روز حداقل دوبار پوست خود را بشویید. زیرا شستشوی پوست در روتین مراقبت از پوست چرب بسیار مهم بوده و سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد. بهتر است یک بار صبح بعد از خواب صورت خود را بشویید و یک بار شب قبل از خواب.

– درمان پوست صورت

مراقبت از پوست چرب و جوش‌دار یک امر ضروری است. مخصوصا برای شما که پوست چرب دارید. برای درمان جوش‌های صورت خود در روتین مراقبت از پوست چرب به شما توصیه می‌کنیم از صابون گوگرد استفاده کنید. در کنار استفاده از صابون گوگرد پیشنهاد می‌کنیم از صابون‌های ضد جوش و یا ماسک‌های ضد جوش نیز استفاده کنید.

اگر پس از روتین مراقبت از  پوست چرب و جوش‌دار، لک و آکنه در صورتتان ایجاد شد به شما پیشنهاد می‌کنیم از صابون‌های زغال اکتیو و یا صابون سفیداب استفاده کنید.

 

محصول پییشنهادی : ماسک ضد جوش کلیون

 

– استفاده از لایه بردار

برای روتین روزانه مراقبت از پوست چرب باید هفته‌ای یک بار از لایه بردار استفاده کنید. در پوست‌های چرب معمولا منافذ پوست بسته می‌شوند. استفاده از لایه بردار در روتین پوست باعث جلوگیری از بسته شدن منافذ پوست می‌شود. علاوه بر این، لایه بردارها باعث از بین رفتن پوست‌های مرده می‌شوند و از بیشتر شدن چربی پوست جلوگیری می‌کنند.

– استفاده از ماسک صورت

برای مراقبت از پوست چرب به شما توصیه می‌کنیم هفته‌ای یک بار از ماسک صورت استفاده کنید. استفاده از ماسک صورت در روتین مراقبت از پوست چرب بسیار مهم است. توجه داشته باشید از ماسک‌هایی استفاده کنید که پوست شما را خشک نکند؛ بلکه چربی پوست شما را کاهش دهد.

یکی از ماسک‌های خوب برای کاهش چربی پوست، ماسک خاک رس است که پاکسازی عمیقی روی پوست انجام می‌دهد.

– استفاده از تونر و روغن‌های گیاهی

در روتین روزانه مراقبت از پوست چرب، استفاده از تونر بسیار توصیه می‌شود. همانطور که گفته شد، یکی از سه مرحله روتین پوست چرب است. تونرها دارای الکل نیز هستند که نوعی قابض برای پوست است و چربی آن را کاهش می‌دهد. روغن‌های گیاهی نیز یک قابض هستند. روغن‌ فندق یک قابض خوب در مراقبت از پوست چرب است.

 – استفاده از ماسک‌های خانگی و یا گیاهی

برای مراقبت از پوست چرب خود، یکی از آسان‌ترین راه‌ها و ساده‌ترینشان، استفاده از ماسک‌های خانگی و گیاهی است. پس بهتر است این گزینه را در روتین مراقبت از پوست چرب خود جای دهید.

از بهترین ماسک‌های خانگی، ماسک سفیده تخم‌مرغ است. برای تهیه این ماسک سفیده یک تخم‌مرغ را به همراه یک قاشق غذاخوری عسل و کمی آرد مخلوط کنید. هنگامی که خمیری شکل شد، به صورت خود بزنید و پس از ده دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

 

– زدن کرم ضدآفتاب

یکی از محرک‌های اصلی در تولید چربی پوست، نور خورشید است. برای مراقبت از پوست چرب حتما هنگام بیرون رفتن از خانه از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. کرم ضدآفتاب شما باید حداقل SPF30 داشته باشد.

روتین پوست چرب

در ادامه یک خلاصه کلی برای روتین مراقبت از پوست چرب در روز و شب را برایتان شرح می‌دهیم:

روتین مراقبت از پوست چرب در روز

 – شستشو

برای شستشوی صورت در روز و مراقبت از پوست چرب، باید از شوینده‌هایی ملایمی استفاده کنید که بر پایه آب هستند.

– استفاده از تونر

استفاده از تونر در روتین پوست، باعث می‌شود محصولات دیگر بهتر جذب پوست شوند.

– استفاده از سرم پوست چرب

از دیگر محصولاتی که در روتین پوست در روز استفاده می‌شود، سرم پوست است. سرم مواد موثر غلیظی نیز دارد.

– استفاده از آبرسان و کرم دور چشم

برای روتین روزانه مراقبت از پوست چرب، از کرم دور چشم سبکی استفاده کنید. برای آبرسان نیز پیشنهاد می‌کنیم که از آبرسان‌های ژله‌ای استفاده کنید.

– استفاده از کرم ضدآفتاب

برای پوست چرب در روز باید از ضد آفتاب مخصوص پوست چرب استفاده کنید که حداقل دارای SPF 30 باشد.

– استفاده هفتگی از لایه بردار

به انتخاب خودتان برای مراقبت از پوست چرب خود، هر هفته از یک لایه بردار شیمیایی و یا فیزیکی استفاده کنید.

 

روتین مراقبت از پوست چرب در شب

– شستشوی صورت

برای روتین مراقبت از پوست چرب در شب، باید از شوینده‌ای استفاده کنید که نسبت به شوینده روزانه قوی‌تر باشد.

– استفاده از تونر

پوست در طول روز انواع آلودگی و گرد و خاک را جذب خود می‌کند. با استفاده از تونر در روتین پوست خود، تمام این آلودگی‌ها را از بین ببرید.

– استفاده از ماسک‌های ورقه‌ای

برای مراقبت از پوست چرب، بهتر است هفته‌ای یک یا دو بار از ماسک‌های ورقه‌ای استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم از ماسک‌های ورقه‌ای استفاده کنید که مشکلات پوستی شما را نیز برطرف کند.

– استفاده از سرم پوست چرب

اگر در روتین مراقبت از پوست چرب در شب از ماسک‌های ورقه‌ای استفاده کردید، نیازی نیست که از سرم استفاده کنید.

– استفاده از آبرسان و کرم دور چشم

برای پوست چرب در شب، پوست خود را با استفاده از آبرسان هیدراته نگه دارید.

– استفاده هفتگی از لایه بردار

به انتخاب خودتان برای مراقبت از پوست چربتان، هر هفته از یک لایه بردار شیمیایی و یا فیزیکی استفاده کنید.

 

روتین روزانه مراقبت از پوست چرب

محصولات مورد نیاز

– محصولات مورد نیاز روتین روزانه مراقب از پوست چرب

1- تونر

2- کرم دور چشم

3- لایه بردار شیمیایی

4- سرم‌های درمانی

5- سرم‌های آبرسان یا اسنس

6- مرطوب کننده

7- ضد آفتاب

– محصولات مورد نیاز روتین مراقبت از پوست چرب در شب

1- محلول پاک کننده صورت

2- شوینده مناسب با پوست

3- لایه بردار فیزیکی مثل اسکراب (برای پوست چرب هفتگی استفاده کنید)

4- تونر

5- کرم دور چشم

6- استفاده از لایه بردار شیمیایی

7- سرم‌های درمانی

8- سرم‌های آبرسان یا اسنس

9- مرطوب کننده

10- روغن صورت

11- بالم لب

 

برای مراقبت از پوست چرب و مراقبت از پوست چرب و جوش‌دار خود، بهتر است یک روتین مراقبت از پوست جوش دار داشته باشید. روتین پوست چرب بسیار مفید بوده و باعث می‌شود چربی بیش از حد پوستتان گرفته شود و صورتی عاری از جوش و آکنه داشته باشید. امیدواریم که مطالب بالا برایتان مفید و سودمند بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *