بارداری و زایمان

رنگ کردن مو در دورهٔ بارداری

رنگ کردن مو در دورهٔ بارداری

رنگ کردن مو در دورهٔ بارداری

استفاده از رنگ مو در دوران بارداری دغدغهٔ بسیاری از زنان باردار است. اگر جزو آن گروه از خانم هایی هستید که زود به زود رنگ موهایتان را تغییر می دهید، لازم است در بارداری در این باره تجدید نظر کنید. این سوال بسیاری از خانم های باردار است که آیا در دوران حاملگی می توان موها را رنگ کرد؟ رنگ کردن مو برای جنین ضرر دارد یا نه؟  بارداری حساس ترین دورانی است که خانم ها تجربه می کنند. بسیاری از کارها در این دوران برایشان ممنوع است و بهتر است برای حفظ سلامتی فرزندشان آن را بدانند. از این رو در این مطلب می خواهیم رنگ کردن مو در دورهٔ بارداری را بررسی کنیم.

رنگ کردن مو در بارداری

تقریباً هر کاری که در دوران بارداری انجام می ‌دهید یا هر غذایی که می ‌خورید، می ‌تواند تا حدودی روی جنین تأثیر بگذارد. برای مثال، قرارگیری در معرض سطوح بالای سرب در دوران بارداری با خطراتی مانند زایمان زودرس، کمبود وزن نوزاد هنگام تولد و سقط جنین همراه خواهد بود.

همان طور که می دانید رنگ کردن موها در شرایط عادی بی خطر است. اما زمانی که زنی باردار می شود، قدرت سیستم ایمنی بدن به شدت کم می شود و در معرض خطر قرار می گیرد. برخی از متخصصان معتقدند که برخی از مواد شیمیایی موجود در رنگ موهای شیمیایی می ‌تواند از طریق پوست سر مادر وارد جریان خون شود و خطرهایی را برای جنین ایجاد کند. برخی دیگر از متخصصان معتقدند مقدار جذب مواد شیمیایی هنگام رنگ کردن مو به میزانی نیست که خطری برای جنین ایجاد کند. اما توصیه اغلب پزشکان این‌ است که خانم ‌های باردار در سه ماهه اول بارداری که زمان شکل گیری جنین و پیشرفت سلول ‌های اولیه جنین است. و نقطه حساس بارداری است و بیشترین خطر آسیب وجود دارد از رنگ کردن موی خود خودداری کنند. و این کار را به سه ماهه دوم یا سه ماه سوم موکول کنید.

البته ما به شما می گوییم بهتر است در دوران بارداری موهایتان را رنگ نکنید تا فرزندتان به دنیا بیاید. اگر به رنگ کردن مو در این دوران اصرار دارید و می خواهید موهای سفیدتان را بپوشانید می توانید از رنگ موهای گیاهی و طبیعی استفاده کنید. رنگ موهای گیاهی مانند حنا برای زنان باردار بی خطر بوده و عوارضی ندارد. حنا هیچگونه مواد شیمیایی و سرطان زایی ندارد و کاملاً طبیعی است و هیچ آسیبی به جنین و مادر وارد نمی کند.

اگر اصرار به رنگ کردن موهای خود دارید حتماً به این نکات توجه کنید:

رنگ کردن مو در دورهٔ بارداری

1. رنگ موهای با کیفیت بخرید و سعی کنید رنگ مو بدون آمونیاک باشد.

2. هنگام کار با رنگ مو دستکش بپوشید.

3. در سه ماه اول بارداری به هیچ وجه موهایتان را رنگ نکنید.

4. موهایتان را با حنا رنگ کنید. اگر شما علاقه مند به رنگ کردن موهای خود هستید. بدانید که استفاده از حنا یک گزینه عالی و امن برای این منظور خواهد بود. زیرا حنا یک رنگ موی طبیعی به شمار می رود و مصرف آن همراه با رنگ های گیاهی دیگر، امن ترین گزینه برای رنگ کردن موهای زنان در دوران بارداری محسوب می شود. همچنین، یادتان باشد که ماده رنگی حنا کاملاً طبیعی بوده و به هیچ وجه، هیچ گونه مواد شیمیایی سرطان زا و یا سمی ندارد. به همین دلیل، مصرف آن در دوران بارداری هیچ آسیبی به جنین داخل رحم نمی رساند.

5. موهایتان را مرتباً رنگ نکنید.

6. پس از رنگ کردن موها به خوبی آن ها را آبکشی کنید.

7. هیچ وقت رنگ مو رو مستقیم به ریشه موهایتان نزنید. رنگ باید فقط بر روی رشته های مو قرار گیرد. زیرا در این روش، رنگ نمی تواند وارد سیستم گردش خون شما شده و به اعضای داخلی بدن شما و جنین داخل رحمتان ضرر برساند. همچنین، نکته مهم دیگر که زنان حامله باید در هنگام رنگ کردن موهای خود به یاد داشته باشند. این است که قبل از استفاده کامل از رنگ مو مقداری از رنگ را فقط بر روی یک دسته از موهای خود امتحان کنند.

8. برندهای مختلف رنگ مو را ترکیب نکنید.

9. اتاق باید تهویه مناسبی داشته باشد تا بوی رنگ سریعاً از بین برود.

دکلره کردن مو در دوران بارداری

دکلره کردن موها در بارداری عوارض جبران ناپذیری روی سلامت جنین شما دارد. به طوری که اگر آن را بدانید هرگز سلامت فرزند خود را به خطر نخواهید انداخت. از آنجا که سیستم دفاعی بدن و ترشحات هورمونی طی دوران بارداری دستخوش تغییرات بسیاری می‌شود. احتمال بروز واکنش های آلرژی زا حتی نسبت به موادی که در گذشته حساسیت به آن وجود نداشته، مطرح می شود. بر این اساس بهتر است رنگ، هایلایت، مش و فر کردن موها تا پایان دوره ۹ ماهه بارداری و به طور قطع، ‌طی سه ماهه ابتدایی این دوران صورت نگیرد.

جالب است بدانید آزمایشات انجام شده روی حیوانات نشان داده، مواد شیمیایی موجود در دکلره باعث نقص جنینی می ‌شود. پس سه ماهه اول بارداری که زمان شکل گیری جنین و پیشرفت سلول های اولیه جنینی است و بیشترین آسیب پذیری برای جنین وجود دارد. باید از دکلره کردن مو خودداری کنید.

رنگ کردن ابروها در دوران بارداری

در هنگام انجام رنگ ابرو معمولاً سطح کمتری از پوست در تماس با مواد رنگی قرار می گیرد.به علاوه  طول مدت تماس با مواد شمیایی نسبت به رنگ مو کمتر است. بنابراین گرچه به نظر می رسد آثار مضر آن بر سلامتی جنین کمتر از رنگ کردن کل مو باشد. اما با توجه به لزوم رعایت تمامی موارد احتیاطی در این دوران حساس، پیشنهاد می کنیم. که در دوران بارداری خصوصاً در سه ماهه اول از انجام این کار پرهیز کنید. و درصورت ضرورت انجام، آن را به سه ماهه دوم و سوم موکول نمایید.

در انتها می توان گفت بهتر است در دوران بارداری تحمل کنید و جان و سلامت فرزندتان را به خطر نیاندازید. زیرا اگر خدایی نکرده فرزندتان با مشکلی مواجه شود زندگی خودتان و کودکتان را نابود می کنید. مراقب سلامتی فرزندتان در این دوران حساس باشید و بدانید وقت بسیاری برای رنگ کردن موهایتان خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *