مراقبت از مو

اوزون تراپی مو چیست؟ بررسی مزایا و معایب اوزون تراپی

اوزون تراپی مو

اوزون تراپی مو یکی از پرطرف‌دارترین روش درمان مشکلات مو و پوست می‌باشد. اما کمتر کسی از این روش درمانی و مزایا و فواید آن خبر دارد. اگر شما هم جز افرادی هستید که تصمیم به ازون تراپی مو خود گرفته‌اید پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید تا به طور کامل با روش درمانی ازون تراپی مو و نکات مربوط به آن آشنا شوید.

اوزون چیست و اوزون تراپی چیست؟

ازن گازی است که از سه اتم اکسیژن (O3) تشکیل شده است. به طور طبیعی در مقادیر کم در اتمسفر فوقانی (استراتوسفر) رخ می‌دهد. ازن از حیات روی زمین در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید محافظت می‌کند

اوزون تراپی دارای اثرات میکروب کشی است که با از بین بردن قارچ‌ها و باکتری‌های مضر بدون آسیب رساندن به پوست و مو به از بین بردن پوسته‌پوسته شدن و خارش پوست سر کمک می‌کند. اوزون تراپی همچنین گردش خون را بهبود می‌بخشد، فولیکول‌های مو را تحریک می‌کند و رشد مو را تقویت می‌کند. همچنین باعث افزایش تراکم موها و کنترل ریزش مو در زنان و مردان می‌شود. ازن باعث ایجاد پپتون در هر ساقه مو می‌شود که یک لایه محافظ روی هر تار مو تشکیل می‌دهد. علاوه بر تحریک فولیکول‌های مو برای رشد طبیعی مو، درمان باعث می‌شود موها کمتر وز، براق‌تر و شوره سر را کاهش دهند.

اگرچه اوزون درمانی برای مو به اندازه کافی خوب است که مشکلات پوست سر و مو را برطرف کند، اما اگر در مقادیر بیش از حد تجویز شود، می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد. این درمان را نباید بدون مشاوره متخصص انجام داد. باید با راهنمایی یک متخصص پوست با تجربه و حرفه‌ای مشورت کرد و فقط با مشاوره قبلی، درمان را پیگیری کرد.

برای اینکه موها سالم رشد کنند، خون باید در سلول‌های پوست سر گردش کند تا استحکام مورد نیاز فولیکول‌ها تأمین شود. هنگامی که ازن به ریشه‌های ساقه مو تزریق می‌شود، به عنوان یک تقویت کننده برای فولیکول‌های مو عمل می‌کند. ازن گردش خون را در پوست سر افزایش می‌دهد و هر گونه عفونتی را که روی آن رخ می‌دهد از بین می‌برد. از این رو مو با گذشت زمان تغذیه می‌شود.

اوزون تراپی مو چیست ؟

 

اوزون تراپی مو

اوزون درمانی روشی برای پوست سر و مو است که اکسیژن (O2) را به ازن (O3) تبدیل می‌کند و در ساقه مو پخش می‌شود و فولیکول‌های مو را تقویت می‌کند. اوزون تراپی برای مو به طور گسترده‌ای به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات مو و پوست سر مانند شوره سر، ریزش مو، نازک شدن مو و آسیب پذیرفته شده است. اوزون تراپی همچنین باعث افزایش حجم مو می‌شود.

این مشکلات مو عمدتاً به دلیل عواملی مانند افزایش سن، عدم تعادل هورمونی، مراقبت نامناسب از مو، رژیم غذایی ناسالم، بیماری‌ها و عفونت‌ها، ویژگی‌های ژنتیکی، آلودگی و سایر عوامل خارجی ایجاد می‌شود که به‌طورکلی پوست سر را کم آب می‌کند یا باعث آسیب بیشتر به فولیکول‌های مو می‌شود. اوزون با مولکول ناپایدار خود که حاوی سه اتم اکسیژن است، خاصیت اکسیدکنندگی بالایی دارد و رادیکال‌های آزاد اکسیژن را با تزریق در هر قسمت از بدن مانند پوست سر آزاد می‌کند.

پوست سر و مو در اثر تزریق ازن اکسید می‌شود و منجر به تشکیل پپتون در ساقه مو می‌شود که در وسط تارها قرار دارد.

یک لایه محافظ، مانند لایه اوزون که از جو زمین محافظت می‌کند، روی هر تار مو توسط پپتون‌ها تشکیل می‌شود که از شکستگی، آسیب و ریزش مو محافظت می‌کند. این درمان با کمک دستگاه‌ها، شانه‌ها، کرم‌های اوزون و غیره در سالن‌ها، اسپا، کلینیک‌ها و توسط متخصصین پوست ارائه می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فواید شگفت‌انگیز اوزون تراپی مو و پوست سر، ادامه مطلب را بخوانید. روش‌های دیگری هم برای مراقبت از مو وجود دارند که در مقاله «ویتامینه کردن مو» به توضیح ویتامینه پرداخته ایم که می‌توانید مطالعه نمایید.

فواید اوزون تراپی مو

در اینجا 6 مزیت اوزون تراپی مو و پوست سر را شرح داده‌ایم:

اوزون تراپی مو

 • ریزش مو را کاهش می‌دهد

ریزش مو می‌تواند نتیجه عوامل متعددی از جمله روند طبیعی پیری، تغییرات هورمونی، کمبودهای غذایی و یا عوامل زمینه‌ای پزشکی و روانی باشد. اوزون تراپی مو با تزریق مولکول‌های O3 محلول در آب که تولید سلول‌های مو را تحریک می‌کند، ریزش مو را کاهش می‌دهد. ازن رگ‌های خونی کوچکی را که فولیکول مو را احاطه کرده‌اند تقویت می‌کند: فولیکول‌های مو را جوان و تقویت می‌کند، گردش خون را بهبود می‌بخشد و مواد مغذی را برای مو و پوست سر تغذیه می‌کند. همه این عوامل می‌توانند ریزش موی کنترل نشده را متوقف کنند.اگر با مشکل ریزش مو مواجه هستید بهتر است مقاله «دلایل ریزش مو و درمان آن» را نیز مطالعه نمایید.

 • با شوره سر مبارزه می‌کند

شوره سر، وضعیت غیر مسری پوست سر، با خارش شدید و پوسته‌پوسته شدن پوست سر مشخص می‌شود. شوره که اغلب یک مشکل شرم‌آور است، اوزون می‌تواند پوست سر را با خواص میکروب کشی قوی خود تثبیت کند. اوزون تراپی مو، باکتری‌ها و قارچ‌ها را بدون آسیب رساندن به پوست و موی سر از بین می‌برد.

 •  حجم و تراکم مو را افزایش می‌دهد

اوزون تراپی مو به موها حجم و تراکم می‌بخشد. ازن می‌تواند ریشه‌ها را ترمیم و بازسازی کند. درمان و از بین بردن مشکل دو شاخه شدن، کنترل موخوره و مفید برای موهای نازک و کرک نیز از فواید ازن تراپی مو می باشد. بسیاری از افرادی که تحت ازون تراپی مو قرار گرفته‌اند نیز شاهد بهبود قابل توجهی در رشد مو هستند. با تقویت فولیکول‌های مو، مو قوی‌تر و حجیم‌تر می‌شود.

 •  رطوبت مو را افزایش داده و به رنگ مو جلوه می‌بخشد

رنگ کردن مکرر مو می‌تواند باعث خشکی و شکننده شدن ساقه مو شود. موهای خشک و وز مستعد شکستن و نازک شدن تارهای مو هستند. اوزون تراپی مو با ثابت کردن رطوبت در ساقه مو، موهای خشک و آسیب دیده را نجات می‌دهد. این درمان منحصر به فرد، ساقه مو را تغذیه می‌کند و ظاهری نرم و درخشان به مو می‌بخشد. برای موهای رنگ شده خوب است زیرا پپتون ها پیوند بین رشته‌های مو و رنگ مو را تقویت می‌کنند تا از رنگ مو محافظت کنند.

 •  جریان خون را در پوست سر به حداکثر می‌رساند

یکی از جنبه‌های جالب ازون تراپی مو این است که ازن باعث افزایش خون رسانی به پوست سر می‌شود. بهبود جریان خون در پوست سر، باعث جوان‌سازی فولیکول‌های مو و افزایش رشد مو می‌شود. افزایش خون رسانی به پوست سر نیز می‌تواند به مبارزه با عفونت‌های میکروبی پوست کمک کند.

درصورتی که موهای سفید شما زیاد شده است مقاله «دلیل سفید شدن تارهای مو» را مطالعه نمایید.

 •  از سفیدی زودرس مو جلوگیری می‌کند

یکی از دلایل اولیه سفید شدن زودرس مو، کمبود مواد مغذی به فولیکول‌های مو است. ازون تراپی مو می‌تواند سرعت جذب مواد مغذی حیاتی توسط فولیکول مو را افزایش دهد. به نوبه خود، اوزون تراپی به حفظ رنگ طبیعی مو کمک می‌کند و از سفید شدن بی موقع موها جلوگیری می‌کند.

عوارض اوزون تراپی مو

اگر ازن به مقدار زیاد تزریق شود، می‌تواند اثرات بسیار سمی و مضری بر بدن داشته باشد.

مقدار کم و تنظیم شده ازن برای درمان کافی است و O3 درمانی ترجیحاً باید با توصیه و راهنمایی یک متخصص پوست یا متخصص مراقبت‌های بهداشتی انجام شود، در حالی که در درجه اول با در نظر گرفتن وضعیت سلامت فردی که اوزون تراپی مو را انتخاب می‌کند برای زنان باردار و شیرده، افراد مبتلا به حساسیت پوستی شدید توصیه نمی‌شود.

روش کار دستگاه اوزون تراپی مو

 

اوزون تراپی مو

استفاده از دستگاه مایکرومیست مو، درمانی است که از قدرت آب برای نفوذ به عمق موها استفاده می‌کند. موها را متورم می‌کند و هر گونه درمانی را که انجام داده‌اید تقویت می‌کند.

سیستم میکرو میست از ژاپن می‌آید و بیش از یک دهه در حال ساخت و اجرا بوده است. دستگاه در مو قفل می‌شود. بخارسازهای سریع، آب را در 100 درجه می‌جوشانند تا بخار ایجاد کنند. بخار آب با دمای بسیار زیاد ممکن است به موهای شما آسیب برساند. سیستم میکرومیست متفاوت است زیرا آب را بخار نمی‌کند از نگه داشتن دما زیر 100 درجه برای تولید غبار استفاده می‌کند و آن را مطابق با جنس و نوع موهای شما گرم می‌کند.

اوزون تراپی مو شش عملکرد اصلی دارد:

 • باد گرم – برای گرم کردن
 • مه داغ – برای کمک به جذب مو مواد مغذی از طریق استفاده از انرژی تولید شده از طریق اثر کاویتاسیون
 • مه سرد – برای کمک به قشر مو در جذب مواد مغذی با سازگاری کوانتومی
 • ازن – برای استریل کردن و ضدعفونی‌کردن
 • درمان معطر – پاک‌سازی مو با آب

ازون تراپی مو با استفاده از سیستم میکرو میست معمولاً بیش از شش دقیقه طول می‌کشد، در این مدت چندین دقیقه گرما و سپس یک شات سرما دارید که برای بستن کوتیکول‌های مو استفاده می‌شود. به این ترتیب درمان در موها ثابت می‌شود و شما با موهای صاف ابریشمی که می‌تواند بین 7 تا 10 روز و چند هفته دوام بیاورد از سالن خارج می‌شوید.

تعداد جلسات اوزون تراپی مو

برای اکثر بیماران، ازون تراپی مو یک دوره شش تا ده درمان را دنبال می‌کند. به طور معمول، در سه یا چهار درمان اول، بهبودی در وضعیت خود خواهید دید. هنگامی که دوره درمان شما کامل شد، اگر متوجه تفاوت واقعی شدید، ممکن است بخواهید با پزشک خود صحبت کنید تا درمان‌ها را به طور منظم ادامه دهید تا سالم و بدون درد بمانید.

سخن پایانی

در مقاله ازن تراپی مو سعی کردیم تا شما را به طور کامل با این روش درمانی و همچنین معایب اوزون تراپی مو آشنا کنیم. به شما توصیه می‌کنیم تا قبل از اقدام به اوزون تراپي مو از مضرات اوزون تراپی مو آگاه شوید تا با مشورت پزشک و انتخاب یک کلینیک مجهز بتوانید از آسیب به مو خود جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *