بهداشت پوست, مراقبت از پوست

موهای زیر پوستی

علت پیدایش موهای زیر پوستی

با موهای زیر پوستی چه کنیم؟ حتما برای شما هم این مشکل پیش آمده است که چیزی نه شبیه جوش و نه شبیه کهیر روی بدنتان ظاهر می شود. که بعد از کمی فشار دادن یک موی پیچ خورده و بلند از زیر پوستتان بیرون می آید و خارج می شود. دلیل ایجاد این موها چیست؟ در اینجا به علت پیدایش موهای زیر پوستی و راه های پیشگیری از به وجود آمدن آنها می پردازیم.

علت پیدایش موهای زیر پوستی

به مویی که به جای رشد مستقیم از فولیکول، پیچ بخورد و زیر پوست رشد کند، موی زیر پوستی می گویند.موهای زیرپوستی مانند برآمدگی های برجسته و قرمزرنگ ظاهر می شوند و بسیار شبیه جوش هستند و لمس آنها هم اغلب دردناک است.
در بیشتر موارد این موهای زیر پوستی عوارضی ندارند و خود به خود از بین می‌روند. اما در برخی از افراد وجود این موها در زیر پوست باعث ایجاد خارش، التهاب، قرمزی و تورم می‌شود. در مواردی هم چرکی می شوند و نهایتا بعد از بهبود لکه‌های قهوه‌ای بر روی پوست باقی می‌گذارند که این لکه‌ها می‌توانند ماه‌ها و سال‌ها بر سطح پوست بمانند و از مشکلاتی را از جنبه زیبایی ایجاد کنند.
موهای زیر پوستی بیشتر در ساق پا، ناحیه تناسلی و خط مایو خانم ها دیده می شود و در آقایان در ناحیه ریش، گردن و پشت سر دیده می شود.

اما چه چیزی باعث رشد موهای زیر پوستی می شود؟

1- پوشیدن لباس تنگ

بهتر است از لباس های گشاد استفاده کنیم تا مو های بدن بتوانند در جهت درست رشد کنند.

2- اصلاح نامناسب

اگر قبل از زدن ریش هایتان از فوم اصلاح استفاده نکنید و موهای صورت تان را به صورت خشک بزنید، تیغ ژیلت انتهای موها را تیز می کند و همین مسأله می تواند منجر به رشد موی زیر پوستی شود.

3- موچین

استفاده از موچین برای کندن موها هم می تواند از دلالیل رشد موهای زیر پوستی باشد. گاهی موچین نمی تواند مو را کاملا بیرون بکشد و فقط باعث می شود مو کش بیاید. در اینصورت، مو پیچ می خورد و ممکن است به سمت داخل پوست برگردد. برای اینکه کمتر به موی زیرپوستی دچار شوید سر موچین خود را با روغن نارگیل یا کرم مرطوب کننده آغشته کنید.

4- ضخیم بودن موی طبیعی

اگر موهای بدن شما به طور طبیعی فر هستند، احتمالا بیشتر از دیگران دچار مشکل رشد موهای زیر پوستی می شوید. فر بودن موها به خاطر فر بودن فولیکول های مو است، بنابراین موها پیچ می خورند و به داخل پوست می روند. اگر موهای ضخیمی داشته باشید، احتمال اینکه انتهای موها تیز باشد زیاد است و این تیزی به داخل پوست نفوذ می کند.

راه های پیشگیری از موهای زیرپوستی

1- پوستتان را پاکسازی کنید. قبل از اینکه بخواهید بدنتان را شیو کنید و یا اصلاح کنید بهتر است پوستتان را با یک شوینده ملایم و آب
بشویید. این کار روغن پوست را می شوید و منافذ را باز می کند.

2- موهایتان را در جهت صحیح اصلاح کنید.جهت صحیح اصلاح در جهت رویش مو می باشد.
3- از روش های مختلفی برای موزدایی استفاده کنید بهترین روش اپیلاسیون و لیزر کردن موهای زائد است.
4- از مرطوب کننده استفاده کنید و مرتب پوستتان را چرب کنید.
5- بیشتر از دوبار در هفته موهای بدنتان را اصلاح نکنید.
6- بعد از اصلاح و اپیلاسیون لباس راحت و آزاد بپوشید.
7- از تحریک کردن پوست و خاراندن آن دوری کنید. این کار باعث زخم شدن پوستتان می شود و لک ناشی از این زخم تا مدت طولانی روی بدنتان می ماند.
8- اگر دیدید که پوستتان متورم شده و درد می کند حتما به پزشک مراجعه کنید تا این موی زائد را از بدنتان خارج کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *