اپیلاسیون, پوست

لیزر موی زائد

لیزر موهای زائد و انواع دستگاههایش

لیزر موهای زائد و انواع دستگاههایش

امروزه بیشتر افراد چه زن و چه مرد دوست دارند که از دست موهای زائد و زشتشان خلاص شوند. همه ما راه های مختلفی همچون اپیلاسیون، اصلاح با تیغ، اصلاح با کرم موبر و … را امتحان کرده ایم. این روش ها هیچ کدامشان به صورت قطعی این موها را از بین نمی برند . یکی از پرطرفدارترین و به روزترین روش های حال حاضر لیزر می باشد. در ایده آل ترین شرایط امکان بازگشت و رشد مجدد حدود 30-20 درصد از موها وجود دارد. لیزر موهای زائد، جزو آن دسته از خدمات زیبایی است که باید و نبایدهای زیادی درباره آن وجود دارد و حتی محدودیت ها و ممنوعیت هایی هم برای آن در نظر گرفته شده است. ما در این مقاله به موضوع لیزر موهای زائد و انواع دستگاههایش می پردازیم.

قبل از انتخاب روش لیزر، شما باید در مورد دستگاه ‌های مختلفی که موجود می‌ باشد و ممکن است بر اساس نیازهای شما، بهترین گزینه باشد، اطلاعات کسب کنید. در اینجا چند دستگاه لیزر که برای حدف موهای زائد استفاده می ‌کنند آورده شده است.

 •  لیزر پالس شدید نوری (IPL)

احتمالاً رایج ترین لیزر برای از بین بردن موهای زائد است. IPL دارای طیف گسترده‌ ای از امواج نوری از جمله طیف مادون قرمز است. برای استفاده از لیزر IPL برای کاهش دائمی مو به حداقل 8-10 جلسه لیزر با فواصل 2-8 هفته ‌ای نیاز است.

مزایای IPL

IPL ملایم و بدون درد است که به معنی آن است که می ‌توان آن را تقریباً در هر جایی از بدن استفاده کرد. و این انتخاب مناسبی برای افرادی است که پوست حساس و آستانه درد کمی دارند. این روش بهترین اثر را در کسانی خواهد داشت که دارای موهای تیره و پوست سفید هستند. اما می‌ تواند بر روی تمام انواع پوست ‌ها استفاده شود. IPL برای موهای سفید یا بور توصیه نمی ‌شود.

 •  لیزر دیود

این دستگاه طول موج طولانی دارد که اجازه می‌ دهد نور عمیق ‌تر به فولیکول نفوذ کند و آسیب کمتری به خود پوست برساند. همچنین احتمال روشن شدن رنگ پوست نیز وجود دارد.

مزایا

• این لیزر بر روی اکثر رنگ ‌های پوست اثر گذار است. اما بهترین اثر را در پوست ‌های روشن یا معمولی نشان می ‌دهد.
• روشی سریع با حداقل عوارض جانبی است. اما شما ممکن است به چندین جلسه لیزر نیاز داشته باشید.

 •  لیزر ND Yag

دستگاه‌های Nd: Yag اغلب برای پاک کردن خالکوبی و پیگمان ‌های بیش از حد مورد استفاده قرار می ‌گیرند. اما می ‌توانند برای از بین بردن موهای زائد نیز مورد استفاده قرار گیرند. طول موج طولانی ‌تر اجازه می ‌دهد نفوذ عمیق ‌تری به پوست داشته باشند بدون اینکه تغییر رنگ ایجاد شود.

مزایا

این روش برای پوست تیره ترجیح داده می ‌شود. زیرا خطرات و ضایعات پس از لیزر و تغییر رنگ پوست را به حداقل می ‌رساند. اگر چه می ‌توان آن را در طیف گسترده ‌ای از انواع رنگ پوست استفاده کرد. متاسفانه، این لیزرها برای موهای نازک، کمتر موثر هستند و اندکی دردناک می ‌باشند.

 •  لیزر الکساندر

این لیزرها سریع ‌ترین لیزرها هستند. به این معنی است که شما می‌ توانید منطقه بزرگی از بدن را در زمان کوتاهی لیزر کنید. لیزرهای الکساندر دارای طول موج کوتاه‌ تری هستند که آنها را برای پوست ‌های روشن و زیتونی رنگ مناسب می ‌سازد. موثرترین دستگاه برای رفع موهای نازک و ظریفی است که دیگر انواع لیزر در حذف آن ها موفق نبوده‌اند.

مزایا

سرعت این لیزر برای کسانی است که مایل به لیزر بخش ‌های بزرگتری از بدن مانند پاها و پشت هستند، عالی است. متاسفانه، دردناک است و در افرادی که رنگ پوست متوسط تا تیره دارند، خطر تغییر رنگ و سوختگی نیز وجود دارد.

آیا رنگ پوست در لیزر تاثیری دارد؟

بله، از آنجایی که امکان سوختگی و آسیب های پوستی با لیزر موهای زائد در افرادی با پوست های تیره بیشتر است. توصیه می شود افرادی که سولاریوم کرده اند، حمام آفتاب گرفته اند یا پوست های بسیار تیره ای دارند، از لیزر کردن موهای زائد خود به شدت پرهیز یا در مورد این کار با پزشک متخصص پوست مشورت کنند.

لیزر کردن موهای زائد در این افراد و توسط اپراتورهای غیرمتخصص، چیزی جز سوختگی های شدید پوستی را برای آن ها به دنبال نخواهد داشت. سوختگی هایی که ممکن است لک های پوستی ناشی از آن ها گاهی تا آخر عمر هم همراهشان بماند.

چه کسانی نباید لیزر کنند؟
 •  زنان باردار و شیرده
 •  کسانی که دارای شغلی هستند که دائماً در معرض آفتاب قرار دارند.
 •   کسانی که پوست ناحیه ای که می خواهند لیزر انجام دهند دچار زخم و عفونت شده است.
 •  بیماران عصبی
نکات مهم بعد و قبل لیزر کردن
 • باید ناحیه مورد نظر لیزر را از قبل شیو کنید.
 •  برای تسکین دردها از ژل های بی حسی استفاده کنید.
 • باید حتماً از عینک محافظی که داده می شود استفاده نمایید.
 • تا سه روز اول پس از لیزر موهای زائد از رفتن به سونا و استخر دوری کنید.
 • قبل از اینکه به پیاده روی بروید از کرم ضد آفتاب حداقل ۳۰ استفاده کنید.
مزیت های لیزر موهای زاید

1 – بدون عارضه

اگر شما این کار را با دستگاه و متخصص عالی انجام دهید عوارض پوستی نخواهد داشت.

2 – بدون درد و بی خطر

در انتخاب دستگاه و اپراتور آن دقت کنید تا دردتان کمتر باشد. شما می ‌توانید مطمئن باشید که روش لیزر بی خطر است. زیرا پرتوهای نور تنها بر روی فولیکول مو موثر هستند و پوست اطراف آن دست نخورده باقی می ‌ماند. یکی از جذاب ترین مزایای حذف موهای زائد با لیزر، این است که این روش در مقایسه با اپیلاسیون بدون درد است. تنها احساسی که شما می‌ کنید شبیه به حرکت کردن یک نوار لاستیکی گرم روی پوستتان است. ناراحتی نیز می ‌تواند به حساسیت ناحیه لیزر شده بستگی داشته باشد.

3 – اثربخشی سریع

4 – روش قطعی از بین برنده موها

5 – صرفه جویی در هزینه

لیزر موهای زائد ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد. اما پس از اتمام درمان هرگونه هزینه ای که در گذشته صرف از بین بردن موهای زائد میشده به اتمام خواهد رسید.

6 – بدون ایجاد موهای زیر پوستی

مراقبت های پس از لیزر
 •  استفاده از کمپرس یخ

اگر پس از لیزر احساس درد می‌کنید (بعضی از افراد دارای پوست حساس ممکن است این را تجربه کنند). یک راه خوب برای کمک به آن وضعیت این است که یک بسته یخ روی محل لیزر شده قرار دهید. بسته یخ را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید تا زمانی که درد به سطح قابل تحمل برسد یا کاهش یابد.

 • استفاده از کرم ضدآفتاب

مهم ‌تر از همه، پس از درمان، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در مناطق لیزر شده است. زیرا پس از اینکه پوست شما لیزر شد، به اشعه UV آفتاب حساس می ‌شود. همچنین می ‌تواند پوست شما را مستعد تیره شدن کند، که منجر به یک تناقض ناخوشایند در پوست و نیز برخی از آسیب ‌های پوستی می ‌شود.

 • عدم دستکاری موها

در بین جلسات لیزر، بهتر است موهایتان را دستکاری نکنید. زیرا لیزر موثر به فولیکول موی دست نخورده نیاز دارد. این بدان معنی است که هیچ برداشتن مو با موچین، اپیلاسیون یا بند انداختنی انجام نشود. اگر واجب بود که موهایتان را اصلاح کنید حتماً با تیغ این کار را انجام دهید.

 •  رعایت فاصله جلسات

هر تار مو دارای یک چرخه رشد نرمال است و ممکن است لازم باشد برای بین هر جلسه به 4 تا 8 هفته، بسته به زمان مورد نیاز، فاصله باشد. کلینیک شما فاصله مورد نیاز را به شما اطلاع خواهد داد.

امیدروارم این نوشته در باب موضوع لیزر موهای زائد و انواع دستگاههایش به شما توانسته باشد کمکی کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *