مراقبت از مو

با خواص آب برنج برای مو آشنا شوید

با خواص آب برنج برای مو آشنا شوید

آب برنج برای مو سر یکی از مواردی است که از گذشته، در آسیا، بانوان از آن استفاده می‌کردند تا موهای سر خود را شستشو کنند. از آن جایی که می‌توان گفت که تمامی بانوان آسیایی در داشتن موهایی سالم و زیبا در جهان، معروف هستند به همین دلیل، روتین مراقبت از موهای آن‌ها مورد بررسی قرار گرفت و پس از آن که متوجه شدند از آب برنج برای مو و شستشو و مراقبت از آن استفاده می‌شود، عده بسیاری بر این عقیده شدند که آب برنج برای مو خواص بسیار زیادی داشته و به درمان، رشد بیشتر و زیبایی بیشتر موها، کمک بسیار زیادی می‌کند.

با این که تحقیقات گسترده و زیادی در خصوص تأثیر آب برنج بر مو صورت گرفت ولی هیچ وقت تأثیر آب برنج بر مو و خواص آب برنج برای مو ثابت نشد؛ علی رغم اثبات نشدن علمی این ماجرا، بسیاری از افراد بر اساس نتایجی که در استفاده طولانی مدت از آب برنج برای مو مشاهده کرده‌اند، بر این که آب برنج برای مو خواص و فواید زیادی دارند اصرار می‌کنند و از آن جایی که کسی هم نمی‌تواند فواید آب برنج برای مو را اثبات یا رد کند، این قضیه همچنان نامعلوم است.

با وجود تمامی این نکات، در مقاله امروز آرایشی لند، سعی داریم در زمینه خواص آب برنج برای مو ، تأثیر آب برنج بر مو و طرز تهیه آب برنج برای مو صحبت کنیم و نکات مهم را به شما دوستان عزیز معرفی کنیم. پس در صورتی که شما نیز جزو افرادی هستید که به دنبال یافتن خواص آب برنج برای مو هستید، پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله را تا انتها مطالعه کنید و در این زمینه، اطلاعات کاربردی و مفیدی را به دست آورید.

خواص آب برنج برای مو

همان طور که به آن اشاره شد، احتمالاً آب برنج برای مو تأثیرات مثبت و سازنده‌ای دارد و می‌تواند به رشد و درمان مو کمک بسیار زیادی کند؛ گرچه این موضوع از نظر علمی هنوز ثابت نشده است. ولی دلیل این فواید آب برنج برای مو چیست؟

مواد مغذی و معدنی که در آب برنج وجود دارد، این مایع را برای استفاده برای موها مناسب می‌کند که این مواد در حقیقت نشاسته برنج پخته شده یا خیس شده می‌باشند. باید بدانید که از گذشته‌های دور و حتی در دوران باستان، در آسیای شرقی، بانوان از آب برنج برای مو استفاده می‌کردند و هنوز هم از این مایع برای تقویت موهای خود استفاده می‌کنند.

خواص آب برنج برای مو

به طور کلی، برای آن که بدانید در آب برنج برای مو چه مواد مغذی وجود دارد، باید بگوییم که آب برنج، اینوسیتول که یک نوع کربوهیدرات است را در خود دارد که این ماده می‌تواند موهای آسیب دیده را ترمیم کند. همچنین باید بدانید که آب برنج، اسید آمینه نیز در خود دارد که این ماده سبب تقویت ریشه مو، قطورتر شدن تارهای مو و براق شدن موها می‌شود.  آب برنج به موجب مواد مغذی و معدنی مختلفی که در خود دارد برای انواع مو می‌تواند مناسب باشد به همین دلیل، در ادامه بررسی می‌کنیم که آب برنج برای مو و درمان مشکلات آن چه تاثیراتی دارد:

 1. خواص آب برنج برای موهای کم پشت

آب برنج ویتامین‌های C، E و B را در خود دارد که این ویتامین‌ها، تحریک کننده رشد مو می‌باشند؛ به همین جهت، افرادی که موهای کم پشتی دارند و تایل دارند که حجم و رشد موهای آن‌ها بیشتر شود، می‌توانند از آب برنج برای موهای خود استفاده کنند و خواص آن را در استفاده دراز مدت، مشاهده کنند.

باید بدانید که در مدت زمان زیاد، باید هفته‌ای دو بار موهای خود را با آب برنج بشویید تا بتوانید نتیجه مثبت از آن کسب کنید.

 1. خواص آب برنج برای افرادی که موخوره دارند

یکی از فواید آب برنج برای مو، از بین بردن موخوره در بسیاری از موارد ادعا شده بوده است. در موارد بسیاری در طی تحقیقات گزارش شده است که آب برنج سبب شده است که از به وجود آمدن موخوره در موهای افرادی که از این مایع استفاده می‌کرده‌اند، جلوگیری شود. دلیل آن را پروتئین موجود در آب برنج ذکر کرده‌اند که البته این مسئله نیز هنوز ثابت نشده است.

به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از آب برنج برای موها، در همان ابتدا سبب نمی‌شود که به یکباره تمامی موخوره‌های شما از بین بروند. علت اولیه به وجود آمدن موخوره در موها، نگهداری غلط از موها می‌باشد که این نگهداری نادرست، آسیب‌هایی را در موهای سر به وجود می‌آورد.

استفاده از آب برنج برای مو، به دلیل اسیدهای آمینه‌ای که در خود دارد به از بین رفتن این آسیب‌ها کمک می‌کند که در آینده، میزان موخوره‌های موی سر شما کم‌تر شود. در مقاله «درمان موخوره» به شرح موخوره و علل آن پرداخته‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم مطالعه نمایید.

برای استفاده از خواص آب برنج برای موخوره سر، می‌توانید به مدت 15 تا 20 دقیقه، موهای خود را با آب برنج خیس کرده و پس از آن، موهای خود را بشویید. این کار را می‌توانید سه بار در هفته انجام دهید و پس از طی شدن مدت زمان زیادی، تأثیرات استفاده از آن را مشاهده کنید.

 1. خواص آب برنج برای افرادی که موهای آسیب دیده دارند

بسیاری از افرادی که مکرراً موهای خود را دکلره یا دکوپاژ می‌کنند، ممکن است پس از مدتی با موهای آسیب دیده و دمیج خود روبرو شوند که این حقیقت که “موهای من آسیب دیده است و حالت خشک، نازک و سوخته به خود گرفته است” برای همه بانوان آزار دهنده می‌باشد. یکی از فواید آب برنج برای مو این است که می‌تواند آسیب‌هایی که به مو وارد شده است را با خاصیت ترمیمی خود، کم رنگ کرده و پس از مدتی از بین ببرد.

همان طور که قبل‌تر در همین مقاله نیز به این موضوع اشاره کردیم، اینوزیتول یک نوع کربوهیدرات است که در آب برنج یافت می‌شود. این کربوهیدرات می‌تواند به ترمیم موهای آسیب دیده کمک کند و الاستیسیته مو را به آن برگرداند.

 1. تأثیر آب برنج بر موهای شوره دار

شوره سر یکی از مشکلات رایج در بین افراد مختلف می‌باشد. شوره سر به دلایل مختلفی می‌تواند در افراد مختلف بروز پیدا کند که برای تشخیص دلیل آن، باید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید چرا که هر نوع شوره سر، علت متفاوتی دارد و از روش درمانی متفاوتی نیز برای آن استفاده می‌شود.

ولی نکته‌ای که وجود دارد این است که یک نوع شوره سر را آب برنج درمان می‌کند که هنوز مشخص نشده است کدام نوع از شوره سر می‌باشد. شما می‌توانید برای درمان شوره سر، آب برنج را امتحان کنید و یا از پزشک متخصص پوست و مو، در خصوص استفاده از این مایع برای شوره‌های سر خود بپرسید و پزشک متخصص بر اساس ویژگی‌های منحصر به فرد بدن شما و نیز اطلاعاتی که از نوع شوره سر شما دارد، بهترین راه را به شما عزیزان پیشنهاد می‌کند. در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد شوره کسب کنید به مقاله «درمان شوره سر» مراجعه کنید.

 1. خواص آب برنج برای براقیت و درخشش مو

همان‌طور که بارها اشاره کردیم، آب برنج به دلیل خاصیت بالای نرم‌کنندگی و حالت دهندگی، با قرار گرفتن بر روی ساقه مو شما، ساقه‌های آسیب دیده را تقویت می‌کند. آب برنج برای مو همچنین به دلیل غنی بودن از ویتامین‌های E و B6 تأثیر بسیاری در آبرسانی و رطوبت سازی ساقه مو داشته و در کوتاه‌ترین زمان درخشش چشمگیری به مو شما می‌بخشد.

 1. خواص آب برنج برای رفع شپش مو

یکی از دشمنان شپش مو، نشاسته است. همان‌طور که می‌دانید آب برنج سرشار از نشاسته می‌باشد. برای خلاص شدن از شر شپش سر بهتر است روزانه با آب برنج مو خود را شست و شو دهید و این کار را تا مدتی که اثری از شپش نباشد ادامه دهید.

مواد مغذی موجود در آب برنج برای مو

مواد مغذی موجود در آب برنج برای مو

یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که حدود 80 درصد از حجم هر دانه برنج را نشاسته تشکیل می‌دهد. آب برنج در حقیقت آب نشاسته‌ای است که پس از خیس خوردن و یا پخته شدن برنج، برجای می‌ماند. این آب علاوه بر این که حاوی مقدار بسیار زیادی نشاسته می‌باشد، مواد مغذی دیگری که در برنج وجود دارد، نظیر انواع ویتامین‌ها، را نیز احتمالاً در خود جای داده است. می‌توان از جمله این مواد مغذی به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویتامین B
 • ویتامین E
 • مواد معدنی
 • آنتی اکسیدان ها
 • آمینو اسید ها

آب برنج مزایای بسیاری دارد که در سال‌های اخیر، همه توجه‌ها را به خود جلب کرده است. از آب برای برنج برای مو، برای سلامتی پوست و برای رفع برخی از عارضه‌های داخلی بدن همچون اسهال از آن استفاده می‌شود. از آن جایی که آب برنج شامل مواد معدنی و مغذی می‌شود، استفاده از این مایع را به عدم استفاده از آن توصیه می‌کنند ولی همچنان باید بدانید که عوارض استفاده از این مایع اثبات نشده است. در صورتی که تمایل دارید درباره فواید آن برای پوست اطلاعات کسب کنید مقاله «آب برنج برای پوست» را مطالعه نمایید.

آب برنج برای کدام نوع مو مناسب است؟

آب برنج برای کدام نوع مو مناسب است؟

طبق نتایجی که در استفاده بلند مدت از آب برنج برای مو مشاهده شده است، باید گفت که آب برنج برای رشد مو بسیار مؤثر بوده است و تأثیر آب برنج بر مو ، مثبت بوده است.

چه موهایتان فر باشد چه لخت، چه رنگ شده باشد چه چرب، آب برنج برای انواع مو مناسب است و تقریبا می توان گفت که تمامی مشکلات مو را درمان کرده و زیبایی و درخشش چشمگیری به موهاتان می‌بخشد. آب برنج با خاصیت نرم کنندگی خود می تواند موهای وز و خشک را نرم و صاف کند. همچنین برای موهای چرب نیز می تواند با کنترل ترشح غدد چربی سر از ظاهر بد مو چرب بکاهد.

اگر از آن دسته افرادی هستید که قبل از مهمانی نگران حالت گرفتن مو خود می باشید می توانید چندساعت قبل مو خود را با آب برنج آبکشی کنید تا به راحتی حالت بگیرد.

طرز تهیه آب برنج برای مو

به طور کلی، برای استفاده از آب برنج برای مو می‌توانید به دو صورت، آن را تهیه کنید که در ادامه، این دو روش را شرح می‌دهیم.

طرز تهیه آب برنج برای مو

 • آب برنج پخته شده

یکی از راه‌هایی که از طریق آن می‌توانید آب برنج مورد نیاز برای استفاده بر روی موهای خود را به دست بیاورید، این است که آب برنج باقی مانده بعد از پخته شدن برنج را جمع آوری کنید. این مایع، یک مایع فشرده و قوی از مواد معدنی است که در برنج وجود دارد.

برای تهیه آب برنج پخته شده، می‌توانید برنج را داخل یک قابلمه ریخته و به اندازه یک بند انگشت بالاتر از سطح برنج، آب داخل قابلمه بریزید. آن را روی شعله بگذارید. در این بخش به دو صورت می‌توانید این آب را جمع آوری کنید:

 1. می‌توانید از برنج در حال جوشیدن، از سطح بالایی آب، مقداری از آن را بردارید و جمع آوری کنید.
 2. پس از آن که برنج پخته شد می‌توانید آب اضافی را جمع آوری کنید.
 • آب برنج تخمیر شده

برای به دست آوردن آب برنج تخمیر شده برای استفاده بر روی موهای خود، می‌توانید آب برنج پخته شده را در دمای اتاق بگذارید تا یک روز بماند. پس از یک روز، مزه آب برنج باید ترش شده باشد. در صورتی که آب برنج مزه ترش پیدا کرده بود، یعنی تخمیر شده است و برای جلوگیری از تخمیر بیش از حد آن، می‌توانید مجدداً آن را بجوشانید و سپس، گاز را خاموش کنید و بگذارید تا دمای آن به آرامی کاهش پیدا کند.

در آخر، می‌توانید مقدار کمی عصاره رزماری، اسطوخودوس یا اسانس درخت چای را در حد دو یا سه قطره برای تأثیر بهتر به آن اضافه کنید. این آب برنج تخمیر شده را که تهیه کرده‌اید، در فریزر و یا یخچال نگهداری کنید.

مقاله پییشنهادی : ماسک آرد برنج

 

نحوه استفاده از آب برنج برای مو

نحوه استفاده از آب برنج برای مو

 • همان طور که قبلاً نیز ذکر کردیم، می‌توانید برای استفاده از آب برنج برای مو، چند قطره عصاره رزماری، اسطوخودوس و یا درخت چای را به آن اضافه کنید.
 • مقدار یک لیوان از این آب برنج را برداشته و با شامپویی که همیشه از آن استفاده می‌کنید، ترکیب کرده و آن را بر روی پوست سر و موهای خود بمالید. پس از آن، این شامپو و آب برنج را به مدت 5 الی 20 دقیقه بر روی موها و پوست سر خود ماساژ دهید.
 • پس از آن می‌توانید موهای خود را با آب دمای عادی بشویید.
 • برای آن که نتیجه مثبت این کار را بر روی پوست و موهای سر خود مشاهده کنید، پیشنهاد می‌شود که هفته‌ای یک بار این کار را انجام دهید و در بلند مدت، تأثیر آن را مشاهده خواهید کرد.

 

مقاله پییشنهادی : بهترین روغن برای موهای خشک

 

عوارض آب برنج برای مو

در خصوص عوارض آب برنج برای مو، اطلاعات زیادی در دسترس نیست و هنوز ثابت نشده است که این ماده برای موها و پوست سر ضرری دارد یا خیر. با این حال، در استفاده از آب برنج حد اعتدال را نگه دارید و زیاد از حد از آن استفاده نکنید تا عارضه‌ای احتمالی برای شما به وجود نیاید.

عوارض آب برنج برای مو

در صورتی که پس از استفاده از آب برنج، نشانه‌هایی همچون خارش سر، قرمزی، التهاب و یا موارد دیگر را مشاهده کردید، سریعاً استفاده از آب برنج برای مو را متوقف کنید چرا که ممکن است واکنش شما آلرژیک و یا واکنش به خاصیت تخمیری آب برنج باشد.

همچنین گفته می‌شود که برخی برنج‌ها حاوی مقادیر زیادی آرسنیک هستند که اگر به صورت مستقیم آب برنج برای مو استفاده شود ممکن است به ریزش شدید مو بیانجامد. بدن قابلیت دفع آرسنیک را دارد. بنابراین اگر از وجود این ماده خطرناک مطمئن نیستید بهتر است با خوردن برنج مو خود را تقویت کنید.

نکات تکمیلی استفاده از آب برنج برای مو

نکات تکمیلی استفاده از آب برنج برای مو

 • افزودن چای سبز به آب برنج نیز می‌تواند تأثیرات مثبت زیادی داشته باشد زیرا سبب بستن کوتیکول‌ها و تقویت مو می‌شود.
 • آب برنج می‌تواند ریزش مو را نیز کاهش می‌دهد.
 • آب برنج حاوی ساپونین‌های طبیعی است و می‌تواند به عنوان یک پاک کننده ملایم استفاده شود.
 • آب برنج را به مدت زیاد بر روی پوست سر خود قرار ندهید. نهایت مدت زمان قرار گیری آب برنج برای مو باید نیم ساعت باشد و نه بیشتر.
 • پس از طی شدن مدت زمانی که آب برنج باید بر روی موهای شما باشد، موهای خود را با آب معمولی و در دمای معمولی بشویید.
 • مصرف خوراکی آب برنج می‌تواند تأثیرات مثبتی داشته باشد ولی در برخی موارد، به علت مصرف بیش از حد آب برنج، موارد مسمومی و عارضه‌هایی دیگر گزارش شده است.

 

مقاله پییشنهادی : بهترین شامپو برای ریزش مو

 

سخن پایانی

در مقاله امروز آرایشی لند، در خصوص آب برنج برای مو صحبت کردیم و نکات ویژه‌ای را در این زمینه به شما عزیزان معرفی کردیم. شما می‌توانید با استفاده از روش‌هایی که در این مقاله معرفی کردیم، از آب برنج برای مو استفاده کنید و در بلند مدت، تأثیرات مثبت آن را در موهای خود مشاهده کنید.

البته نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که تابه‌حال از نظر علمی، تأثیر مثبت استفاده از آب برنج برای مو ثابت نشده است ولی این دلیل بر بی تأثیر بودن آن نیست. چرا که همان طور که در اول مقاله به این موضوع اشاره کردیم، افراد بسیاری در طول مدت زمان‌های زیاد از این مایع بر روی موی خود استفاده کرده و تأثیر آن نیز مشخص است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.