آرایش ناخن, کاشت ناخن

آشنایی با کاشت ناخن

مواد و روش های کاشت ناخن

مواد و روش های کاشت ناخن

ناخن یکی از عضو هایی است که در زیبایی فرد نقش مهمی دارد. مرتب بودن ناخن ها، تمیز بودن و لاک آن در این زیبایی نقش به سزایی دارد. امروزه در دنیا و در ایران کاشت ناخن و راه های دیگری استفاده می شود که این زیبایی را دو چندان می کند. بهتر است با این نوع از آرایش آشنا شویم تا بهترین و درست ترین راه را برای زیبایی خود انتخاب کنیم. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا با مواد و روش های کاشت ناخن آشنا شویم.

کاشت ناخن چیست؟

خانم ‌ها به دلایل مختلفی کاشت ناخن را انجام می‌ دهند. برخی صرفاً برای زیبایی و برخی دیگر به دلیل مشکلات ناخن ‌هایشان، بطور مثال برای پوشاندن ناخن ‌هایی که به گفته خودشان رنگ و روی زیبایی ندارند. استفاده از این ناخن ها برای افرادی که ناخن های ضعیف و شکننده دارند و همچنین افرادی که عادت به جویدن ناخن دارند بسیار مناسب است چون مانع آنها می‌شود. این ناخن ‌های مصنوعی در اندازه ‌های گوناگون و در رنگ ‌های طبیعی و متنوعی موجود می ‌باشند. برای عمل کاشت ناخن می‌ بایست موارد زیادی را رعایت کرد، ابزار و مواد کاشت ناخن را شناخت و در صورت تصمیم برای انجام، این کار را زیر نظر متخصصین این انجام داد.

برای کاشت ناخن ‌ها را به وسیله سوهان برقی می‌ تراشند تا جایی كه لایه خیلی نازكی از ناخن باقی بماند. این كار برای این است كه زیر مواد مورد استفاده در كاشت ناخن که قرار است جای ناخن اصلی فرد را بگیرد برجسته نباشد تا طبیعی ‌تر به نظر برسد. و هر چه ناخن كاشته شده برجستگی كمتری داشته و به ناخن طبیعی شباهت بیشتری داشته باشد در اصطلاح خوب كاشته شده است. البته یک کاشت خوب علاوه بر، داشتن ظرافت و زیبایی باید دوام و استحکام بالایی نیز داشته باشد.

انواع مواد و روش های کاشت ناخن

کاشت ناخن به چند روش صورت می‌گیرد که هر فرد باید با توجه به نیازها و محیط زندگی و سایر معیارها اعم از شغل و محیط کار و… نوع کاشت خود را انتخاب کند.

1. کاشت ناخن پودری یا اکرلیک

این نوع کاشت در رده نخست کاشت ‌های ناخن می ‌باشد و به قولی کاشت مادر محسوب می‌شود و سایر کاشت ‌های ناخن از این نوع کاشت گرفته شده است. کاشت پودری به علت دوام و استحکام زیاد طرفدار بیشتری دارد. این نوع کاشت نسبت به نوع دیگر کاشت (کاشت ژله‌ای) از ماندگاری بیشتری برخوردار می‌باشد. بادوام، مستحکم، بدون شکستگی، بدون هوا گرفتگی و ظریف می ‌باشد و برخلاف کاشت ژله ‌ای با آب و هوای خشک سازگاری داشته و هزینه کمتری دارد.

 کاشت پودری برای چه کسانی مناسب است؟

اگر شما شخصی هستید که کارها را با عجله انجام می‌ دهید برای شما کاشت به روش پودر (اکرلیک) پیشنهاد می‌ شود. ناخن اکریلیک از لحاظ مقاوم بودن قوی هستند با این حال اگر بیش از حد فشار بر روی آنها اعمال شود می ‌شکنند. پس لازم است در هنگام انجام کارهایی مانند کار با ابزار، باغبانی و کار با مواد شیمیای همیشه از دستکش استفاده کنید. در ضمن استفاده روزانه از کرم و روغن ‌های نرم کننده بر روی ناخن و اطراف آن باعث می‌شود ناخن‌های سالم و با لطافتی داشته باشید.

2. کاشت ناخن ژله‌ای

کاشت ژله‌ای به نسبت کاشت پودری نازک ‌تر، واقعی‌ تر و ظریف‌ تر است و در عین حال گران تر از کاشت اکریلیک می‌باشد. این کاشت با آب و هوای شرجی و مرطوب سازگاری بیشتری دارد و دوام و ماندگاری آن در هوای مرطوب بیشتر است و برای افرادی که هر روز هوای خشک را تجربه می‌کنند توصیه نمی‌شود و به طور معمول این نوع کاشت در هوای خشک ترک برمی ‌دارد. در این روش مواد ژل به صورت آماده قابل خریداری شده و آن را بعد از مواد ضدقارچ روی ناخن می‌ گذارند و در دستگاه یووی قرار می‌ دهند تا خشک شود.

کاشت ژله‌ای برای چه کسانی مناسب است؟

اگر شما در آب و هوای مرطوب و شرجی زندگی می ‌کنید، ناخنی ظریف و براق می ‌خواهید، از حساسیت یا ناراحتی تنفسی (آسم) رنج می‌ برید و اگر بدون استفاده از دستکش شستشو زیادی در روز انجام می‌ دهید، می ‌توانید بدون هیچ ضرری از کاشت ژل استفاده کنید. هر چند که باید این نکته را ذکر کنیم که توانایی‌ های یک ناخن کار حرفه‌ ای و موادی که برای کاشت ژله ‌ای استفاده می‌ کند می ‌تواند کاشت ژله‌ ای را ماندگارتر کند. جدا از اینکه آب و هوای محیط زندگی شما خشک باشد یا مرطوب. با این حال کاشت ژله ‌ای با اولویت اینکه ماندگاری بالایی داشته باشد، انتخاب خوبی برای خانم ‌هایی که در مناطقی با آب و هوای خشک زندگی می ‌کنند نیست.

3. کاشت ناخن قالبی

در این نوع از کاشت مواد را داخل قالب ناخن مصنوعی می ‌گذارند تا شکل آن را به خود بگیرد. بعد ابتدا مواد ضد قارچ را روی ناخن می‌ زنند و بعد قالب را روی ناخن فشار می‌ دهند تا مواد روی ناخن خشک ‌شود. بعد از چند دقیقه ناخن مصنوعی را برمی ‌دارند. در این نوع کاشت دیگر سوهان‌ کشی نمی‌ شود و از چسب ناخن هم استفاده نمی‌ شود.

این نوع کاشت راحت ‌ترین نوع کاشت و در عین حال بی‌کیفیت ‌ترین است. در این نوع کاشت به دلیل اینکه عمل سوهان ‌کشی انجام نمی‌ شود بعد از مدت کوتاهی به ‌اصطلاح ناخن هوا می‌ گیرد و جمع شدن هوا زیر ناخن کاشت یکی از مهم‌ترین دلایل برای به وجود آمدن قارچ است. در این نوع کاشت باید مراقب بود تا ناخن ‌ها کمترین تماس را با آب داشته باشند.

کاشت ناخن قالبی برای چه کسانی مناسب است؟

معمولاً کاشت قالب به افرادی که زمان کمتری برای رسیدگی به ناخن ‌هایشان دارند توصیه می‌ شود. این نوع کاشت زمان کمتری نیاز دارد، به سوهان ‌کشی نیاز ندارد و نظم بسیار خوبی بین کاشت ۱۰ انگشت ایجاد می ‌کند.

 کاشت ناخن قالبی برای چه کسانی مناسب نیست؟

این نوع کاشت به افرادی که ناخن ‌های پراکنده و یک شکل ندارند اصلاً توصیه نمی‌ شود. به دلیل قالبی بودن این نوع کاشت باید تمام ناخن‌ های دو دست یک شکل باشند در غیر این‌ صورت کاشت به شکل مرتبی انجام نخواهد شد. به دلیل ضخیم بودن کاشت، کار از حالت طبیعی خود خارج می ‌شود. این نوع کاشت را می ‌توان روی انگشت ‌های استاندارد کار کرد. نکته مهم این است که احتمال هوا گرفتن این کاشت بیشتر است. دوام و ماندگاری کمتری دارد و در مقایسه با روش‌ های دیگر مواد بیشتر مصرف می‌ شود. از آنجا که در این نوع کاشت باید کمترین تماس را با آب داشت، خانه ‌دارها از انتخاب این نوع کاشت پرهیز کنند.

به ‌طور کلی بهترین شیوه کاشت پودر با قلم است. زیرا شما می ‌توانید انواع ناخن ‌‌ها را به‌ راحتی کاشت کرده و مشکلات ناخن را بر طرف کنید. همچنین محکم‌ تر و مقاوم‌ تر از کاشت قالب است و کمتر هوا می ‌گیرد و شما به راحتی می ‌توانید فرم مورد نظر خود را به آن بدهید.

عوارض کاشت ناخن

  •  ابتلا به اگزما

استفاده از محصولات کاشت ناخن و چسب های ناخن های مصنوعی می تواند زمینه ساز بروز اگزمای تماسی باشد. این نوع اگزما ممکن است در بیشتر موارد نوک انگشتان یا هر ناحیه دیگری که با ناخن مصنوعی در تماس باشد، مثل چشم ها و لب ها را درگیر کند. معمولاً اگزمای تماسی ناشی از این ترکیبات 48 تا 96 ساعت بعد از کاشت ناخن با علائمی مانند سرخی پوست و ضایعات خارش دارد و تاول بروز می کند. البته لاک ناخن هم می تواند مسبب این قضیه باشد.

  •  قارچ ناخن بعد از کاشت

در برخی خانم ها به دنبال کاشت، ناخن زرد، قهوه ای و بعد سبز می شود. دلیل این مساله رشد و تکثیر قارچ های میکروسکوپی است که از کراتین تغذیه می کنند. کراتین بخش سخت ناخن است، اما به دنبال کاشت مرتب ناخن و استفاده از چسب کراتین نازک و ضعیف می شود و مقاومت خود را در برابر قارچ ها از دست می دهد. عفونت قارچی ناخن به شدت واگیردار است و از یک نقطه از بدن به سرعت منتقل می شود و می تواند پوست و مو را هم درگیر کند. حتی این احتمال وجود دارد که این عفونت اطرافیان فرد را هم درگیر کند. درمان عفونت قارچی سخت و طولانی مدت است. درمان ها شامل چند بخش است و حدود 18 ماه طول می کشد.

  • افزایش احتمال عفونت باکتریایی

عفونت باکتریایی هم می تواند زیر ناخن مصنوعی رشد کند. رنگ این نوع عفونت سبز است و زیر ناخن های طبیعی بلند هم ممکن است بروز کند، اما با نفوذ آب داخل ناخن مصنوعی احتمال آن بالاتر می رود.

چه افرادی اصلاً نباید کاشت ناخن انجام دهند؟

یه کسانی که بیماری‌ های عفونی و یا قارچی دارند توصیه می‌شود تا کاشت ناخن را انجام ندهند زیرا با این کار باعث می شوند تا پیشرفت بیماریشان از چشم دور بماند.

چه نکاتی را بعد از کاشت ناخن رعایت کنیم؟
  •  با اجسام آلوده تماس نداشته باشید.
  •  مراقبت کنید تا به ناخن‌ هایتان ضربه‌ ای وارد نشود.
  • در کارهای روزمره هنگام استفاده از مواد شوینده و آب تا حد امکان از دستکش استفاده کنید.
  •  از کار با مواد شیمیایی و حلال بدون دستکش خودداری کنید.
  •  حضور در آب استخر و حوضچه‌ های عمومی می ‌تواند باعث تشدید و بروز بیماری ‌های قارچی در ناحیه ناخن ‌های کاشته شده شود.
پاک کردن کاشت ناخن

این روزها داشتن ناخن های بلند و لاک زده، به یکی از سرگرمی های بانوان تبدیل شده است و آن ها سعی می کنند با کاشت ناخن، مانیکور کردن و لاک های فانتزی، به ناخن های زیبا و خواستنی برسند.

اگر از ناخن های کاشته تان خسته شده اید نگران نباشید چرا که شاید فکر کنید تا ابد باید با همین ناخنها کنار بیایید. اما اینطور نیست. به شما یاد خواهیم داد چطور کاشت ناخنتان را از بین ببرید.

1.  ساده ترین و در دسترس ترین ماده برای برداشتن کاشت ناخن استون 100 درصد (خالص) است. اما مواد دیگری هم برای این کار در بازار موجود است. علاوه بر استون به سوهان ناخن و بافر و پولیش نیز احتیاج داریم.

2. ابتدا در ظرف مانیکور یا هر ظرف دیگری که بتوانید دستتان را در آن قرار دهید مقداری استون بریزید. دستتان را طوریکه تمام ناخن هایتان در ظرف قرار گیرد، داخل ظرف بکنید و 6 تا 7 دقیقه نگه دارید. سپس دستتان را بیرون آورده و با کلینکس روی ناخنتان را تمیز کنید و دوباره دستتان را درون استون قرار دهید. این کار را تا چندین مرحله انجام دهید تا زمانیکه بیشتر مواد کاشت از روی ناخنتان پاک شود.

3. زمانیکه یک لایه نازک از مواد روی ناخن باقی ماند با استفاده از سوهان بقیه مواد را هم از بین ببرید و با بافر سطح ناخنتان را بکشید و با پولیش ناخن را برق بیاندازید.

فراموش نکنید در پایان از تقویت کننده برای ناخن هایتان استفاده کنید.

امیدوارم توانسته باشم شما را تا حدی با مواد و روش های کاشت ناخن آشنا کرده باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *