عطر و ادکلن

تفاوت بین عطر و ادکلن چیست؟

تفاوت بین عطر و ادکلن

خیلی از ما تفاوت بین عطر و ادکلن را نمی دانیم و تصورات اشتباهی درباره آن داریم. مثلا فکر می کنیم عطر اسانس های ادکلن ها هستند که در شیشه های کوچکتر به فروش می رسند. درصورتی که این فکری غلط است.

بهتر است اول با مفهموم عطر آشنا شویم؛ عطر یک ماده خوشبوست که برای خوشبو کردن بدن از آن استفاده می‌شود. این ماده از مواد طبیعی یا از ترکیب اسانس‌ها، تثبیت‌کننده‌ها و حلال‌ها ساخته می‌شود. مواد اولیه معطر سازنده عطر از منابع گیاهی یا حیوانی استخراج می شوند یا با تولید مصنوعی مواد شیمیایی بدست می آیند.

تفاوت بین عطر و ادکلن

اما تفاوت اصلی در عطرهای مختلف جهان به «میزان غلظت عصاره‌های روغنی معطر در حلال آنها» بستگی دارد؛ که می‌تواند شامل اتانول(الکل) یا ترکیبی از آب و اتانول باشد. شدت و ماندگاری عطر نیز بر اساس غلظت، شدت و طول عمر ترکیبات معطر (اسانس طبیعی / روغن عطر) مورد استفاده در آن است. به این معنی که هرچه قدر درصد ترکیبات معطر(اسانس ها) افزایش
یابند، شدت و ماندگاری عطر و ادکلن نیز زیاد می‌شود.

اگر بر روی شیشه های عطر دقت کنید حتما کلمات عطر(Perfume) ،ادکلن (Eau de Cologne)، ادوتویلت (Eau de Toilette) ،ادوپرفیوم (Eau de Perfume) و افترشیو یا اوفرش ( Eau Fraiche) را دیده اید . تفاوت این ها در چه چیزی هستند؟

تفاوت بین عطر و ادکلن

بهتر است اول با معنی اسانس آشنا شویم.اسانس به مایعی گفته می شود که حالت روغنی دارد. اسانس ها معمولا غلیظ هستند و به مقدار کم باید مصرف شوند.اسانس های خالص به تنهایی قابل استفاده نیستند و نیاز به ترکیباتی همچون الکل و آب دارند.

عطر یا پرفیوم (perfume, Pure Perfume, Parfum)

عطر از اسانس خالص نیست. زیرا اسانس خالص ناخوشایند است و پوست را اذیت می کند بنابراین به یک حلال نیاز دارد تا در آن حل شود و راحت تر استفاده شود.الکل مناسب ترین مایع برای رقیق شدن و پایدارتر کردن بوی عطر است. عطر یا پرفیوم (Perfume) عطری است که بیشترین غلظت را در میان بقیه دارد. معمولا بین 20 تا 40 % پرفیوم را عصاره روغنی عطر تشکیل می دهد. که این مقدار کافی است تا عطر را قوی و برجسته کند و ماندگاری آن را بالا ببرد. در این میان عطرهای خالص و اصل دارای قیمت بالا و ماندگاری فوق العاده ای هستند.

 ادکلن (Eau de Cologne)

برای اولین بار اودکلن در شهر کلن آلمان ساخته شد. ادکلن بر خلاف عطر از درصد کمی از اسانس برخوردار است. اسانس به کار رفته در آن بین 2 تا 5 درصد می باشد.معمولا در ادکلن ها بین 70 تا 90 درصد الکل به کار رفته است. به همین علت ماندگاری کمی دارد و تا چندین ساعت می تواند بوی ملایم و خوبی را به همراه داشته باشد.

ادوتویلت  (Eau de Toilette)

در حدود 5 تا 15 درصد غلظت دارند. ادوتویلت ها بوی ملایمی دارند که ماندگاری زیادی هم ندارد و برای تمدید بوی آن باید چندین بار در طول روز از آن ها استفاده شود.

ادوپرفیوم (Eau de Parfum)

بعد از پرفیوم،  ادوپرفیوم ها با 15 الی 20 % اسانس در میان انواع عطر های موجود در  بازار بیشترین غلظت را دارند. ادوپرفیوم ها طوری ساخته شده اند که می توانند یک روز کامل دوام بیاورند. ادوپرفیوم ها بیشترین خرید را در میان مشتری ها دارد و برند ها بیشتر این نوع از عطر را تولید می کنند و همچنین اکثر مغازه ها ها این نوع عطر را به فروش می رسانند زیرا به گرانی پرفیوم ها نیستند و بیشتر مردم می توانند آن را خریداری کنند. EDP علامت اختصاری ادوپرفیوم است.

افتر شیو یا اوفرش (Eau Fraiche)

اوفرش ها نیز از غلظت بسیار کمی برخوردارند تنها 1 تا 3درصد اسانس دارند . تفاوت آن ها در این است که ادکلن ها مثل دیگر عطر ها با الکل درست می شوند اما اوفرش ها از مخلوط شدن روغن ها با آب درست می شوند. از آن ها معمولا برای تر و تازه کردن پوست به ویژه پس از اصلاح صورت به عنوان افتر شیو استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *