آرایش صورت

تثبیت کننده های آرایش (فیکساتورها) چیستند؟

تثبیت کننده آرایش یا فیکساتور آرایشی

اگر در آرایش کردن مهارتی دارید و نام ابزارهای آرایشی را می دانید باید با نام فیکساتور یا تثبیت کننده آرایشی آشنا باشید. فیکساتورها یکی از مهم ترین ابزارهای آرایشی میکاپ آرتیست ها شده اند و برایشان مهم است که از تثبیت کننده های باکیفیت استفاده کنند.

فیکس به معنی ثابت کردن است و همان طور که نشان می دهد فیکساتور یا تثبیت کننده آرایشی وظیفه تثبیت کردن آرایش و بالا بردن ماندگاری آن را بر عهده دارند. هدف ما در این مقاله آشنایی شما با فیکساتورها ، کاربرد و نحوه استفاده از آنهاست.

فیکساتور چیست و چه اهمیتی دارد؟

شاید برایتان سوال باشد که چرا بعضی از افراد آرایششان خوب باقی می ماند و تکان نمیخورد .و یا اگر به عروسها و یا سلبریتی ها دقت کرده باشید متوجه می شوید که آرایششان مثل ساعت های اولیه تازه و خوب باقی مانده است . دلیل ماندگاری آرایش چیست؟ بیشتر مواقع به دلیل گرما، عرق کردن ، چرب شدن پوست و برق افتادن پوست صورت آرایش ما نامرتب می شود و زیبایی خود را از دست می دهد بنابراین بهتر است از تثبیت کننده های آرایشی استفاده کنیم.

فیکساتورها در واقع تکمیل کننده آرایش هستند. یعنی اگر از تثبیت کننده ها استفاده نکنیم باز هم آرایش ما کامل می باشد ولی استفاده از فیکساتورها چه به صورت مایع و چه پودری دوام آرایش ما را بالا خواهند برد.

برای داشتن آرایش زیبا و ماندگار استفاده از پرایمر در اول آرایش و فیکساتور در پایان آرایش ضروری است.تفاوت اصلی پرایمرها و فیکساتورها این است که پرایمرها بستر صاف و یکدستی را برای آرایش ایجاد میکنند و فیکساتورها آرایش را برای مدت طولانی نگه می دارند. علاوه بر آن پرایمرها به صورت ژل و کرم میباشند در صورتی که تثبیت کننده ها به صورتی پودری و مایع اسپری هستند.

فیکساتورها از دو راه می‌توانند صورت شما را در برابر ریختن میکاپ مقاوم کنند. یکی از ایجاد چسبندگی بر روی صورت جلوگیری می کنند و دیگری فعالیت های پوستی مانند عرق کردن را متوقف می کنند.

به همین علت است که بهتر است به صورت مداوم از این مواد استفاده نشود تا پوست صورتمان سالم بماند.

آیا استفاده از فیکساتورها ضروری است؟

اگر قصد دارید در مهمانی شرکت کنید و یا برایتان مهم است در یک روز خاص آرایشتان ثابت بماند استفاده از تثبیت کننده ها ضروری است. اما دقت کنید از فیکساتورها به صورت مداوم استفاده نکنید.

انواع فیکساتورها

فیکساتورها به دو صورت پودری و اسپری موجود می باشند. استفاده از فیکساتورهای اسپری راحت تر و سریع تر می باشند و برای افراد مبتدی بسیار مناسب است.

انتخاب اسپری فیکساتور

هر فردی دارای رنگ و جنس متفاوتی از پوست می باشد. بنابراین در انتخاب صحیح لوازم آرایشی خود دقت کنید و لوازم خود را بنا به جنس پوستی خود خریداری کنید. علاوه بر جنس پوست نوع آب و هوا هم در انتخاب درست فیکساتورها مهم است.

تثبیت کننده آرایش یا فیکساتور آرایشی

 • اگر در جایی هستید و یا قرار است به مدت طولانی در زیر آفتاب بمانید از فیکساتورهایی استفاده کنید که دارای ضدآفتاب هستند و از پوستتان محافظت می کند.
 • اگر محیطی که هستید خشک و سرد است حتما از فیکساتورهای مرطوب کننده استفاده کنید تا هم از پوستتان محافظت کند و هم آرایشتان را زیباتر نگه دارد.
 • اگر دارای پوست خشکی هستید دقت کنید فیکساتوری که خرید می کنید دارای الکل کمی باشد. الکل باعث خشک تر شدن پوست می شود.سعی کنید فیکساتوری که خرید می کنید آبرسان باشد و پوستتان را مرطوب کند .
 • اگر پوستتان چرب است و یا پوست مختلطی دارید از فیکساتورهای بدون چربی یا oil free استفاده کنید. زیرا این نوع از فیکساتورها منافذ پوستتان را نمی بندند و باعث ایجاد جوش نخواهند شد.

نحوه استفاده از اسپری فیکساتور

بعد از اتمام آرایشتان اسپری تثبیت کننده خود را بردارید . در فاصله 20 تا 30 سانتی متری خود نگه دارید. سپس چشم هایتان را ببندید و اسپری خود را به حالت X و T اسپری نمایید تا به همه صورتتان این مواد برسد. سپس به مدت 10 ثانیه صبر کنید تا خشک شود.

پودر بیک

بیک کردن آرایش از کلمه Bake به معنی پختن می باشد. این تکنیک امروزه میان آرایشگران بسیار زیاد شده است و دلیل آن این است که هم آرایش را ثابت می کند و هم چربی اضافی پوست و مواد آرایشی را از بین می برد و آرایش را مات می کند.

در گذشته پودر بیک ها تنوع رنگی نداشتند و افرادی که دارای پوست تیره بودند آرایششان مصنوعی می شد و صورتشان بیش ار حد سفید می شد اما امروزه پودر بیک ها هم دارای تنوع رنگی هستند.

تثبیت کننده آرایش یا فیکساتور آرایشی

فیکس کردن آرایش(بیک کردن ) به ماندگاری آن کمک زیادی می کند بنابراین در خرید آن دقت کنید.از پودر فیکسی استفاده کنید که دارای ذرات ریز باشد تا به خوبی روی آرایش بخوابد و صورت را یکدست کند. بسیار مهم است که پودر فیکس هایی را که انتخاب می کنید سیلیکا و زینک اکسید در ترکیباتش نباشد زیرا باعث سفید افتادن پوستتان در عکس ها میشود. علاوه بر این دارای سری نمکدانی و درب مناسب باشد تا بتوانید کمی از پودر را داخل در آن بریزید و راحت بیک کنید.

در هنگام خرید حتماً به نوع پودری که می خرید دقت کنید و به این کلمات دقت کنید.

Setting Powder

ستینگ پودر برای تثبیت و تنظیم کرم پودر، بیک کردن و کنترل میزان چربی آرایش به کار میرود. این پودرها در انواع بی رنگ و رنگی عرضه شدن و بهترین انتخاب برای یکدست کردن و بالا بردن پوشانندگی کرم پودرهستند.

Finishing Powder

فینیشینگ پودر یا پودر تمام کننده نسبت به پودر ستینگ بافت نرم تر و ابریشمی تری دارد و از ماده سیلیکا ساخته شده است. کار این پودر این است که خطوط پوست رو ریز تر نشان دهد. از این پودربرای برنامههای تلویزیونی و سینما استفاده می شود و توصیه می شود برای استفاده شخصی و عکاسی استفاده نشود زیرا نور را بازتاب می کند و صورت را سفید نشان می دهد.

نحوه استفاده از پودر بیک

برای این نوع از فیکساتورها براشی که استفاده می کنید خیلی مهم است. سعی کنید براش پر و نرمی را انتخاب کنید تا کل صورتتان را پوشش دهد و آرایشتان را خراب نکند. با براش خود مقداری از پودر را بردارید و آن را به آرامی روی پوستتان بکشید. این کار باعث می شود برق اضافی آرایشتان گرفته شود و از صورتتان نوری بازتاب نشود.

روش بیک کردن

پودر بیک ها روی مواد مایع بهتر جواب می دهند و چربی اضافی مواد مایع را جذب می کنند. بنابراین بهتر است اول از زیر چشم و بر روی کانسیلر مایع شروع کنید و بعد روی کل صورت مخصوصا روی خطوط خنده ، پیشانی و بینی زده شود.

بعد از زدن پودر بیک به مدت 4 تا 10 دقیقه صبر کنید و سپس به پاک کردن پودر بیک اقدام کنید. برای پاک کردن پودر بیک از یک قلموی کرکی و نرم استفاده کنید و آن را به آرامی روی صورتتان بکشید.

چه نواحی از صورت نیاز به پودر بیک دارد؟

بهتر است تمامی نواحی صورت را فیکس کنیم تا کرم پودرتان ثابت بماند و خطوط ریز و چین و چروک روی پوستتان ایجاد نشود. اما کجاها به پودر فیکس نیاز دارند؟

 •  زیر چشم معمولا پس از گذشت زمان خط می افتد و احتمال ریختن سایه و ریمل بسیار است.
 • خط خنده
 • چانه
 • تی زون یا همان ناحیه پیشانی و بینی که پودر فیکس چربی آن محدوده را کنترل می کند و از برق افتادن آن جلوگیری می کند.
 • زیر خط گونه که امکان نمایان کردن کانتور را افزایش می دهد.
 •  دو طرف بینی

کاربردهای پودر بیک

 1. پودر بیک ها کاربردهای دیگری نیز دارد. در عکاسی های مدلینگ و تبلیغاتی از این پودر برای روی آرایش استفاده می کنند تا زیر نور هایی که روی مدل ها قرار داده می شوند آرایششان بر اثر حرارات تغییر حالت ندهد و مات باقی بماند.
 2. از پودر بیک به عنوان تنظیم کننده رنگ زیر چشم و کاور کردن تیرگی زیر چشم استفاده می شود. ابتدا کانسیلر زده می شود و بعد از آن پودر بیک استفاده می شود تا پوشش دهی بهتری داشته باشد.
 3. کاربرد دیگر این پودر این است که قبل از زدن سایه، در زیر چشم، پودر بیک می زنند و بعد از اتمام سایه زدن،پیگمنت های سایه که روی پودر بیک ریخته شده بوسیله ی براش بادبزنی جارو می کنند به این ترتیب زیر چشم کاملا تمیز می ماند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *