بارداری و زایمان

هفته به هفته بارداری (سه ماهه سوم)

3 ماه (سه ماهه) سوم بارداری

3 ماه (سه ماهه) سوم بارداری

3 ماه (سه ماهه) سوم بارداری

دوباره به شما تبریک می گوییم که تا الان بارداری خود را گذرانده اید.اکنون شما وارد سه ماهه آخر بارداری تان رسیده اید. سه ماه ای که انتهای آن در آغوش گرفتن نوزادتان است.سه ماهه سوم بارداری از ابتدای هفته بیست و هشتم شروع شده و تا پایان هفته چهلم بارداری ادامه پیدا می کند.در 3 ماه (سه ماهه) سوم بارداری خصوصاً در دو ماه آخر آن جنین حداکثر وزن گیری را دارد.

به همین دلیل در این زمان شکم شما کاملاً بزرگ و برجسته می شود و ممکن است به علت کشش بیش از حد پوستتان، دچار کشیدگی های پوستی شوید. در این ماه ها احتمالاً خوابیدن و حرکت کردنتان به خاطر سنگین شدن جنین سخت تر خواهد شد.اما به یاد لحظه ای باشید که صدایش را می شنوید و در آغوشش می گیرید.در این مقاله به 3 ماه (سه ماهه) سوم بارداری و هفته به هفته های آن می پردازیم.پس با ما باشید.

 •  هفته بیست و هشتم بارداری

3 ماه (سه ماهه) سوم بارداری

فرزند شما در هفته بیست و هشتم بارداری چرخه منظم خواب و بیداری، تنفس، خمیازه و بلعیدن را بر اساس الگوی ثابت تری آغاز می کند. ریه ها به سرعت رشد خود ادامه می دهند. مژه ها و ابرو ها بلندتر و ضخیم تر می شوند و موهای سر فرزند شما در حال بلندتر شدن هستند. بسیاری از جنین ها در این زمان چرخیده و خود را در وضعیت سر پایین قرار می دهند. برخی از مادران در این هفته ها دچار درد در ناحیه لگن می شوند.

وزن : 1000 گرم

قد :37 سانتی متر

وضعیت مادر در هفته بیست و هشتم بارداری

در این هفته شکم شما برآمده تر می شود. همچنین به علت چرخیدن جنین لگن درد خواهید داشت. در ماه های آخر به موقع به پزشک خود مراجعه کنید تا از سلامت خودتان و کودکتان مطمئن شوید.

 • هفته بیست و نهم بارداری

3 ماه (سه ماهه) سوم بارداری

مغز جنین در هفته بیست و نهم بارداری به رشد خود ادامه می دهد. و چین‌ هایی که در سطح مغز رشد می ‌کنند و توسط شیارهایی از یکدیگر جدا می ‌شوند بر روی سطح آن همانند مغز های بالغ شروع به شکل گیری می کنند. سریع ترین رشد مربوط به اندام های داخلی جنین به خصوص کبد و مغز اوست. پس از آن لایه چربی در زیر پوست جمع شده و فرم بدن جنین به تدریج شکل می گیرد.

در هفته بیست و نه از 3 ماه (سه ماهه) سوم بارداری خطوط منحصر به فرد اجزای اصلی صورت مثل گوش ها، لب ها و بینی بیش از پیش قابل مشاهده هستند. از حالا به بعد خصوصیات چهره بارزتر شده و تفاوت های فردی مشخص تر می شوند. رشد جنین به دریافت مواد غذایی بستگی دارد. اکثر مواد غذایی مورد نیاز جنین از بدن شما و از طریق جفت به جنین انتقال می یابد پس در خوردن مواد غذایی دقت کنید.

قد : 38 سانتی متر

وزن : 1150 گرم

وضعیت مادر در هفته بیست و نهم بارداری

در این زمان رحم شما بسیار بزرگ شده است و حدود 57 گرم وزن دارد و کمتر از 14 سانتی متر مکعب مایعات در خود نگاه می دارد. رحم باید به حدی بزرگ شود تا بتواند جنین، جفت و کل مایع آمنیوتیک را در خود جای دهد. در حین رشد رحم، شما ممکن است عوارضی مانند کمر درد، ورم در پا و مچ پا، سوزش سر دل، بواسیر و خارش پوست را تجربه کنید. بعد از زایمان و کوچک شدن رحم این عوارض به طور معمول از بین می روند.

سنگینی که در قسمت زیر شکم خود حس می کنید به علت این است که جنین خود را می چرخاند و سرش را پایین می آورد و به سقف شکم و پهلو ها ضربه می زند. تکرر ادرار که مدتی بود از دست آن خلاص شده بودید ممکن است با بزرگ شدن رحم و فشاری که بر مثانه می ‌آورد دوباره به سراغ شما بیاید.

 •  هفته سی ام بارداری

در هفته سی بارداری با بزرگتر شدن رحم و کشیده شدن کیسه آمنیوتیک، دیواره رحم نازک تر شده و نور بیشتری به داخل آن نفوذ می کند. بنابراین جنین در تاریکی مطلق به سر نمی برد و بیش از پیش به نور واکنش نشان می دهد. همچنین روز به روز صداهای بیشتری وارد رحم شده و جنین به بعضی از صداهای بلند پاسخ می دهد. مایعی که جنین را احاطه کرده است بر صداهایی که او می شنود کاملاً تاثیر گذار است. این تاثیر مثل آن است که موقع شنا و زمانی که سرتان زیر آب است صدایی را بشنوید.

در هفته 30 بارداری پل بینی یا برآمدگی استخوانی قسمت وسط بینی مشخص تر از اوایل بارداری است. در این مرحله از بارداری نوک بینی هنوز تا حدودی سربالا به نظر می رسد ولی به مرور با بزرگتر شدن چهره نوک بینی هم به تدریج پایین تر می آید.

وزن : 1300 گرم

قد : 37 سانتی متر

وضعیت مادر در هفته سی ام بارداری

بین هفته های 25 و 35 بارداری حجم خون شما تقریباً با یک افزایش 25 درصدی روبرو خواهد شد. این افزایش حجم خون به این معنی است که قلبتان بیشتر و شدیدتر از قبل پمپاژ می کند. رگ های خونی شما در این مرحله از بارداری بدون تغییر باقی مانده و برای سهولت این گردش خون مضاعف هیچ نوع بسطی در آنها رخ نمی دهد.

به این ترتیب ممکن است در هفته سی ام بارداری بیشتر از سابق عرق کرده و یا احساس کنید که پوستتان داغ تر شده است. همچنین احتمالاً بیشتر از معمول احساس خستگی می کنید. فشاری که روی بدن شماست به تدریج خود را نشان داده و باعث احساس ناراحتی و خستگی زود هنگام شما خواهد شد. کارهایی از قبیل ایستادن های طولانی مدت و یا پیاده روی های زیاد که پیش از این برایتان راحت بود. حالا انجامش روز به روز سخت تر از قبل می شود.

 •  هفته سی و یکم بارداری

در هفته سی و یکم از 3 ماه (سه ماهه) سوم بارداری جنین بیشتر زمان خود را در خواب سپری می کند. همه جنین ها مانند کودکان و بزرگسالان دارای یک الگوی خواب هستند که شامل مرحله «رویا بینی» نیز می شود. این مرحله را در زمانی که چشم ها حرکات سریع دارند می توان تشخیص داد.  او گاهی پاهای خود را تا بالای سرش بالا می آورد و یا آنها را روی هم قرار می دهد و هنوز برای حرکات کششی فضای کافی در اختیار دارد.

تولید گلبول های قرمز خون جنین در هفته 31 بارداری از کبد به مغز استخوان منتقل می شوند. بعید است که گروه خونی این گلبول ها مشابه گروه خونی شما باشد و از آنجا که تنها تعداد کمی از گلبول های قرمز از جفت به بدن مادر منتقل می شوند. احتمال اینکه بدن شما آنها را به عنوان یک جسم خارجی شناسایی کرده و به آن ها حمله  کند، ناچیز است.

وزن : 1500 گرم

قد : 41 سانتی متر

وضعیت مادر در هفته سی و یکم بارداری

در سه ماه سوم پستان ها خود را برای شیردهی به نوزاد آماده می کنند. به همین دلیل ممکن است دچار درد و تغییرات غیرقابل پیش بینی در سینه های خود شوید. پستان های شما پرتر شده و شاید احساس کنید بسیار سنگین شده اند. معمولاً در هفته سی و یکم بارداری هاله تیره دور نوک پستان تیره تر خواهد شد و شاید درون آنها نوعی بر آمدگی یا توده احساس کنید که بدلیل آغاز تولید شیر اولیه شماست که آغوز نام دارد. در این مرحله نیز ممکن است کمی ترشح شیر داشته باشید.

در هفته سی و یکم حاملگی شما می توانید ورزش های شکمی سبک انجام دهید. اما در سه ماهه دوم و سوم مجاز به انجام ورزش های خوابیده به پشت نیستید. خوابیدن به پشت در هفته 31 بارداری و بعد از آن خطرناک است. چرا که ممکن است در این وضعیت جنین بر روی بزرگ سیاهرگ زیرین شما که خون را به قلب باز می گرداند، فشار وارد کند.

 •  هفته سی و دوم بارداری

در این هفته ها جنین توانایی بهتری در درک محرک های دریافتی پیدا کرده است. هماهنگی دستان او پیشرفت بیشتری کرده است. و چشم های او گاهی برای مدت کوتاهی باز می شود. و او حرکت انگشتان خود را هنگام نزدیک شدن به صورتش تشخیص می دهد. حجم عضلات و چربی جنین در این مرحله در حال افزایش است. پوست او در هفته 32 بارداری نیز ضخیم تر می شود. و به علت تجمع چربی زیر پوستی کمی شفافیت خود را از دست می دهد و بیش از اینکه قرمز شود به رنگ صورتی در می آید. چرا که رگ های خونی توسط گوشت بیشتری پوشانده می شوند. از این هفته به بعد جنین از نظر قدی کمتر رشد خواهد کرد و بیشترین رشد آن وزن گیری است.

وزن : 1700 گرم

قد : 42 سانتی متر

وضعیت مادر در هفته سی و دوم بارداری

در هفته سی و دوم بارداری با رشد جنین و بزرگتر شدن شکم تان، انرژی و تمرکز شما کاهش می یابد. مصرف میان وعده های غذایی سالم به میزان کم و در فواصل کوتاه تر، مانع بی انرژی شدن شما می شود. مصرف مواد غذایی سرشار از آهن مانند میوه های خشک اهمیت بسیاری دارند. زیرا کمبود آهن به راحتی می تواند موجب ایجاد خستگی شود. علاوه بر این در وعده غذایی تان مواد فیبر دار را قرار دهید تا مشکل یبوستتان کمتر شود و اذیت نشوید. همچنین بخشی از مشکل خواب شبانه شما به دلیل برآمدگی شکم تان است که مانع دراز کشیدن در حالت ثابت و راحت می شود .

 •  هفته سی و سوم بارداری

در هفته سی و سه از 3 ماه (سه ماهه) سوم بارداری فرزند شما روزانه حدود نیم لیتر از مایع آمنیوتیک را می بلعد، دفع می کند و دوباره  قورت می دهد. این مایع علاوه بر تامین مواد مغذی به ویژه پروتئین، به رشد مناسب معده و روده جنین نیز کمک می کند. حس چشایی فرزندتان در این مرحله از بارداری به حدی رشد کرده است. که اگر غذای تندی خورده باشید او می تواند آن را در مایعی که می بلعد تشخیص دهد.

در هفته سی و سوم بارداری معده جنین هر 40 دقیقه یک بار پر می شود. اما از هفته 35 بارداری با بزرگ شدن معده این میزان به هر 80 دقیقه یکبار کاهش می یابد. ریه های فرزندتان به زودی به مرحله ای می رسند که قادر خواهند بود پس از تولد بطور کامل عمل تنفس را انجام دهند. با این حال بیشتر نوزادانی که در سی و سه هفتگی متولد می شوند. برای عمل تنفس به کمک نیاز دارند. جنین درون رحم حرکات تنفسی را به طور منظم تمرین می کند.

وزن : 1900 گرم

قد : 43 سانتی متر

وضعیت مادر در هفته سی و سوم بارداری

طی سه ماهه سوم بارداری همچنان بین نیم تا یک کیلوگرم در هر هفته وزن اضافه می کنید. اما در هفته های پایانی بارداری افزایش وزن کمتری خواهید داشت. اکنون شکم شما کش آمده و احتمالاً ناف تان نیز برآمده شده است. اگر حس کردید که حرکات جنین کم شده، یک چیز شیرین بخورید، به پهلوی چپ دراز بکشید و در مدت دو ساعت حرکت های جنین را بشمرید. اگر در این مدن حداقل 8 حرکت داشت شرایط طبیعی است. اما اگر نداشت این موضوع را با متخصص در میان بگذارید.

استخوان بندی فرزندتان در پایان سه ماهه اول بارداری شروع به شکل گیری می کند. اما بیشتر کلسیم بدن شما در سه ماهه سوم بارداری به او منتقل می شود. این عمل بدون در نظر گرفتن میزان کلسیم دریافتی شما نیز صورت می گیرد. بنابراین اگر رژیم غذایی مادر دارای کلسیم کافی نباشد، جنین کلسیم مورد نیاز خود را از منابع استخوان مادر می گیرد و این کار موجب آسیب رساندن به تراکم استخوان مادر خواهد شد. پس در رژیم غذایی خود از این ماده غافل نشوید.

 •  هفته سی و چهارم بارداری

در هفته سی و چهارم بارداری به دلیل رشد بیشتر سیستم شنوایی، فرزندتان دیگر نمی تواند درون رحم آرامش و سکوت قبلی اش را داشته باشد. ممکن است برخی صداهای زیر و آرام تر از رحم رد نشوند. اما رحم شما آنقدرها هم که فکر می کنید ساکت و آرام نیست. صدای قلب، تنفس و معدۀ شما دائما در پیش زمینه شنیده می شود. اگر چه رحم و مایع آمنیوتیک از رسیدن بسیاری از صداها به جنین جلوگیری می کنند. اما صداهای افراد به راحتی وارد رحم می شود. پس او به راحتی صدای شما را تشخیص می دهد و واکنش نشان می دهد. اکنون سطح معده که مسئول جذب مواد غذایی است به حدی رشد کرده است که در صورت تولد، نوزاد بتواند به راحتی شیر بخورد.

وزن : 2100 گرم

قد : 45 سانتی متر

وضعیت مادر در هفته سی و چهارم بارداری

یکی از علل شایع سرگیجه در هفته سی و چهارم بارداری، وجود نوسان در فشار خون مادر است. افت فشار خون در بارداری، جریان خون به مغز مادر را کاهش می دهد و مادر برای مدت کوتاهی احساس سر گیجه می کند.

 •  هفته سی و پنجم بارداری

سلول های عصبی واقع در پشت چشم که وظیفه تشخیص رنگ سیاه و سفید یا دیگر رنگ ها را دارند در حال کامل شدن هستند. سلول هایی که به سیگنال های رنگی پاسخ می دهند. آخرین دسته از سلول هایی هستند که رشد می کنند. اما در نهایت بیش از نیمی از اطلاعاتی که چشم دریافت می کند را پردازش خواهند کرد.

در هفته سی و پنجم بارداری فرزندتان در حال پلک زدن و یادگیری تطابق است و مردمک چشم هایش در پاسخ به نوری که از رحم عبور می کند گشاد می شود. چشم ها از هفته بیست و ششم باز شده اند اما این مرحله حرکات چشم هماهنگی بسیار کمی داشته اند.

وزن : 2300 گرم

قد : 46 سانتی متر

وضعیت مادر در هفته سی و پنجم بارداری

طبیعی است که در این مرحله از بارداری حرکات شما از حالت عادی کندتر باشد. بیرون آمدن از تخت یا بلند شدن از روی صندلی تلاش بیشتری می طلبد و برداشتن اشیا از روی زمین از همیشه سخت تر خواهد بود. کارهایی مانند بستن بند کفش یا لاک زدن ناخن های پا غیرممکن به نظر می رسند. در این مرحله از بارداری هر بار که دردی شدید و ناگهانی احساس کنید تصور خواهید کرد که نشانه ای از شروع درد زایمان است. این نگرانی ها طبیعی است. اما به یاد داشته باشید علی رغم اینکه در هفته های پایانی بارداری هستید، بیشتر دردها نشانۀ شروع درد زایمان شما نیست. بلکه احتمالاً مربوط به یبوست یا کشیدگی رباط ها است.

 •  هفته سی و ششم بارداری

در هفته سی و ششم بارداری رشد شش ها تقریباً کامل شده و قادر خواهند بود در صورت تولد زودرس به درستی عمل تنفس را انجام دهند. البته جنین در این زمان هنوز نارس محسوب می شود و تا پیش از سی و هفت هفتگی به رشد کامل نخواهد رسید. رشد کیسه های هوایی ابتدا در هفته بیست و چهارم آغاز می شود اما در طول بارداری تعداد آنها افزایش می یابد.

وزن : 2600 گرم

قد : 47 سانتی متر

وضعیت مادر در هفته سی و ششم بارداری

احتمالاً متوجه شده اید در هفته سی و ششم بارداری نوع حرکات فرزندتان تغییر کرده است. این موضوع نشان دهنده کاهش فضای موجود برای حرکت است. از آنجایی که جنین با هر حرکت به دیواره رحم برخورد می کند احتمال اینکه بیشتر از پیش متوجه این حرکات شوید افزایش می یابد. درد زیر شکم یکی از وقایع ناخوشایند بارداری است که در ماه های مختلف به علل گوناگونی می تواند رخ دهد.

بدیهی است که اگر دچار درد زیر شکم در هفته سی و ششم بارداری شده اید و دردها شدید هستند. همراه با لکه بینی اند و یا با گذشت زمان فاصله بین آنها کمتر شده و شدتشان بیشتر می شود. لازم است که هرچه سریعتر با متخصص تماس بگیرید. همچنین بهتر است از این هفته به بعد ساک کودک خود و ساک لوازم خود را با مدارک لازم آماده کنید که در صورت نیاز به آن دسترسی راحت تری داشته باشید.

 •  هفته سی و هفتم بارداری

فرزندتان در هفته 37 بارداری برای زندگی پس از تولد آمادگی بیشتری دارد. گوش درونی و بیرونی به طور کامل شکل گرفته اند و او به شنیدن صدای گردش خون و ضربان قلب شما عادت کرده و می تواند صدای شما را تشخیص دهد. او با شنیدن صداهای بلند هراسان می شود و به سمت صداهای آشنا می چرخد و تلاش می کند به دنبال منبع آنها بگردد. فرزندتان نه تنها می تواند طیف وسیعی از فرکانس ها را بشنود، بلکه می تواند صداهای مختلف را نیز از یکدیگر تشخیص داده و صداهای آشنا مانند صدای شما و همسرتان را به خاطر بسپارد.

وزن : 2800 گرم

قد : 48 سانتی متر

وضعیت مادر در هفته سی و هفتم بارداری

با پایین تر آمدن جنین، احساس سبکی خواهید کرد. زیرا فضای بیشتری برای انبساط ریه ها بوجود می آید و تنفس آسان تری خواهید داشت. به علاوه سوزش سر دل نیز تا حد زیادی کاهش می یابد. شکم شما نیز با ورود سر جنین به دریچه تولد به سمت پایین و جلو کشیده شده و کوچک تر به نظر خواهد رسید. البته با بیشتر شدن فشار بر روی مثانه احتمالاً بیشتر نیاز به ادرار کردن خواهید داشت. همچنین ممکن است در ناحیه لگن خود کمی درد داشته باشید.

 •  هفته سی و هشتم بارداری

در هفته سی و هشتم بارداری رشد فرزندتان کامل شده و جزییات اندام او نیز شکل گرفته اند. فرزندتان از این زمان به بعد رشد قابل توجهی نخواهد داشت. و تنها افزایش وزن پیدا می کند تا پس از تولد چربی مورد نیاز جهت توانایی کنترل دمای بدن خود را داشته باشد. در هفته 38 بارداری فضای کمی برای حرکت جنین وجود دارد. شکل رحم او را تشویق می کند تا رو به پایین قرار بگیرد و هنگامی که به این حالت درآمد، دیگر به سختی می تواند تغییر موقعیت دهد.

در هفته سی و هشتم بارداری فرزندتان برای زندگی خارج از رحم تقریباً آماده است. ولی احیاناً شما آماده تر هستید! شاید از خود بپرسید پس چه زمانی قرار است زایمان اتفاق بیافتد؟ احتمالاً هنوز وقت آن نرسیده است. به ویژه اگر این اولین بارداری شما باشد. توجه داشته باشید که طی یک یا چند هفته آینده مناسب ترین مکان برای فرزندتان رحم شماست. چرا که جزیی ترین اجزای بدن او در این مدت در حال تکامل هستند. در این مرحله تمام بخش های استخوان بندی فرزندتان به ویژه استخوان های بلند دست و پا، طی فرآیندی به نام «تبدیل شدن غضروف به استخوان» سفت و سخت می شوند.

وزن : 3000 گرم

قد : 49 سانتی متر

وضعیت مادر در هفته سی و هشتم بارداری

در هفته های آخر بسیار سنگین شده اید. این سنگینی و عدم حرکت راحت در خواب و زندگی روزمره تان تاثیر زیادی می گذارد. در این هفته های آخر ریلکس باشید و تا می توانید استراحت کنید. زیرا بعد از زایمان کار شما کمی سخت تر خواهد بود. وسایل و ساک نوزاد خود را آماده کنید. زیرا هر لحظه امکان درد زایمان در شما وجود دراد.

 • هفته سی و نهم بارداری

جنین در سه هفته پایانی با ذخیره کردن چربی در زیر پوست خود، به طور مرتب وزن اضافه می کند. اگر او در این هفته متولد شود، ظاهری گرد و تپل خواهد داشت. در هفته سی و نهم بارداری عضلات گردن قوی شده اند و به راحتی می توانند سر را از روی قفسه سینه بر دارند. اما پس از تولد او دیگر مایع آمنیوتیک در اطرافش نخواهد بود تا با کمک شناور شدن در آن بتواند سر خود را بالا نگاه دارد. به همین دلیل باید هنگامی که او را در آغوش می گیرید، از سر و گردن فرزندتان محافظت کنید.

وزن : 3200 گرم

قد : 50 سانتی متر

وضعیت مادر در هفته سی و نهم بارداری

اگر این اولین بارداری شماست، تشخیص علائم شروع زایمان دشوار خواهد بود. برخی از مادران در پایین کمر خود دردی را احساس می کنند که به تدریج شدت می یابد. یکی دیگر از علائم زمان شروع زایمان، خونریزی است یا زمانی که کیسه حاوی مایع آمنیوتیک پاره شود. ولی اگر پس از پاره شدن کیسه آب انقباض های دردناک شروع نشوند. باید به سرعت وضعیت خود را به پزشک اطلاع دهید. اگر قرار باشد طبیعی زایمان نکنید. در هفته 39 بارداری سزارین انتخاب خواهد شد. اکثر بیمارستان ها اجازه نمی دهند مادر در طول زایمان چیزی بخورد یا بیآشامد. زیرا در صورت نیاز به انجام بیهوشی عمومی خطر خفگی وجود دارد.

 •  هفته چهلم بارداری

در هفته چهل از 3 ماه (سه ماهه) سوم بارداری ساختار اسکلت جنین شما طی فرآیندی به نام استخوانی شدن غضروف ها، به تدریج از غضروف های نرم به استخوان های سخت تبدیل شده اند. این فرآیند از مرکز هر استخوان شروع شده و به اطراف گسترش می یابد. فرآیند استخوانی شدن غضروف ها تا پایان بارداری در سرتاسر استخوان های جنین بجز دو سر استخوان های بلند، نوک استخوان انگشتان، استخوان های سر و برخی نواحی دیگر که به شکل غضروف باقی می مانند، ادامه می یابد. غضروفی ماندن این استخوان ها برای ادامه رشد فرزتدتان در سنین بالاتر ضروری است.

وزن : 3300 گرم

قد : 50 سانتی متر

وضعیت مادر در هفته چهلم بارداری

بسیاری از مادران روزها و هفته ها منتظر هستند و اکنون که به هفته 40 بارداری رسیده اند. باز هم خبری از شروع دردهای زایمان نیست و می گویند که هفته چهل بارداری درد ندارم!!

به شما حق می دهیم که این روزهای پایانی بارداری برای شما خیلی سخت می گذرد. اما راهی جز صبر کردن وجود ندارد. بهترین حالت این است که صبر کنید دردهای زایمانی به صورت خود به خود آغاز شوند. زیرا که شروع خود به خودی این دردها نشانه آماده بودن جنین برای زندگی در محیط خارج از رحم است. اما اگر از این هفته عبور کردید اما همچنان خبری از دردها نبود، به متخصص اطلاع دهید. البته بیشتر مادرانی که می خواهند زایمان طبیعی داشته باشند تا لحظات آخر صبر می کنند.

امیدواریم که بارداری شیرین و زیبایی را سپری کرده باشید و تمام خستگیتان وقتی که نوزادتان را در آغوش می گیرید از بین برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *