پوست

برنزه شدن

برنزه شدن و برنزه کردن (Tanning)

برنزه شدن و برنزه کردن (Tanning)

وقتی که به فصل گرما می رسیم بیشتر جوانان دوست دارند که پوستی برنزه و تیره داشته باشند. این تیرگی پوست زیبایی خاصی را به بدن و پوست می دهد. بهتر است با مزایا و عواقب آفتاب گرفتن آشنا شوید. امیدوارم این مقاله که دربارهٔ برنزه شدن و برنزه کردن (Tanning) است در تصمیم شما در رابطه با برنزه شدن موثر باشد.در این مقاله به نحوه برنزه کردن با نور خورشید می پردازیم و از وسایل برقی همچون سولاریوم صحبت نخواهیم کرد.

 چگونه پوست برنزه یا تیره می شود؟

وقتی اشعه آفتاب که حاوی اشعه ماورای بنفش است به پوست ما می تابد باعث تخریب آن می شود. پس سلول هایی از پوست به نام ملانوسیت (Melanocyte) ماده ای به نام ملانین (Melanin) ترشح می کنند که در واقع ضد آفتاب طبیعی بدن ما است. که باعث می شود رنگ پوست تیره یا به اصطلاح برنزه بشود. برنزه شدن واکنش دفاعی بدن انسان در مقابل اشعه آفتاب است.

 تعداد دفعات آفتاب گرفتن

ویتامین دی یکی از مهم ترین ها در میان ویتامین هاست. همانطور که می دانید کمبود آن برای استخوان بندی و بخش های دیگر بدن خطرساز می شود. ما به ویتامین دی نیاز داریم تا سالم بمانیم. اما چطور و چگونگی دریافت آن راه های مختلفی دارد که یکی از آنها آفتاب گرفتن می باشد.

افرادی که پوست روشن تری دارند را تا حد 3 مرتبه در هفته برای قرار گرفتن در معرض نور خورشید مجاز می دانند. البته باید بدانید که کرم ضد آفتاب لازمه حضور در معرض آفتاب است. به دلیل آنکه آفتاب در پوست های روشن سبب پیری زودرس و ابتلای فرد به سرطان پوست می شود. با بروز مشکل  به جای آن مکمل های ویتامین D مصرف کنند. افراد با پوست های تیره تر به دفعات 4 الی 5 بار در طول هفته می توانند در معرض نور خورشید قرار گیرند. فرد به منظور تأمین ویتامین D بدن خود هر روز به مدت 20 دقیقه در معرض آفتاب قرار بگیرد کافی است .

فردی که کمبود ویتامین D دارد تنها به وسیله آفتاب نمی تواند نیاز خود به این ویتامین را تأمین کند. به خصوص کودکانی که از شیر مادر محروم هستند باید بیشتر در معرض نور آفتاب قرار گیرند.

 زمان صحیح آفتاب گرفتن

بهترین زمان برای برنزه شدن پوست هنگام صبح است. زیرا در این زمان بدن پروتئین ‌هایی تولید می ‌کند که می ‌تواند آسیب رسیده به پوست در اثر تابش نور خورشید را ترمیم کند. در حقیقت در این زمان تولید این پروتئین بیشترین مقدار را دارد و بهتر از سلول ‌های بدن محافظت می ‌شود. با گذشت زمان و نزدیک شدن به هنگام شب تولید این پروتئین کمتر می‌ شود. محققان معتقدند ساعت طبیعی بدن وظیفه کنترل این حالت را بر ‌عهده دارد. میزان این پروتئین در ساعت ۷ صبح بیشتر از بقیه زمان ‌هاست و شاید این ساعت‌ ها بهترین زمان برای استفاده از نور آفتاب باشد. البته هنوز هم محققان به مردم توصیه می ‌کنند، به هیچ وجه سراغ استفاده از تخت ‌های برنزه ‌کننده یا آفتاب گرفتن با هدف برنزه شدن نروند. زیرا این کار در هر حالتی خطر سرطان پوست را بیشتر می‌ کند.

 فواید نور آفتاب

1. نور آفتاب بیماری افسردگی را که به علت کمبود آفتاب در پاییز و زمستان می باشد را درمان می کند. اگر دقت کنید میبینید که اکثراً ما در دوران زمستان به یک نوع افسردگی مبتلا می شویم. که در بعضی افراد این ناراحتی اوج بیشتری دارد که دکتر ها پیشنهاد می کنند که این افراد به نواحی گرمسیر تر مسافرت کنند.

2. آفتاب بدن را شل کرده و حالت خلسهای در بدن بوجود می آورد که بدن در حالت استراحت قرار می گیرد.

3. آفتاب احساس شادی و سلامتی را در بدن بالا میبرد.

4. آفتاب نقش بسزایی در تولید ویتامین d و آزاد شدن آن در جریان خون دارد. این ویتامین برای پوست و استخوان ضروری می باشد و کمک در جذب شدن کلسیم می کند که خود برای بند آوردن خونریزی واجب است.

5. آفتاب گردش خون را بالا میبرد و کمک به درمان بیماری های پوستی می کند.

6. نور آفتاب اثر ضد عفونی کنندگی دارد.

 ضرر های آفتاب

1. آفتاب پوست را کلفت می کند و سرعت رشد و تولید لایه های اولیه را در پوست بالا میبرد.

2. آفتاب پوست را صدمه میزند و باعث شل شدن و چروک شدن آن می شود.

3. آفتاب باعث پیری زودرس پوست می شود.

4. آفتاب به چشم صدمه میزند.

5. آفتاب درصد بیماری سرطان پوست را بشدت بالا میبرد.

 عوارض طولانی مدت برنزه کردن پوست

عوارض ناشی از آفتاب مانند آفتاب سوختگی، قرمزی پوست و حتی تاول ها در برخی مواقع سریعاً درمان می شود و ماندگاری کمی دارد. اما برنزه نمودن پوست به وسیله آفتاب شما را در آینده دچار عوارضی مانند پیری زودرس، لکه های رنگی پوستی و حتی سرطان های پوست می کند.

ملانومای بدخیم (نوعی سرطان پوست) بعد از سرطان ریه کشنده ترین نوع سرطان در دنیاست . افرادی که پوستشان روشن است بیش از افرادی که پوست تیره دارند، دچار عوارض برنزه کردن پوست با آفتاب قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *