مراقبت از پوست

عوامل چین و چروک پوست

علل پیدایش چین و چروک پوست

علل پیدایش چین و چروک پوست

همه ما دوست داریم که صورتی شاداب ، جوان و سرزنده داشته باشیم. اما این همیشه ممکن نیست. زیرا با گذشت زمان و افزایش سن پوست ،جوانی و شادابی خود را از دست می دهد و چین و چروک هایی روی آن کم کم به وجود می آید. دلیل این چروک ها چیست؟ آیا می توان زمان ایجاد این چین و چروک ها را به تاخیر انداخت؟ با ما همراه باشید تا به جواب این سوال ها برسیم. در این مقاله به 15 علت از عوامل پیری پوست و علل پیدایش چین و چروک پوست می پردازیم.

علت ایجاد چین و چروک

شیوه نا مناسب زندگی و عوامل محیطی می توانند یکی از عوامل پیری باشند. مردم معمولاً چین های پا کلاغی و خطوط خنده را به بالا رفتن سن ربط می دهند. با افزایش سن پوست تان کشسانی خود را از دست داده و چین و چروک و خطوط ریزی روی پوست نمایان می شوند. اما این علایم فیزیکی پیری گاهی ربطی به افزایش سن ندارند. سبک زندگی و عوامل محیلی می توانند روی ظاهر فیزیکی شما تاثیر بگذارند، از جمله رژیم غذایی ضعیف، کمبود خواب و استرس در ايجاد چروک های پوست نقش بسزایی دارند. ضمناً استفاده از محصولات مراقبت از پوست ( مثل ضد چروک ها – لایه بردارها – مرطوب کننده ها و …) می تواند برای شما مفید واقع شود.

علل پیدایش چین و چروک پوست

مسئول نگه داشتن قوام پوست کلاژن می باشد. حال به هر علتی در روند کلاژن سازی اختلالی به وجود آيد مي تواند باعث چروک پوست گردد. با افزايش سن کلاژن سازی دچار وقفه مي گردد و افراد با سنين بالا پوستي افتاده دارند. علاوه بر کلاژن سازی علت های ديگری نيز در ايجاد چروک پوست دخيل هستند. از جمله : افزايش قـدرت عـضلاني زير پوست ; افراد عـصبی و اخـمو به عـلت اسـتفاده زياد از عضلات صورت دچار اين حالت مي شوند و با افزايش قدرت اين عضلات چروک زود رس پيدا مي کنند. افرادی که قـبلاً چاق بوده ولی دچار لاغری ميشوند به علت از دست دادن چربی زير پوستی دچار افتادگی پوست مي شوند و چروک های زیادی در بدنشان بوجود می آيد. اما دلایل دیگری هم در ایجاد این چین و چروک ها وجود دارند که به چند مورد از آنها می پردازیم.

1. عوامل ژنتیکی

عمق چین و چروک در پدربزرگ و مادربزرگ خود ، پدر و مادر ، عموها و یا خاله به طور ارثی در پوست شما نیز وجود دارد. اگر چین و چروک در پوستتان شروع شده است ، به عکس های بزرگان خود نگاه کنید. یک شباهت پیدا کرده اگر از اقدامات احتیاطی مناسب استفاده کنید می توانید از چین و چروک جلوگیری کنید. اگر شما می خواهید درمان صحیح را برای چین و چروک شروع کنید همیشه بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید.

2. رژیم غذایی نا مناسب

خوردن بیش از حد علل چین و چروک زود هنگام است. هنگامی که یک فرد چاق تصمیم می گیرد یک رژیم غذایی لاغری بگیرد تمایل به کاهش مواد غذایی باعث می شود پوست چروک شود. چنین افرادی خیلی زود این رژیم را ول می کنند. چنین نوسانات مکرر در وزن باعث چین و چروک های عمیق بر روی پوست ران ، سینه ، بازو ها، و گردن می شود. از سوی دیگر افرادی که بیش از حد کم غذا هستند تغذیه ناسالم تر دارند. در نتیجه منجر به چین و چروک های نازک در اطراف چشم ، گردن، دست و پا می شوند.

3. کمبود خواب

می دانید که داشتن خواب کافی برای این که احساس بهتری داشته باشید و حتی کاهش وزن، مفید است. ولی آیا می دانستید که خواب کافی می تواند به صاف تر ماندن پوستتان هم کمک کند؟ کمبود خواب باعث ایجاد چروک می شود. چون PH پوست با نخوابیدن کافی تغییر می کند و اجازه نمی دهد سلول های پوست هیدارته بمانند. به علاوه، در طی خواب سموم از بدن دفع می شوند. سعی کنید همیشه 6 تا 8 ساعت خواب شبانه که برای سلامت توصیه شده است را داشته باشید.

4. استرس و اضطراب بالا

یک برنامه کاری شلوغ یا مشکلات شخصی نه تنها ذهن و احساسات شما را درگیر می کند، بلکه به صورت فیزیکی هم روی شما تاثیر می گذارد. استرس سطح کورتیزول را بالا برده و منجر به افزایش قند خون می شود که به فیبرهای کلاژن و الاستین پوست آسیب می زند. این فیبرها ساختارهای حمایتی حیاتی هستند که جلوی افتادگی و چروک پوست را می گیرند. راهی پیدا کنید که استرس را کاهش دهد، چه راه رفتن بعد از شام باشد، چه وقت گذارنی با دوستان یا مراجعه به یک درمانگر.

5. استفاده از نی های نوشیدنی

مطمئناً نوشیدن مایعات تیره از قبیل چای سرد و دمنوش های خنک بدون نی می تواند جلوی رنگ شدن دندان هایتان را بگیرد، ولی بهتر است بدانید که باعث پیشرفت چین های اطراف دهانتان می شود. نوشیدن با نی باعث ایجاد انقباض ماهیچه های اطراف لب می شود. اگر این کار را به صورت مکرر انجام دهید، عضلات اطراف لب قوی تر شده و چین های اطراف لب عمیق تر و آشکارتر می شوند.

6. پوست خشک و کم آب

خشکی پوست فقط ناراحت کننده نیست، بلکه می تواند چندین سال به سن شما اضافه کند. پوستی که به طور مداوم خشک باشد، بیشتر مستعد ایجاد چین و چروک است. یک محیط خشک می تواند منجر به از دست دادن داربست های پوست و در نتیجه چین و چروک آن شود. مطمئن شوید که روز و شب پوستتان به خصوص پوست صورتتان را مرطوب نگه می دارید.

7. مصرف سیگار

نباید شگفت زده شوید، بعد از خورشید، سیگار کشیدن بزرگترین عامل ایجاد خطوط روی پوست است. نه تنها نحوه نگه داشتن سیگار در دهان منجر به ایجاد خطوط ریز اطراف لب ها می شود، بلکه سموم سیگار هم باعث افزایش سن پوستتان می شوند. نیکوتین موجود در سیگار باعث باریک شدن رگ های خونی پوست شده و منجر می شود که بیشتر در معرض ایجاد خطوط قرار بگیرند. چون مواد مغذی حیاتی نمی توانند به اپیدرم برسند. به علاوه، سیگار کشیدن با سرطان و بیماری های قلبی عروقی در ارتباط است. قطعاً این را قبلاً هم شنیدید ولی باز هم تکرار می کنیم، سیگار را هرچه زودتر ترک کنید.

8. الگوی خواب

اگر به یک طرف خاص می خوابید آن طرف پوست شل و چروکیده می شود. اگر چه صورت هیچ تفاوت عمده را نشان نمی دهد اما چین و چروک در سمتی که خوابیده اید زودتر به وجود می آید.

9. آرایش بیش از حد

پوشش لایه ضخیمی از مواد آرایشی روی پوست شما در تمام طول روز مانع تنفس پوست شما می شود. متخصصان زیبایی توصیه می کنند از کرم، فوند آرایشی و یک کرم پودر لایت برای آرایش روزانه خود استفاده کنید و استفاده از دیگر اقلام آرایشی را برای عصر بگذارید. استفاده صحیح از لوازم آرایشی به منظور کشیده نشدن پوست از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین، حتماً باید قبل از رفتن به رختخواب تمام آرایش روی صورت خود را پاک کنید.

10. نشستن نزدیک سیستم های گرمایشی

وسایل گرمایشی و حرارت مرکزی، دشمن زیبایی ما در طول فصل سرما هستند. گرمای این دستگاه ها سبب خشکی پوست و مو و در نهایت پیری زودرس می شوند. نوشیدن بیشتر آب و استفاده از کرم مرطوب کننده می تواند راه مناسبی برای گریز از این وضعیت باشد.

11. شستن زیاد صورت

خوب است که پوست صورت را تمیز نگه داریم مخصوصاً اگر پوست چرب یا ترکیبی دارید که مستعد آکنه هم است. متخصصان آرایش و زیبایی توصیه می کنند بیش از 2 بار در هفته از اسکراب استفاده نکنید. همچنین، نباید پوست خود را با لوسیون یا محلول های شوینده روزانه تمیز کنید. این چیزها در تعارض با محیط طبیعی پوست شما هستند، که مصونیت پوست را کاهش می دهند و آن را بیش از حد خشک می کنند. که این خود می تواند اولین دلیل برای ظهور چین و چروک در صورت شما باشد.

12. فشار دادن جوش صورت

همه ما می دانیم که این کار را نباید انجام دهیم اما به هر حال بارها و بارها پیش آمده که این کار را انجام دادیم. جدای از خطر عفونت، با فشار دادن جوش صورت ما به پوست خود جراحت وارد می کنیم. شما با این کار حتی می توانید در نهایت سبب ایجاد جای زخم یا یک چروک کوچک در محل جوش شوید.

13. عوض نکردن طولانی مدت ملحفه های رختخواب

رویه بالشت می تواند منبع خطر برای پوست باشد. رویه بالش، محصولات آرایشی روی صورت و موهای شما را به خود می گیرد و پر از باکتری های مختلف می شود. در طول زمان خواب، تمام این باکتری ها می توانند روی پوست شما بنشینند و عناصر شیمیایی که محصولات مراقبت مو حاوی آنها هستند می توانند سببب پیری زودرس پوست شما شوند. به همین دلیل بهتر است هر 2-3 روز یک بار رویه بالش خود را عوض کنید.

14. جویدن دائم آدامس

عادت داشتن به جویدن دائم آدامس برای زیبایی شما مضر است. حرکات دائمی فک می تواند سبب ظهور زود هنگام چین و چروک در اطراف دهان شود چرا که پوست این ناحیه از صورت دائما کشیده می شود. بهتر است به جای آدامس از آب نبات استفاده کنید.

15. عدم استفاده از کرم های ضد آفتاب

اشعه های خورشید می توانند سبب پیری زودرس پوست شوند. به همین دلیل باید هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.اشعه های خورشیدی هم که از عینک عبور می کنند برای پوست خطرناکند. به همین دلیل حتماً باید قبل از اینکه زیاد پشت ماشین بنشینید، از کرم های ضد آفتاب حاوی ویتامین C بر روی پوست صورت، دست ها و گردن استفاده کنید.

امیدوارم این مقاله در باب موضوع علل پیدایش چین و چروک پوست به شما کمک کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *