آرایش چشم, کاشت مژه

کاشت و اکستنشن مژه چیست؟

کاشت مژه (اکستنشن مژه) Eyelash extensions

کاشت مژه (اکستنشن مژه) Eyelash extensions

داشتن مژه های ضخیم و پر پشت در زیبایی چشم ها تاثیر گذار است. از این رو بسیاری از خانم ها به دنبال روش هایی برای پر پشت کردن مژهای خود هستند . گاهی اوقات کم پشت بودن مژه ها از عوامل ژنتیکی می باشد.در این مقاله به روش هایی برای زیباتر نشان دادن مژه ها و کاشت مژه (اکستنشن مژه) Eyelash extensions می پردازیم.

کاشت مژه

یکی از  روش هایی که بسیاری از خانم ها برای افزایش زیبایی چشم ها به کار می برند، کاشت مژه است.کاشت مژه به دو صورت انجام می گیرد. یکی کاشت مژه دائم و دیگری کاشت مژه موقت که به اکستنشن مژه هم معروف است و معمولاً به صورت میانگین تنها یک هفته ماندگاری دارد.

کاشت مژه طبیعی روشی است که از طریق جراحی و یا میکرو سر جری و توسط متخصصان زیبایی انجام می‌شود. ولی در اکستنشن مژه موهای حیوانات یا موهای مصنوعی به صورت چسب به پلک شما می‌چسبد و بعد از مدتی هم می ‌توان آن ‌ها را برداشت.

اکستنشن مژه چیست؟

اکستنشن را با تارهایی از ترکیبات مصنوعی که از جنس مو هستند می سازند و تک به تک لابه لای مژه ها با چسب می چسبانند. به این ترتیب مژها را پر پشت و زیباتر می کنند تا دیگر نیازی به استفاده از مژه مصنوعی نباشد. عمر مفید این نوع مژه‌ ها معمولاً بین ۲ تا ۴ هفته است و اگر به خوبی از آن ‌ها مراقبت شود تا ۶ هفته هم دوام می ‌آورند. اگر تصیم گرفتید که این مژه‌ ها را پس از مدتی بردارید، باید از محلول پاک کننده ویژه‌ ای که برای این منظور درست شده استفاده کنید.

انواع اکستنشن مژه

اکستنشن مژه انواع مختلفی مانند مینک (ساخته شده از موی حیوانات)، ابریشم یا الیاف مصنوعی دارد . اکستنشن های جنس مینک گران تر، لطیف تر و طبیعتی ترند، اما الیاف مصنوعی نیز گاهی بسیار طبیعی هستند و چه بسا از اکستنشن های مینک گران ترند.

مراحل انجام کار اکستنشن مژه

فرد داوطلب باید دراز بکشد و چشم‌ها را ببندد. زیر مژه ‌های پلک بالا دستمالی تمیز قرار می ‌گیرد. با کمک گرفتن از موچین مژه ‌ها را برداشته و نوک آن ‌ها را به اندازه یک میلی متر به چسب آغشته کرده و سپس روی قسمتی که مورد نظر هست (معمولاً در گوشه خارجی چشم باید مژه ‌ها متراکم‌ تر و بلندتر باشند) قرار دهید و برای پیوستن کمی صبر کنید. پس از اتمام کار و چک کردن یک نواختی مژه ‌ها با استفاده از برس مژه؛ مژه ‌ها را شانه کنید. در آخر نیز با کمک لوسیون پاک کننده آرایش و پنبه روی پلک و مژه ها را بشوئید و به آرامی چسب ‌ها را نیز بکنید.

تفاوت اکستنش مژه ، کاشت مژه و مژه مصنوعی

این دو کاملاً با یکدیگر متفاوت اند. اکستنشن مژه با مو‌های کاملاً طبیعی به صورت شش ماهه کاشته می‌شود و معمولاً دو هفته یک بار نیاز به ترمیم دارد. در صورتیکه در روش اکستنشن از تار‌های مصنوعی استفاده شده که طول عمر کوتاه تری هم دارد. مژه‌ های مصنوعی که استفاده می‌ شود با یک نگاه ساده کاملاً قابل تشخیص می ‌باشد. اما هنگامی که شما اکستنشن برای مژه انجام می ‌دهید،به سادگی مشخص نمی‌ شود و با مژگان خودتان تفاوت زیادی ندارند. علاوه بر این نتیجه ‌ای که شما با اکستنشن مشاهده می کنید به مراتب خیلی بالاتر و بهتر از مژه مصنوعی می‌باشد. همین ‌طور مدت دوام اکستنشن پایدارتر است و مدت طولانی ‌تری بر مژه ‌های شما بدون تغییر باقی می‌ ماند.

عوارض اکستنشن مژه و استفاده از مژه‌ های مصنوعی

اگر چه اکستشن مژه و استفاده از مژه مصنوعی به نظر زیبا و بی ‌خطر می‌ رسد، اما عوارضی برای چشم‌ ها دارد که از جمله آن ‌ها می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر شخصی که این کار را انجام می‌ دهد ماهر نباشد ممکن است مژه‌ های پلک بالا و پایین را به هم بچسباند و در نتیجه مژه‌ های طبیعی هم کنده شوند.
 • ورود چسب به چشم نیز می ‌تواند باعث آلرژی و عفونت چشم شود. از آنجایی که در کل مدت اکستنشن، چشمان شما بسته است، این احتمال پایین است. اما به ‌هرحال قبل از انجام اکستنشن مژه، اطمینان حاصل کنید که چسب استفاده شده برای چشمان شما مضر نباشد.
 •  چسب مژه مصنوعی می ‌تواند باعث التهاب پوست پلک و زمینه ساز اگزما و حساسیت شود. البته ممکن است این عوارض در اولین نوبت بروز نکند، ولی فرد بعد از چند بار استفاده از مژه مصنوعی ممکن است دچار مشکل شود. ضمن اینکه این چسب ‌ها حاوی ماده سرطان زا نیز هستند.
دانستنی‌هایی در مورد کاشت مژه و اکستنشن مژه Eyelash extensions
 • عمر مفید اکستنشن مژه حدود یک ماه است و با ریزش هر مژه طبیعی، معمولاً اکستنشن آن هم می‌ افتد.
 •  تعداد مژه ‌ای که برای هر فرد انتخاب می‌ شود، بستگی به تعداد مژه ‌های خود فرد دارد. به دلیل اینکه مژه‌ های مصنوعی روی مژه‌ های طبیعی کار می ‌شوند اگر فردی تعداد مژه ‌های طبیعی خودش کم باشد تعداد کمی مژه می ‌تواند بکارد.
 •  بلندی مژه مصنوعی حداکثر باید ۲ برابر بلندی مژه طبیعی باشد. بیش از این مقدار به‌ خصوص اگر مژه ‌های طبیعی ضعیفی دارید، می‌تواند باعث ریزش مژه شود.
 •  اگر شخصی بداند پوست حساسی دارد و ممکن است بعد از کاشت دچار حساسیت شود، بهتر است ابتدا دو عدد مژه بکارد و بعد از گذشت چند روز اگر دچار حساسیت شد آن ‌ها را بردارد و دیگر کاشت مژه انجام ندهد.
 •  بعد از کاشت باید خیلی مراقب مژه‌ ها باشید. بهتر است چشم ‌های خود را نمالید و با قدرت آن ‌ها را نخارانید. بهتر است وارد سونای بخار نشوید، وقتی حمام می ‌کنید باید مراقب باشید فشار آب به صورت مستقیم به چشم ‌هایتان نخورد.
 • اگر مژه ‌های شما به اندازه کافی بلند و پرپشت است، بی‌ دلیل به دنبال اکستنشن مژه نروید و به استفاده از مژه‌ های مصنوعی در مهمانی ‌ها اکتفا کنید. اکستنشن مژه فقط به افرادی پیشنهاد می‌ شود که طول مژه آن‌ ها کمتر از ۳ میلی‌متر است.
تقویت مژه های طبیعی
 •  مژه‌ های خود را با برخی از دارو‌های خانگی تغذیه و تقویت کنید.از بهترین روغن ‌های تقویت کننده مژه، می ‌توان از روغن زیتون و روغن کرچک نام برد. این دو روغن باعث تقویت و رشد مژه ‌ها می ‌شوند. شب ‌ها قبل از خواب، آرایش خود را کاملاً پاک کنید و سپس با پوشش نازکی از روغن انتخابی خود، تمام سطح مژه ‌ها را بپوشانید. صبح، مژه ‌های خود را با آب گرم بشویید.
 •  خود را آراسته و مرتب نگه دارید. با برس مخصوص مژه، آن ‌ها را همیشه به آرامی شانه کنید. با انجام این عمل، متوجه رشد و بلند شدن مژه ‌ها خواهید شد.
 •  غذا‌هایی با پروتیین بالا مانند ماهی، تخم مرغ، پنیر سویا، جگر و گوشت را بدون چربی مصرف کنید. علاوه بر این، به رژیم غذایی خود، مواد غذایی مانند دانه‌های سویا، آووکادو، انواع حبوبات و روغن زیتون که حاوی مقادیر فراوانی از اسید‌های چرب هستند را اضافه کنید.
 •  ضمن اینکه توصیه می‌ شود افرادی که مژه ‌های کم پشتی دارند از مواد آرایشی کمتر استفاده کنند یا حداقل از مواد خوبی در این زمینه بهره بگیرند. مثلاً زدن یک ریمل مرغوب به مراتب بهتر از کاشت مژه است. چون کاشت مژه مصنوعی در دراز مدت محلی برای جمع شدن باکتری ها و انواع عفونت ها می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *