بارداری و زایمان

ترک های پوست در بارداری

ترک های پوستی دوران بارداری

ترک های پوستی دوران بارداری

حاملگی یکی از زیباترین ، خاص ترین و شادترین اتفاق در دنیای زنان است. این دنیای زیبا در دوران بارداری سختی ها، قشنگی ها و مراقبت های خاصی را به دنبال دارد. در دوران حاملگی مراقبت از پوست، مو ، ناخن ها و زیبایی مادر اهمیت زیادی دارد. یکی از رایج ترین مشکلاتی که زنان باردار با آن مواجه می شوند ترک های پوستی دوران بارداری است. در این مقاله به این موضوع و پیشگیری و درمان آن می پردازیم.

ترک های پوستی زمانی رخ می دهد که بدن به طور ناگهانی وزن اضافی به دست می آورد یا از دست می دهد. در طول بارداری، با رشد جنین در داخل رحم، پوست بیشتر از ظرفیتی که دارد کشیده می شود. و همین امر به ایجاد ترک های پوستی منجر می شود.

ترک های بارداری

یکی از ترس های ناشی از حاملگی ، ترک هایی است که در دوران بارداری به چشم می خورد. متاسفانه، در طول دوران بارداری  کشش پوست افزایش می یابد و بیشتر خانم ها این ترک ها را تجربه می کنند. نشانه ها به طور معمول به صورت نوارهای خط موازی روی پوست ظاهر می شوند که رنگ و بافت کاملاً متفاوتی نسبت به پوست معمولی دارند. رنگ ممکن است از بنفش تا صورتی روشن ، خاکستری روشن باشد. گاهی اوقات علائم کشش ممکن است احساس خارش ایجاد کنند. دلیل اصلی این ترک ها تغییرات هورمونی در بانوان و رشد جنین است. این خط ها معمولاً در ناحیه شکم، سینه، ران ها، باسن و پشت بازوها قابل رؤیت هستند.

علائم کششی پوست معمولاً در سه ماهه آخر بارداری (ماه ششم یا ماه هفتم بارداری) قابل مشاهده است. بعضی از زنان با بزرگ شدن شکم این ترک ها را مشاهده می کنند. در خانم هایی که پوست نازکی دارند علائم کششی به شکل صورتی رنگ ظاهر می شوند. در حالی که در خانم هایی که پوست تیره تر دارند علائم کششی روشن تر از پوست اطرافش می باشد.

مراحل ایجاد ترک ها در بدن

ترک اولیه به رنگ صورتی ظاهر می شود و ممکن است باعث خارش شود. پوست اطراف ترک ها ممکن است مسطح و نازک به نظر برسد. پس یکی از علایم ترک پوستی را می توان خارش دانست. به تدریج ترک ها از نظر طولی و عرضی بزرگ می شوند و به رنگ قرمز یا بنفش تبدیل می شوند. هنگامی که ترک ها بالغ شوند، رنگ قرمز / صورتی خود را از دست می دهند. در ماه های پس از حاملگی، ترک ها شروع به از بین رفتن می کنند و به رنگ نقره ای یا سفید تبدیل می شوند. همچنین ممکن است از نظر شکل و طول نامنظم شوند.

اکثر خانم ها در دوران بارداری ترک شکم را مشاهده می کنند. اما این ترک ها روی سینه ها، ران ها، کمر، ناف و باسن نیز دیده می شود. این ترک ها در هر جایی از بدن ظاهر می شوند. اما به احتمال زیاد در مکان هایی که مقدار زیادی چربی ذخیره می شود بیشتر دیده می شوند.

درمان های ترک پوست

ترک های پوستی دوران بارداری

موضوع ترک های پوست در دوران حاملگی بحثی داغ و همیشگی است. امروزه به روش های طبیعی و یا با محصولات صنعتی از رشد و ایجاد ترک جلوگیری می کنند.

  • استفاده از روغن های گیاهی

بیشتر روغن ها به صورت طبیعی از کشش پوست و ترک خوردن آن جلوگیری می کنند. روغن هایی همچون بادام، آرگان ، نارگیل و کرچک و … اما یکی از معروف ترین روغن ها روغن زیتون می باشد. بهتر است استفاده از این روغن ها را در ماه های اولیه بارداری شروع کنید و تمامی نقاط بدنتان را چرب کنید. ماساژ دادن پوست با روغن های طبیعی باعث حفظ رطوبت آن می شود و کشسانی پوست را بیشتر می کند و به درمان سریع زخم ها کمک می کند.

روغن ها حامل مواد مغذی بوده و آب مورد نیاز را فراهم می آورند. این در حالیست که روغن های ضروری دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و ترکیبات درمان کننده هستند.  همچنین محصولات فراوانی از لوسیون و کرم های بهداشتی مخصوص زمان بارداری و بعد از زایمان موجود است که با استفاده از آنها رطوبت پوست را حفظ می کنید. از این رو با استفاده از ان ها احتمال ترک خوردن را کاهش می دهید.

  • کنترل و حفظ وزن

یک راه دیگر که می توانید از علائم کشیدگی جلوگیری کنید، حفظ وزن سالم با وجود رشد نوزاد است. در دوران بارداری، وزن در مدت زمان نسبتاً کوتاهی بالا می رود. طبیعی است که در دوران بارداری حدود 12 تا 20 کیلوگرم اضافه وزن داشته باشید. اما باید از افزایش سریع و ناسالم وزن اجتناب کنید که باعث می شود پوست بیشتر کشیده شود و برجستگی بیشتری نشان دهد. باید کالری بیشتری نسبت به قبل از باردار شدن داشته باشید. اما نه دو برابر بیشتر. هم چنین کالری باید از غذاهای مقوی و نه اسیدهای چرب تامین شود تا افزایش تدریجی داشته باشید.

  • آب کافی نوشیدن

چه باردار باشید چه نباشید، نوشیدن مقدار کافی آب در طول روز برای داشتن پوست سالم مهم است. آب به سم زدایی بدن کمک می کند و پوست را چاق می کند. این به حفظ قابلیت کشش پوست کمک می کند. نیازی نیست که در یک زمان مقدار زیادی آب بنوشید به جای آن، کم کم آب در طول روز بنوشید. در همان زمان، میوه ها و سبزیجات را با مقدار زیاد آب بخورید تا به بدن کمک کند.

امیدواریم دوران حاملگی راحت و زیبایی را سپری کنید و با مراقبت از پوست و زیبایی خود این لحظات ناب را سپری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *